УТВОРЕННЯ СЕЧІ – ВИДІЛЕННЯ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ВИДІЛЕННЯ

УТВОРЕННЯ СЕЧІ

У нирках сеча утворюється з плазми крові, яка надходить до них. Процес сечоутворення поділяється на два етапи: утворення первинної та вторинної (кінцевої) сечі.

Плазма крові під високим тиском профільтровується через стінки капілярів у ниркову капсулу. Стінки капілярів і ниркової капсули не пропускають клітин крові і великих молекул білків, зате через них проходять деякі речовини, розчинені у плазмі крові. Первинна сеча – це рідина, що утворилася в

порожнині ниркової капсули.

З ниркової капсули первинна сеча надходить до ниркового канальця, тонкі стінки якого вбирають з неї воду і деякі розчинені у ній речовини, потрібні організму, і виділяють у неї шкідливі речовини. Необхідні організму речовини повертаються у кров через сітку капілярів, які обплітають нирковий канадець, а продукти кінцевого розпаду або непотрібні сполуки утворюють вторинну сечу.

Утворена сеча стікає до ниркової миски, а з неї сечоводами періодично (окремими порціями) надходить до сечового міхура.

У сечовому міхурі продовжується всмоктування води в кров. Коли міхур

наповниться до певного об’єму, відбувається подразнення рецепторів стінки сечового міхура, що викликає рефлекторне скорочення його м’язів і розслаблення

М’язових потовщень, яке призводить до спорожнення сечового міхура, тобто до сечовиділення. Центр сечовиділення знаходиться у спинному мозку і контролюється нейронами головного мозку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


УТВОРЕННЯ СЕЧІ – ВИДІЛЕННЯ – ЛЮДИНА - Довідник з біології


УТВОРЕННЯ СЕЧІ – ВИДІЛЕННЯ – ЛЮДИНА