Урок 65
Тема. Тренувальні вправи на використання прикметників у мовленні. Практичні словотворчі вправи. Усний опис зимового пейзажу
Мета: вдосконалювати вміння рід, число і відмінок у сполученні з іменником, вміння добирати прикметники-синоніми, повторити правило перевірки ненаголошеного голосного у корені слова; розвивати словотворчі вміння дітей, усне мовлення; виховувати любов до природи.
Обладнання: картинки зимової природи, словники синонімів, антонімів.
ХІД УРОКУ
I. Перевірка домашнього завдання (вправа 248)
II.
Визначення закономірності груп.
– Як пов’язані між собою слова: хмара – хмарний – безхмарний; сам катається – самокат?
– Поясніть спосіб творення слів.
– Доберіть синонім до слова безхмарний.
– Поставте у початковій формі словосполучення гірського потоку.
– Хто зможе пояснити, як утворився прикметник гірський?
III. Оголошення теми й мети уроку
– Спробуйте визначити тему уроку.
– На що ми сьогодні звернемо увагу?
– А що будемо вчитися робити?
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення
1. Диференційоване завдання
Вправу 249 запропонувати виконати сильним учням – самостійно, учням з недостатньою підготовкою – за допомогою словників синонімів. Можна виділити 2-3 учні, які будуть добирати антоніми до прикметників.
2. Колективне виконання вправи 250
3. Робота із словниковим словом
– Виберіть із тексту вправи 250 слово, яким можна було б замінити вислів: мінеральна порошкоподібна речовина, з якої при змішуванні з водою утворюється однорідна в’язка маса, що швидко тужавіє й перетворюється на каменеподібне тіло; вживається в будівельній справі.
– Як ви думаєте, чому я звертаю вашу увагу на це слово?
– А де в ньому “пастка”? Що це за орфограма?
– Як перевірити ненаголошений голосний у корені слів? Доберіть перевірні слова.
– Що робити у цьому випадку? Запишіть слово у словничок, позначте орфограму.
– Продовжте ланцюжок: цемент – цементний… (цементував, цементований).
– Поясніть спосіб творення нових слів.
V. Закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота з підручником (вправа 251)
2. Розвиток зв’язного мовлення (за вправою 252)
Вчитель звертає увагу дітей на картини зимової природи.
– Які почуття вони викликають у вас?
– Що найбільше вражає, захоплює?
– Доберіть прикметники, які характеризують: сніг; сонце; річку; ялинку; снігура; погоду.
– Давайте усно складемо опис картини зимової природи, використовуючи дібрані прикметники.
3. Коментар до домашнього завдання
VI. Підсумок уроку
– Високий, могутній, крислатий, гіллястий. (Дуб)
– Білокора, струнка, ніжна, кучерява. (Береза)
– Червонобоке, стигле, соковите, смачне, кругле, солодке. (Яблуко)
– Доберіть прикметники до слів: сніг, снігур.
– Які антоніми до ваших прикметників можна дібрати?
– Що ми сьогодні вчилися робити на уроці?
VII. Домашнє завдання
Вправа 252 (3).