Тип уроку: комбінований урок.
Мета: ознайомити учнів з причинами виникнення та методами обчислення похибок експерименту; ввести поняття “вимірювання, фізичні величини, одиниці фізичних величин”, ознайомити учнів зі структурою Міжнародної системи одиниць; розглянути, як утворюються кратні та частинні одиниці; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Обладнання та наочність: презентація про еталони фізичних величин, картки з формулами для обчислення відносної похибки експерименту.
Відеофрагмент: вимірювання, які проводяться
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Запитання для фронтального опитування
– Коли виникла фізика як наука?
– Чому у фізиці важливий фізичний експеримент?
– Чому під час виконання експерименту ми не отримуємо абсолютно точного значення шуканої величини?
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
План вивчення нової теми
– Вимірювання.
– Фізичні величини.
– Одиниці фізичних величин.
– Міжнародна система одиниць
– Кратні та частинні одиниці.
– Вимірювальні прилади.
– Визначення шкали поділки вимірювального приладу.
Опорний конспект
Означення одиниць | ||
1 | Метр | Довжина, яка дорівнює 1650763,73 довжини хвилі у вакуумі випромінювання, що відповідає переходу між рівнями 2р та 5d (оранжева лінія) атома криптону-86 |
2 | Кілограм | Одиниця маси, що дорівнює масі міжнародного прототипу кілограма |
3 | Секунда | 9192631770 періодів випромінювання, що відповідає переходу між двома рівнями надтонкої структури основного стану атома цезію-133 |
4 | Кельвін | Одиниця термодинамічної температури – 1/271,16 частина термодинамічної температури потрійної точки води |
5 | Ампер | Сила електричного струму, який, проходячи по двох паралельних провідниках нескінченної довжини і дуже малого поперечного перерізу, розміщених на відстані 1 м один від одного у вакуумі, викликав би силу взаємодії між цими провідниками 2 • 10-7 Н на кожний метр довжини |
6 | Кандела | Сила світла, що випромінюється з площі 1/600 000 м2 перерізу повного випромінювання в перпендикулярному до цього перерізу напрямку, при температурі твердіння платини й тиску 101325 Па |
7 | Радіан | Кут між двома радіусами кола, довжина дуги між якими дорівнює радіусу |
8 | Стерадіан | Тілесний кут з вершиною в центрі сфери, який вирізає на поверхні сфери площу, що дорівнює площі квадрата зі стороною, який дорівнює радіусу сфери |
V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
– Чому під час проведення експерименту виникають похибки?
– Запишіть величини, використовуючи кратні та частинні одиниці:
1200 Дж =
0,050 Н =
1200 Ом =
0,008 с =
0,000034 А =
0,000075 Дж =
0,000002 Кл =
37000000 Вт =
400 В =
40000 Гц =
– Розв’язати із задачника завдання № 4.25.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Вивчити конспект.
– Завдання за підручником: вивчити § 4, 5; розв’язати вправу 4 письмово.
– Завдання за задачником: №№ 4.53, 4.55
– Додаткове завдання: виконати експериментальне завдання на стор. 29 підручника
_____________________________________________________