Політологічний словник
Депутатський запит – форма парламентського контролю, яка використовується у парламентських та змішаних республіках. Це звернення депутата парламенту до уряду, міністра, інших вищих органів держави і посадових осіб на пленарному засіданні парламенту (палати) з вимогою надати інформацію або роз’яснення з питань, які належать до компетенції цього представницького закладу. Д. з. – одна з форм парламентського контролю за діяльністю уряду та підзвітних йому органів. Процедура застосування Д. з. визначається
В
Орган або посадова особа, до яких звернено запит, зобов’язані дати письмову відповідь не пізніше ніж у 15-денний термін з дня його одержання або інший термін, встановлений Верховною Радою. Відповідь на Д. з. надсилається Голові ВР та депутату, який його вніс. Якщо Д. з. з об’єктивних причин неможливо розглянути у встановлений термін, то орган або посадова особа зобов’язані повідомити у письмовій формі про це Голову Верховної Ради і депутата, який вніс запит, і запропонувати інший термін, який не повинен перевищувати одного місяця після одержання запиту. Як правило, термін перевірки запиту починається з дня його реєстрації у відповідному органі.
Після відповіді на Д. з. може бути проведено обговорення, якщо на ньому наполягає не менше 1/5 частини депутатів від конституційного складу Верховної Ради. При розгляді відповіді на Д. з. на засіданні Верховної Ради мають бути присутні посадові особи, до яких звернено Д. з., або уповноважені ними особи. За результатами розгляду Д. з. Верховна Рада приймає відповідну постанову, текст якої роздається усім депутатам і друкується у “Відомостях Верховної Ради України” та газеті “Голос України”.
Георгіца А. З. Сучасний парламентаризм: проблеми теорії і практики. – Чернівці, 1998; Журавський В. Український парламентаризм на сучасному етапі: Теоретико-правовий аспект: Монографія. – К., 2001; Конституційне законодавство України. – К., 2000.
Г. Зеленько