Клімат Африки

Розділ ІІ. Материки тропічних широт

Тема 1. Африка

& 12. Клімат Африки

Пригадайте: 1. Що таке кліматі Назвіть основні кліматотвірні чинники. 2. Що таке кліматичний поясі 3. Чим основні кліматичні пояси відрізняються від перехідних?

Загальні особливості клімату. Африка – найжаркіший континент світу. Це пов’язано передусім з тим, що більша частина її території розташована в жаркому тепловому поясі між Північним і Південним тропіками (мал. 17). Протягом року сонце стоїть високо над горизонтом і двічі на рік у будь-якій точці

Африки між тропіками буває в зеніті. Саме в Північній Африці в 1922 р. поблизу міста Тріполі було зареєстровано найвищу температуру на Землі – +57,8 °С. Середньорічна температура на більшій частині материка не перевищує +25 … +30 °С. Навіть у північних і південних районах континенту, які перебувають у субтропічному поясі, середня температура найхолоднішого зимового місяця не опускається нижче +10 … +12 °С. В Африці зима відрізняється від літа не так температурою повітря, як кількістю опадів, а на окремих територіях протягом року погода буває практично однаковою.

Опади розподіляються по території

материка дуже нерівномірно. Найбільше їх в екваторіальному кліматичному поясі, особливо в басейні річки Конго, адже тут розташовані області низького тиску. Екваторіальні повітряні маси, підіймаючись, охолоджуються й утворюють хмари й опади.

Території, через які проходять Північний і Південний тропіки, розміщені в поясах високого атмосферного тиску. Тут панує тропічне повітря з низхідними повітряними потоками й випадає дуже мало опадів (до 200 мм на рік). Разом з тим у Південній півкулі територій з невеликою кількістю опадів менше, ніж у Північній. Це пояснюється багатьма чинниками, зокрема: меншою протяжністю материка на півдні із заходу на схід, близькістю океану й особливостями рельєфу. Крім того, на клімат Африки впливають постійні вітри – пасати.

Північно-східні пасати надходять на північ Африки з Євразії. Тому над цією частиною материка формується дуже сухе континентальне тропічне повітря, дощі майже не випадають.

Південна частина материка перебуває під впливом океанів. Південно-східні пасати, які надходять з Індійського океану, несуть вологе морське тропічне повітря. І хоча частина цієї вологи залишається на східних схилах Драконових гір, опадів тут випадає значно більше, ніж у районі Північного тропіка.

– За малюнком 17 простежте напрямок пасатів у північній і південній частинах Африки. Поясніть, чому пасати різних півкуль приносять в Африку неоднакову погоду.

 Клімат Африки

Мал. 17. Особливості кліматотвірних чинників Африки

Дуже багато опадів буває на узбережжі Гвінейської затоки, особливо на західних схилах гори Камерун, де їх кількість досягає 10 000 мм на рік. Це найвологіше місце в Африці. Вологу приносять вітри з Атлантики, бо тут набагато нижчий тиск, ніж над океаном.

В Африці пустелі є не тільки у внутрішній частині материка, а й на узбережжях. Ви вже знаєте, що основною причиною їх утворення є високий атмосферний тиск, а холодні течії Атлантичного океану знижують температуру повітря на прибережній території і не сприяють утворенню опадів. Теплі ж течії, навпаки, зумовлюють формування опадів.

Кліматичні пояси й типи клімату. Оскільки екватор перетинає Африку майже посередині, кліматичні пояси (окрім екваторіального) представлені на її території двічі: на північ і на південь від екватора (мал. 18).

Екваторіальний кліматичний пояс охоплює узбережжя Гвінейської затоки й улоговину річки Конго. Його ще називають поясом “вічного літа”. Тут постійно висока температура повітря (+24 °С) і вологість. Зранку стоїть сонячна погода. Удень нагріте й насичене вологою повітря піднімається вгору. Утворюються потужні дощові хмари. Опівдні починається злива з грозою. На щастя, ці зливи тривають недовго й до вечора знову встановлюється сонячна погода. І так щодня, із року в рік.

– Назвіть холодні течії, які сприяють формуванню берегових пустель на різних узбережжях Африки.

 Клімат Африки

Мал. 18. Кліматичні пояси й області Африки

Упродовж року випадає понад 2000 мм опадів. Така погода зумовлена пануванням теплих і вологих екваторіальних повітряних мас.

По обидва боки від екваторіального поясу, приблизно до 15-20° пн. та пд. ш., розташовані субекваторіальні пояси. Тут упродовж року також тримається висока температура з незначним коливанням. У році буває два сезони – сухий узимку та вологий улітку. Наприклад, у Північній півкулі дощі йдуть тоді, коли сонце перебуває в зеніті над Північним тропіком (улітку). За півроку випадає понад 1000 мм опадів. У цей час над Південним тропіком – сухий сезон. Через півроку із зміною положення сонця змінюються сезони: над Південним тропіком – дощі, над Північним – сухо. Існування сухого й вологого сезонів пояснюється пануванням двох повітряних мас: узимку – сухих тропічних, улітку – вологих екваторіальних. Чим ближче до тропіків, тим менша кількість опадів і тим більша тривалість сухого сезону.

Тропічні пояси в Африці відповідають тропічним широтам обох півкуль. Протягом року тут панують сухі тропічні повітряні маси. Літо дуже жарке, небо майже завжди безхмарне. Повітря нагрівається до +30 … +40 °С. Уночі земна поверхня швидко охолоджується через відсутність хмар і температура повітря може знижуватися до +5 … +10 °С (тобто тут велика добова амплітуда коливання температур). Удень важко дихати розпеченим сухим повітрям, тож усе живе навколо ніби завмирає.

Північний тропічний пояс значно сухіший, ніж Південний пояс, через його більшу протяжність із заходу на схід і сусідство з Євразією.

У межах тропічного кліматичного поясу виокремлюють кліматичні області. На півночі й південному заході материка клімат пустельний континентальний, тобто дуже посушливий, зі значною річною амплітудою коливання температури повітря. На вузькій смузі узбережжя, до Драконових гір на південному сході, формується тропічний вологий (морський) клімат.

Через вплив південно-східного пасату дощі тут ідуть рівномірно протягом року, а річне коливання температури повітря пом’якшується океаном.

Крайні південь і північ Африки знаходяться в субтропічних кліматичних поясах. Улітку під час панування тропічних повітряних мас тут стоїть жарка й суха погода. Повітря прогрівається до +24… +28 °С. Узимку з надходженням помірних повітряних мас температура знижується до +8 … +12 °С й починаються дощі (350-500 мм на рік). Такий тип клімату називають середземноморським. Він характерний для північної частини Африки та крайнього південного заходу. На південному сході материка в субтропіках існує кліматична область з рівномірним зволоженням (морська). Рівномірне зволоження протягом року зумовлене впливом на цю територію південно-східного пасату.

– Поясніть, чому в північній частині Африки в межах тропічного пояси існує тільки континентальна кліматична область.

Коротко про головне!

– Африка – найжаркіший материк Землі, оскільки більша частина території Африки розташована між тропіками в жаркому тепловому поясі.

– Значна частина материка перебуває під впливом пасатів у зоні дії екваторіальних і тропічних повітряних мас.

– На розподіл температур та опадів впливає рельєф материка, холодні й теплі течії біля узбережжя.

– Найбільше опадів випадає в приекваторіальній частині материка, особливо на узбережжі Гвінейської затоки.

– Африка розміщена в екваторіальному, субекваторіальних, тропічних субтропічних кліматичних поясах.

1. Як географічне положення Африки впливає на формування клімату на континенті?

2. Простежте на конкретних прикладах, як впливають на формування клімату на різних узбережжях Африки морські течії та гори.

3. У яких кліматичних поясах розташована Африка? Чому всі вони повторюються, окрім екваторіального?

4. Охарактеризуйте основні й перехідні кліматичні пояси Африки.

5. Простежте за кліматичною картою, як змінюється кількість опадів в Африці за 20° пд. ш. Поясніть одержані результати.

6. Поясніть, чим відрізняється клімат субекваторіальних кліматичних поясів Африки, розташованих у Північній і Південній півкулях.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Клімат Африки - Географія


Клімат Африки