ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
РОЗДІЛ III. ОРГАНІЧНА ХІМІЯ
12. Оксигеновмісні органічні сполуки
12.6. Вуглеводи
12.6.2. Дисахариди. Сахароза
Дисахариди – продукти реакції конденсації двох молекул моносахаридів. Прикладами дисахаридів є сахароза, С12Н22O11, а також її ізомери – мальтоза і лактоза.
Молекула сахарози складається із залишків α-глюкози та β-фруктози, сполучених між собою атомом Оксигену:
Сахароза – біла кристалічна речовина, солодка
Сахарозу містять цукровий буряк, цукрова тростина, плоди, стебла і листя багатьох інших рослин. Багато її у весняних соках берези і клену.
Хімічні властивості сахарози
1. Гідроліз відбувається при нагріванні сахарози з хлоридною кислотою або водним розчином сульфатної кислоти:
2. Взаємодія з гідроксидами металічних елементів:
А) утворення кальцій сахарату (безбарвного
Б) при взаємодії сахарози зі свіжоосадженим купрум(ІI) гідроксидом спостерігається розчинення осаду й утворення прозорого розчину яскраво-синього кольору, що свідчить про те, що сахароза – багатоатомний спирт.
У молекулі сахарози відсутня альдегідна група, тому сахароза не взаємодіє з аміачним розчином Ag2O та з надлишком купрум(ІІ) гідроксиду при нагріванні.
Добування сахарози
1. Промивання цукрового буряка, подрібнення на стружку, обробка гарячою (+75 °С) водою – сахароза переходить у розчин.
2. Одержаний розчин обробляють вапняним молоком: в осад випадає кальцій карбонат, інші солі Кальцію, білки, а продукт взаємодії сахарози з Са(ОН)2 – кальцій сахарат – залишається в розчині.
3. Для його перетворення на сахарозу крізь розчин пропускають карбон(ІV) оксид. Під дією карбонатної кислоти кальцій сахарат розкладається з утворенням сахарози:
4. Розчин сахарози уварюють, фільтрують і отримують мелясу (буру рідку масу, що містить близько 65 % сахарози), яку центрифугують і отримують перший продукт – кристалічну сахарозу – білий, дрібнокристалічний цукор вищого гатунку. Залишки меляси, яка містить уже значно менше сахарози, повторно центрифугують, отримуючи другий і третій продукт (т. зв. коричневий гіукор).
5. Цукор-пісок сушать і фасують (цукрова пудра – це той самий пісок, але який має дуже дрібні кристали; рафінад – пісок, пресований у кубики або фігури іншої форми).
Аналогічно сахарозу добувають і з цукрової тростини.