СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 16 Яке значення для життя на Землі має Сонце?
Тема. Яке значення для життя на Землі має Сонце?
Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; розвивати мислення; розширювати світогляд учнів; сприяти формуванню в них потреби до пізнання світу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадки.
– В небі я труджуся,
Знає мене кожен.
Я на всіх дивлюся,
На мене ж – не можна.
–
Всі на нього чекають,
А хто подивиться –
Кожен скривиться.
– Гріє, гріє, припікає,
Всіх у воду заганяє. (Сонце)
– Що вам допомогло відгадати загадки?
– До якої природи належить Сонце?
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як Сонце впливає на природу.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про значення Сонця
На дошці – велике сонечко. Діти мають назвати, що сонечко дарує землі. Наприклад: тепло, світло, енергію, життя, красу, можливість зростання. Все назване дітьми вчитель записує на промінцях сонця.
–
– Чи всім тваринам потрібне сонячне світло?
– А чи всім тваринам потрібне сонячне тепло?
– Сонячні промені допомагають виробляти в тілі тваринних організмів дуже корисні речовини – вітаміни.
– Чи потрібне сонячне світло і тепло рослинам?
– А потрібні людині сонячні світло і тепло?
– Навіщо? (Висловлювання дітей.)
– Згадайте казку К. Чуковського “Крадене Сонце”.
– Що сталося на Землі без Сонця?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 36-37)
– Пригадайте, що належить до неживої природи. До якої природи належить Сонце?
Читання казки (с. 36)
– Про що розповіло казку Сонечко Семикрапочка?
– Що відбувається з природою, коли сходить Сонце?
– Як зустрічають Сонце птахи і рослини?
– Що сталося одного веселого сонячного дня?
– Що хотів зробити злий чарівник?
– Чи вдалося йому це? Чому?
– Що таке Сонце?
– Сонце – зоря, величезна розпечена куля. Сонце випромінює світло і тепло.
– Розкажіть про Сонце. Якого воно кольору, форми?
– Чому все живе у природі радіє теплу і світлу?
– Які рослини схожі на Сонце? (Соняшник, кульбаба, апельсин)
– Що випромінює Сонце? (Світло і тепло)
– Роздивіться малюнки на с. 37 угорі.
– Що на них зображено?
– Що з чим порівнюють?
– Поміркуйте, що більше – Сонце чи наша планета Земля?
– Відгадайте загадку.
– Без хмизу і дров палає, землю зігріває.
– Що вам допомогло відгадати загадку?
– Які інші загадки про Сонце ви знаєте?
– Роздивіться фото на с. 37 унизу.
– Що на них зображено?
– Що нагадують вам ці рослини?
Завдання для друга природи
– Придумайте продовження казки про те, як Сонце впливає на неживу і живу природу. Розкажіть її своїм рідним.
2. Хвилинка міркувань
– Поясніть вислів: “Сонце світить, сонце сяє – вся природа воскресає” .
V. Підсумок уроку
– Що таке Сонце?
– Далеко чи близько воно від нас?
– Що дає людині Сонце?
– Кому ще, крім людей, потрібно Сонце?
– Чи потрібне Сонце рослинам?
– Що дає тваринам Сонце?
– Які загадки про Сонце ви запам’ятали?