Мета: закріплювати вміння учнів розв’язувати прості арифметичні задачі на обчислення тривалості, початку або закінчення подій; продовжити вдосконалювати вміння виконувати обчислення над іменованими числами, які виражені одиницями часу; розвивати логічне мислення, уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
1) Гра “Знайти “зайве” рівняння”.
2) Завдання
3. Математичний диктант
– Запишіть одиниці часу.
А) 1 грудня 1991 року народ України на референдумі підтвердив Акт проголошення незалежності України.
Б) 28 червня Україна святкує День Конституції.
В) Ми живемо у XXI столітті.
Г) Князь Володимир охрестив Русь у 988 році.
Д) Богдан Хмельницький був гетьманом України з 1648 по 1657 рік.
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Обчисли й перевір”
Завдання 456
Учні розв’язують приклади та виконують перевірку.
2. Фізкультхвилинка
3. Робота над задачами
Завдання 457
Учні ознайомлюються
Початок – 8 год ранку
Тривалість – ?
Кінець – 9 год вечора – 21 год
Обідня перерва – 1 год
Учні розв’язують задачу за допомогою годинникового циферблата, а потім самостійно записують розв’язання в зошит. Один учень працює біля дошки, коментує розв’язання.
1) 21 год – 8 год – 1 год = 12 год – працює магазин.
130 : х = 2 96 – ас = 32
5 діб 4 год – 8 год = 4 доби 20 год 3 год 20 хв – 50 хв = 2 год 30 хв 10 год – 7 хв = 9 год 53 хв
Завдання 458 (фронтально з коментуванням)
Завдання 459
Учні складають короткий запис, з’ясувавши, що 4 година 16 хв вечора – це 16 год 16 хв.
Початок – 7 год 55 хв ранку
Тривалість – 7 год
Кінець – 4 год 16 хв вечора – 16 год 16 хв
Самостійне розв’язування задачі з подальшою самоперевіркою з дошки. Один учень працює за дошкою.
16 год 16 хв – 7 год 55 хв = 8 год 21 хв
4. Банк математичних цікавинок “Завдання для допитливих”
Завдання 460
Відповідь: відмінник Андрійко.
Завдання 4 (с. 86)
Учні читають задачу, колективно складають план розв’язання, короткий запис.
Розв’язують задачу в парах.
I спосіб
1) 30 • 5 = 150 (м) – весь айсберг;
2) 150 – 30 = 120 (м) – підводна частина;
3) 120 – 30 = 90 (м) – більша підводна частина.
II спосіб
1) 1 – 1/5 = 4/5 (м) – становить підводна частина;
2) 30 • 4 = 120 (м) – становить підводна частина;
4) 120 – 30 = 90 (м) – більша підводна частина.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 461; 462 (с. 74)
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що повторили сьогодні на уроці?
– Які завдання сподобалися більше?