Мета: ознайомити учнів з поняттям “рівняння”, алгоритмом розв’язання рівняння; формувати вміння розв’язувати задачі за поданим планом; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (додаток)
1. Перевірка домашнього завдання
2. “Веселі задачі”
– Веселунчик, пес вухатий,
Дуже любить рахувати:
28 каченят,
На 9 більше гусенят.
Скільки разом коло хати
Цих маленьких пташенят?
– Песик рано-вранці
Гусенят порахував.
У дворі їх 25,
На 8 менше каченят,
Скільки їх, скажіть,
Песику допоможіть!
3. Усні обчислення за підручником
1) С. 8, завдання 42.
– Як називаються числа при додаванні?
– Як перевірили дію додавання?
– Якщо а + b – с, то чому дорівнює с – а і с – b?
2) С. 8, завдання 43.
– Доберіть числа, щоб рівності були правильними.
4. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1) Розв’яжіть приклад 35 + 14 та складіть до нього 2 приклади на віднімання.
2) Довжина відрізка АВ – 13 см, а відрізка КМ – 17 см, На скільки сантиметрів другий
Картка 2
1) Виконайте перевірку і визначте, в якому прикладі допущена помилка.
74 + 25 = 100
13 + 82 = 95
49 + 16 = 65
2) Довжина відрізка АВ – 16 см, а відрізка КМ – 14 см. На скільки сантиметрів другий відрізок коротший від першого?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Гра “Шифрувальник”
– Сьогодні на уроді ми ознайомимося з поняттям “рівняння”, дізнаємося, що означає розв’язати рівняння.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 8, завдання 44)
– Порівняйте і поставте знаки >,.< або =, якщо відомо, що х = 5.
– Випишіть усі рівності. (13 – 5 = 8; 5 + 5 = 10; 5 – 1 = 4)
Пояснення вчителя
Рівності зі змінною (з невідомим) називаються рівнянням. Свою назву рівняння отримало тому, що обидві частини виразу ліворуч і праворуч від знака “дорівнює” мають один і той самий результат. У кожному рівнянні невідоме дорівнює 3. Це розв’язок кожного з даних рівнянь, або його корінь.
2. Ознайомлення з алгоритмом розв’язання рівняння (с. 9, завдання 45)
– Прочитайте рівняння: х + 8 = 11.
– Визначте, який компонент невідомий. (У рівнянні х + 8 = 11 невідомий перший доданок, відомий другий доданок і сума.)
– Пригадайте правило на знаходження невідомого компонента рівняння х + 8 = 11. (Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.)
– Знайдіть розв’язок (корінь) рівняння.
Х + 8 = 11
Х = 11 – 8
Х = 3
– Перевірте розв’язок рівняння шляхом підстановки його у дане рівняння.
3 + 8 = 11
– Якщо дістали правильну числову рівність, то рівняння розв’язане правильно.
11 – 11
Висновок. Розв’язати рівняння означає знайти те числове значення букви, при якому рівність буде правильною.
3. Первинне закріплення (с. 9, завдання 46)
– Розв’яжіть рівняння з коментуванням.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задачі за планом (с. 9, завдання 47)
План розв’язання
1) Скільки огірків було в одній банці?
2) Скільки огірків було у двох банках?
Після колективного аналізу учні розв’язують задачу самостійно.
Розв’язання
1) 5 + 3 = 8 (ог.) – було в одній банці
2) 8 + 8 = 16 (ог.)
Відповідь: 16 огірків було у двох банках.
2. Розв’язування задачі складанням рівняння (с. 9, завдання 48)
– Про що йдеться в задачі? (У задачі йдеться про невідоме число, яке збільшили на 12 та отримали 36.)
– Що означає вислів “збільшили на 12”? (Це означає, що до цього числа додали 12.)
– Скільки отримали в результаті додавання? (36)
– Що є шуканим в задачі? (Шуканим є число, яке невідоме.)
– Позначимо невідоме число буквою, наприклад х. Нагадайте, що відбулося з цим числом? (До числа х додали 12 і отримали 36.)
– Запишіть рівність, (х + 12 = 36)
– Що ми отримали? (Рівняння)
– Розв’яжемо рівняння та дізнаємося шукане число.
– Прочитайте рівняння. Що невідомо? (Невідомий перший доданок.)
– Як знайти перший доданок? (Щоб знайти перший доданок, треба від суми відняти другий доданок.)
– Виконайте дії.
(х = 36 – 12
Х = 24)
– Зробіть перевірку.
(Якщо до 24 додати 12, маємо дістати 36: 24 + 12 – 36; додаємо до 24 число 12, буде 36, таким чином отримали правильну рівність: 36 = 36, тому х = 24. Число 24 є розв’язком рівняння, або його коренем, а отже, і шуканим числом.)
– Запишіть відповідь. (Відповідь: 24 – невідоме число.)
3. Завдання з логічним навантаженням (с. 9, завдання 49)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Визначте серед поданих записів рівняння.
22 + 18 = 40
85 + х = 94
14 – 10 < 9
13 + х = 71
– Що означає розв’язати рівняння?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 9-10, завдання 50; 51.