ЩО ТАКЕ ЛАНЦЮГ ЖИВЛЕННЯ

Мета: формувати уявлення учнів про ланцюги живлення, вміння їх складати, аналізувати; розвивати спостережливість, мовлення, мислення, пам’ять; виховувати гуманне ставлення до тварин.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Яка форма у бактерій, і де вони живуть?

– У чому полягає роль бактерій у живій та неживій природі?

– Назвіть продукти харчування, які з’являються в нас на столі завдяки діяльності бактерій.

– Доведіть, що бактерії можуть бути і друзями, і ворогами людини.

Доведіть, що бактерії необхідні на нашій планеті.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про розподіл тварин за способами живлення та про ланцюги живлення.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 128-129)

– Пригадайте! Чим живляться комахи, риби, птахи і звірі?

– Поміркуйте, якими бувають тварини за способом живлення.

– Яких тварин називають рослиноїдними? Наведіть приклади.

– Яких тварин називають хижими, або хижаками? Наведіть приклади.

– Яких тварин називають усеїдними? Наведіть приклади.

Робота

в парах

– Поміркуйте! У чому полягає відмінність у живленні їжака і вовка, синиці і яструба?

– Що пояснив Мудрий Лісовичок?

– Запам’ятайте! Перехід енергії їжі від рослин до рослиноїдних, а потім – до хижих тварин отримав назву ланцюга живлення.

– Розгляньте на с. 128 приклад типового ланцюга живлення: рослинами живиться гусінь метеликів, її поїдають комахоїдні птахи, що стають здобиччю для хижих птахів і звірів. Для кожного з організмів, які складають такий ланцюг, характерний свій спосіб живлення.

– З чого складається ланцюг живлення?

– Які ланки входять до його складу?

– З якої ланки він завжди розпочинається?

– Запам’ятайте! Ніхто і ніщо в природі не буває зайвим.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Практична робота. Складання ланцюга живлення

1) Робота за підручником (с. 129).

2) Оберіть правильний ланцюг живлення.

А) Водорості, риба, лисиця;

Б) риба, лисиця, водорості;

В) лисиця, водорості, риба.

– Отже, що таке ланцюг живлення?

3) Складіть ланцюг живлення:

Миша, колос, лисиця, їжак.

(Колос → миша → їжак → лисиця.)

4) Складіть ланцюг живлення в акваріумі.

5) Побудуйте ланцюги живлення (хто чим харчується) за зразком.

Гриби → білка → куниця.

А) Сойка, жолудь, яструб.

Б) Дятел, дуб, жук-короїд, тетерев’ятник.

В) Вовк, жолуді, кабан.

Г) Коріння дуба, миші, лисиця.

2. Гра “Продовж ланцюжок”

– На які дві групи розподіляються тварини за способом живлення?

А) Вовк, лисиця…;

Б) заєць, вівця…;

В) акула, щука…;

Г) корова, кінь…;

Д) ведмідь, дятел…

3. Гра “Третій “зайвий”

– Кенгуру, ведмідь, верблюд.

– Лисиця, тигр, лось.

– їжак, куниця, яструб.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 129.

– На які групи розподіляють тварин за способом живлення? Наведіть приклади.

– Що називають ланцюгом живлення? Наведіть приклади кількох ланцюгів живлення.

– Які ланки входять до ланцюга живлення?

– Поміркуйте, чому першою ланкою в ланцюзі живлення завжди є рослина.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 128-129.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


ЩО ТАКЕ ЛАНЦЮГ ЖИВЛЕННЯ - Плани-конспекти уроків по натурології


ЩО ТАКЕ ЛАНЦЮГ ЖИВЛЕННЯ