Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання
ЧАСТИНА І
ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ
ОСНОВНІ ЗАКОНИ Й ПОНЯТТЯ ХІМІЇ
Місце хімії серед природничих наук
Хімія належить до наук про Природу (природничих наук). На відміну від фізики, біології та інших наук про Природу, хімія вивчає речовини з погляду їхнього складу та зміни складу в хімічних перетвореннях.
Однак природа різноманітна й багатогранна. Усі явища, які відбуваються в Природі, досить складні, й задля того, щоб ці явища пізнати, люди намагаються вивчати їхні ознаки за допомогою
У зв’язку із цим окремо виділяють науки, які вивчають явища з погляду кількох наук: біохімія, хімічна фізика й фізична хімія, математична хімія, геохімія, радіохімія, астрохімія
Сучасна хімія настільки повна як за об’єктами, так і за методами їхнього дослідження, що багато розділів хімії виділилися в самостійні науки: неорганічна, органічна, фізична, аналітична – це найбільш “давні” розділи хімії, кожен із них має свій предмет дослідження. Цю “четвірку” прийнято вважати фундаментальною основою сучасної класифікації хімічних наук. Водночас ці чотири розділи постійно подрібнювалися на менші фрагменти.
У неорганічній та органічній хімії поділ відбувається згідно з об’єктами дослідження. Так, неорганічну хімію розділяють на хімію кислот, хімію основ, хімію карбідів, хімію благородних газів, хімію кремнію тощо. В органічній хімії чітко виділяють хімію ароматичних і гетероциклічних сполук, хімію спиртів, хімію вуглеводів, хімію природних сполук, нафтохімію, біохімію…
Із двома іншими фундаментальними хіміями – фізичною й аналітичною – справа складніша. Фізична хімія історично складається з різних “мозаїчних шматочків знання”. Дослідження теплових ефектів належить до термохімії. Вивчення хімічних процесів, що відбуваються під дією електричного струму, виокремлюють у розділ електрохімії. Більшість реакцій проходять у рідкому середовищі, тому виникло вчення про розчини. А ще хімічна кінетика, хімічна термодинаміка, фотохімія тощо.
Хімія:
– Неорганічна – хімія кислот, основ, карбідів, благородних газів тощо;
– Органічна – хімія спиртів, вуглеводів, природних сполук, нафтохімія тощо;
– Фізична – термохімія, електрохімія, кінетика, термодинаміка тощо;
– Аналітична – хімічна метрологія, хімічна діагностика