Мета: формувати в учнів початкові уявлення про фізику як природничу науку, про зміст фізики, про фізичні тіла та явища, формувати інтерес до вивчення фізики, її методів, розширювати кругозір учнів, розкрити зв’язок фізики з повсякденим життям, технікою і виробництвом, познайомити учнів з творцями фізичної науки, внеском українських вчених у розвиток фізики.
Тип уроку: урок – лекція.
Обладнання та наочність: демонстрації прикладів фізичних явищ, портрети вчених.
Відеофрагмент: про видатних вчених.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
II. Актуалізація опорних знань та вмінь
Запитання для фронтального опитування:
– Що таке природа?
– Які науки про природу вам відомі? Що вони вивчають?
III. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нової теми:
– Визначення фізики як науки.
– Видатні фізики.
– Фізичні тіла, речовини
– Фізичні явища.
– Спостереження та експеримент.
– Фізична теорія. Фізичні закони
– Фізичні величини та одиниці їх вимірювання.
– Вимірювальні прилади
Опорний конспект
“Наука не є й ніколи не буде завершеною книгою…”
А. Ейнштейн
Видатні вчені-фізики | ||
Вчений | Країна, дати життя | Основні відкриття та досягнення |
Галілео Галілей | ||
Ісак Ньютон | ||
Майкл Фарадей | ||
Альберт Ейнштейн | ||
Костянтин Едуардович Ціолковський | ||
Юрій Кондратюк |
Фізичні явища | ||
Фізичні явища | Приклади | Характерні прояви |
Світлові | ||
Теплові | Нагрівання води, процес плавлення льоду, процес випаровування рідини | Змінюється агрегатний стан речовини або змінюється її температура у даному агрегатному стані |
Механічні | ||
Електричні | ||
Магнітні | ||
Звукові |
Методи фізичних досліджень | ||||
Експериментальні | Теоретичні | |||
Спостереження | Експеримент | Гіпотеза | Моделювання | Математичний запис |
IV. Закріплення нових знань і вмінь
– Що вивчає фізика?
– Що називають фізичними тілами? Що називають речовиною?
– Що називають фізичними явищами? Наведіть приклади різних фізичних явищ.
– Назвіть видатних вчених-фізиків.
– Чому фізику вважають основою техніки?
– Що таке фізична величина?
– Що означає виміряти фізичну величину?
– Наведіть приклади фізичних приладів.
– Як ви розумієте вислів А. Ейнштейна “Наука не є й ніколи не буде завершеною книгою…”.
V. Підбиття підсумків уроку
VI. Домашнє завдання
– Завдання за підручником (Ф. Я. Божинова, М. М. Кірюхін, О. А. Кірюхіна Фізика-7). Вивчити конспект, § 1,2, 3, 4, стор.15 вправа письмово.
– Завдання за задачником:
– Додаткове завдання. Підготуйте повідомлення про видатних українських вчених-фізиків.