Мета: проаналізувати результати контрольної роботи, організувати роботу над допущеними помилками; ознайомити учнів з таблицею множення на 8 та її практичним застосуванням; формувати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, математичне мовлення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Аналіз контрольної роботи
1) Колективна робота над типовими помилками.
2) Індивідуальна робота над помилками, допущеними
2. Математичний диктант
– Число 28 зменшити в 7 разів.
– Ділене – 49, дільник – 7. Знайти частку.
– Другий множник – 7. Добуток – 35. Чому дорівнює перший множник?
– Доповнити частку чисел 63 і 7 до 60.
– Суму чисел 29 і 27 зменшити в 7 разів.
– Різницю чисел 22 і 15 збільшити в 6 разів.
– На скільки 43 менше, ніж добуток чисел 7 і 7?
– Перший множник – 7, другий – різниця чисел 44 і 35. Чому дорівнює добуток?
– Маса поросяти 7 кг, а вівці – в 6 разів більше. Яка маса вівці?
– Для виготовлення 6 кг цукру використали 36 кг цукрового
Відповіді: 4; 7; 5; 51; 8; 42; 6; 63; 42; 6.
3. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
12; 34; …; …; 90.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з таблицею множення числа 8.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 141-142)
Завдання 888. Колективне опрацювання матеріалу
– Яким способом складена кожна таблиця?
– Які приклади таблиці вам уже знайомі?
– Яку властивість множення використали? (Від перестановки множників добуток не змінюється.)
– Назвіть нові, ще не вивчені випадки.
Запам’ятай!
8 • 8 = 64 8 • 9 = 72
Завдання 889-890. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 8
Завдання 891. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі.
Після цього учні працюють самостійно, один учень – за закритою дошкою.
Завдання 892. Робота в парах
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 893. Колективне розв’язування задачі
Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Завдання 894. Усне виконання завдання
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Запис виразів та обчислення їх значень
– Перший доданок 40, другий – добуток чисел 8 і 6;
– Ділене 42, а дільник виражений різницею чисел 40 і 33.
2. Робота над задачею
Щоб приготувати суміш для укладання цегли, взяли 7 кг цементу, а піску – на 14 кг більше. У скільки разів цементу взяли менше, ніж піску?
3. Гра “Знайди помилку”
– Випишіть неправильні рівності. Обчисліть.
4. Практичні завдання
– Накресліть коло (радіус 5 см).
– Накресліть 3 кола, щоб у них був загальний центр.
– Накресліть коло із радіусом 3 см, позначте на колі 4 точки і з’єднайте їх таким чином, щоб вийшов чотирикутник. Розфарбуйте чотирикутник.
5. Офтальмологічна пауза
6. Розв’язування логічних задач
1) Як зміниться частка, якщо ділене 18 зменшити у 2 рази і дільник 6 теж зменшити у 2 рази? (Не зміниться. 18 : 6 = 3; 18 : 2 = 9; 6 : 2 = 3; 9 : 3 = 3)
2) Дідові 60 років, а онукові – 10. Коли дід буде втричі старший за онука? (Через 15 років.)
3) У Даші і Маші 15 книг з віршами. Даші подарували ще три книги з віршами. Скільки тепер у них стало книг разом?
Розв’язання. Хоча ми не знаємо, скільки книг було у Даші і скільки у неї стало книг, ми можемо розв’язати задачу. Якщо до одного з доданків додати деяке число, то сума збільшиться на це число: (а + с) + b = (а + b) + с за сполучною властивістю додавання. Отже, від збільшення кількості книг Даші ще на 3 книги загальне число книг збільшиться на 3 книги, тобто дарівнюватиме 15 + 3 = 18.
Відповідь: 18 книг.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 142, завдання 895; 896.