ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 27
Тема. Тверді і м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних на письмі
Мета: поглибити знання учнів про тверді й м’які приголосні, формувати навички правильної вимови твердих та м’яких приголосних, розвивати фонематичний слух, культуру усного й писемного мовлення; виховувати в учнів повагу до старших.
Обладнання: підручник, текст диктанту.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Бесіда з учнями.
–
– Які правила вивчає орфоепія?
– Що вивчає графіка?
– Які правила вивчає орфографія?
– Як утворюються звуки людського мовлення?
– У чому полягає відмінність між голосними та приголосними звуками?
– Чи впливає зміна звуку на значення слова?
2) Перевірка домашньої вправи.
2. Гра “Склади слово”.
Завдання: з поданих звуків утворити слова. З трьома із них скласти речення. Підкреслити приголосні звуки.
[р], [г], [о], [б], [и], [к] (горбик.)
[к], [і], [р], [г], [а] (гірка.)
[к], [і], [с] (сік.)
[ч], [е], [х], [о], [ш] (хочеш.)
[л], [е], [а], [с] (села.)
II.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Проблемне завдання.
Запитання: якими звуками розрізняються слова у кожній парі? Якими буквами на письмі позначається м’якість приголосних звуків? (Учні з допомогою вчителя роблять висновок.)
Лук – люк, рад – ряд, ліс – лис, тин – тінь.
2. Робота за підручником.
1) Вправа 220.
2) Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 99-100.
3) Робота з таблицею, вправа 222, с. 100.
3. Робота біля дошки.
Завдання I: записати слова, однією рискою підкреслити тверді приголосні, двома – м’які.
Тінь, осінь, день, синє, рясний, сяйво, діти.
Завдання II: записати фонетичною транскрипцією слова осінь, день, синє, діти.
Завдання III (для сильних учнів): скласти із цими словами невеличкий зв’язний текст, для слабо підготовлених – речення.
4. Робота за підручником.
Вправа 224.
5. Диктант-переклад.
Завдання: перекласти слова українською мовою, підкреслити ті з них, у яких всі приголосні тверді.
Дробь, верфь, кровь, насипь, семь, голубь, любовь, восемь, степь.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Попереджувальний диктант.
Завдання: визначити тверді і м’які, дзвінкі і глухі приголосні.
Дрібні осінні дощики зовсім не схожі на літні грози. Вони йдуть безперестанку. Земля вже не просихає скоро. Вітер дме постійно, далеко розносить стигле насіння дерев і трав.
(К. Ушинський.)
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 25, вправа 225.