У чому полягає сутність економічної концепції і реформ Л. Ерхарда?

Історія економічних вчень

НЕОЛІБЕРАЛІЗМ

У чому полягає сутність економічної концепції і реформ Л. Ерхарда?

Людвіг Ерхард (1897-1977) відомий як один із авторів концепції “соціального ринкового господарства” і “конструктор” нового господарського порядку. За його особистої участі було розроблено план і проведено грошову й економічну реформи, у ході яких Західна Німеччина вийшла з післявоєнної кризи і незабаром досягла вражаючих результатів економічного зростання.

Ерхард розумів, що “заміна планової економіки вільним

ринковим господарством поєднана з неймовірними труднощами”, тому що дуже непросто “за економіки, що вийшла з природної рівноваги, відразу, без переходу, дати простір вільному ринку”.

Стабілізація фінансової і грошово-кредитної системи була лише необхідною передумовою успіху. Поставити на ноги кризову економіку за допомогою однієї грошової реформи і фінансових вправ було б неможливо.

“Супротивники ринкового господарства, – говорив Ерхард, – прямо-таки з безпардонною настирливістю прагнуть переконати народ, що економічні й соціальні успіхи… досягнуті виключно завдяки

валютній реформі та іншим щасливим обставинам, але аж ніяк не здійсненому мною повороту курсу економічної політики. Звичайно, під час валютної реформи було важливо використовувати всі можливості, які тоді відкрилися, однак будь-якій неупередженій людині ясно, що вирішальний щасливий поворот був результатом комбінації двох компонентів – валютної реформи і політики ринкової економіки”.

Крім того, успіху економічної реформи було досягнуто завдяки таким обставинам:

– ретельна підготовка, розробка й обговорення плану (Хомбурзького – за назвою міста, де працювала комісія фахівців) тривали близько двох років;

– незважаючи на руйнування воєнного часу, в країні збереглася могутня виробничо-технічна база;

– Німеччина одержала істотну фінансову і ресурсну підтримку з боку США і західних держав;

– піднесенню виробництва сприяв незадоволений, швидко зростаючий попит населення;

– істотну роль відіграло уміле управління, економічний курс проводився послідовно і вчасно коригувався.

Реформа, проведена Ерхардом, який обіймав посаду міністра економіки, а потім канцлера, увійшла в навчальні посібники і розглядається як зразок митецького вибору моменту для реалізації рішень, приклад ефективного використання засобів і методів перетворень.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


У чому полягає сутність економічної концепції і реформ Л. Ерхарда? - Економічні учення


У чому полягає сутність економічної концепції і реформ Л. Ерхарда?