РОЗДІЛ I РОЗВИТОК ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ ПРО ЗЕМЛЮ
Тема 2 ВІДКРИТТЯ НОВИХ ЗЕМЕЛЬ ТА НАВКОЛОСВІТНІ ПОДОРОЖІ
§6. НАВКОЛОСВІТНІ ЕКСПЕДИЦІЇ ТА ВІДКРИТТЯ МАТЕРИКІВ
– Пригадайте, яких материків узагалі не було на глобусі Мартіна Бегайма.
– Хто і коли здійснив перше навколосвітнє плавання?
Віллєм Янсзон (бл. 1570- 1632)
ЯК ВІДКРИЛИ АВСТРАЛІЮ. З античних часів існувала легенда про те, що в Південній півкулі далеко на півдні є невідомий материк. До XVII ст. на картах позначали землі давно відомі, щойно відкриті
У XVII ст. у пошуках невідомої землі експедиції одна за одною торували морські шляхи. Проте успішно завершилися плавання, організовані голландцями. У 1606 р.
Корабель на чолі з Віллємом Янсзоном досяг північно-західних берегів невідомої землі. Це була Австралія. Після нього в 1642 р. Абел Тасман дістався цієї землі з півдня і відкрив великі острови (нині – Тасманія та Нова Зеландія) (мал. 18). Під час другої
Кораблі Абела Тасмана
Мал. 18. Маршрут плавання Абела Тасмана (1642- 1643 рр.)
Абел Тасман (бл. 1603- 1659)
Мал. 19. Маршрути плавання Джеймса Кука (1768- 1779 рр.)
НАВКОЛОСВІТНІ ПОДОРОЖІ ДЖЕЙМСА КУКА. У XVI11 ст. до пошуків невідомої землі на півдні чимало зусиль доклав англієць Джеймс Кук. Славу великому мореплавцю принесли три навколосвітні плавання. Під час першого (1768-1771 pp.) він дістався Австралії (мал. 19). Дж. Кук по суті вдруге відкрив її після голландців, які при – ховували відомості про цей материк. Він позначив на карті десятки островів, заток і мисів.
Під час другого плавання навколо світу (1772 – 1775 pp.) у Південній півкулі вітрильники Кука зайшли дуже далеко на південь. Та подальший шлях їм заступила суцільна крига. Кораблі повернули назад. Після безрезультатних спроб відішукати материк Дж. Кук вирішив, що відкрити його неможливо.
Метою третього плавання (1776 – 1779 pp.) став пошук морського шляху в обхід Північної Америки з півночі. Проте крайня північ, як і крайній південь на протилежному боці планети, зустріла море плавців крижаним холодом і штормами. Боячись потрапити в крижану пастку, Дж. Кук відступив. Згодом він загинув у сутичці з тубільцями на Гавайських островах.
Внесок Джеймса Кука в дослідження планети значний. Він наніс на карту обриси Тихого океану й численні острови. Його кораблі наблизилися майже впритул до невідомого материка на півдні. Відкрити Антарктида йому завадила крига. Через 40 років це зробили інші відважні мореплавці.
Біля берегів “Землі Невідомої”
Джеймс Кук (бл. 1728- 1779)
Із щоденника капітана Кука
За Південним полярним колом холод був нестерпний, море вкрите кригою. Усе корабельне оснащення промерзло і вкрилося бурульками. Вітрила були схожі на металеві листи. Дув штормовий вітер, і стояв густий туман. Тому я повернув назад… Я можу стверджувати, що жодна людина ніколи не піде на більше, ніж зробив я. Землі, які можуть лежати далі на південь, ніколи не будуть досліджені. Джеймс Кук, 1773р.
Мал. 20. Маршрут експедиції Івана Крузенштерна і Юрія Лисянськото (1803- 1806рр.)
ЕКСПЕДИЦІЯ ІВАНА КРУЗЕНШТЕРНА І ЮРІЯ ЛИСЯНСЬКОГО. Першу російську навколосвітню експедицію на початку XIX ст. очолювали Іван Крузенштерн і Юрій Лисянський, Вони вирушили з Балтійського моря на шлюпах “Надія” і “Нева”. Вийшовши в Атлантичний океан, мореплавці взяли курс на південь уздовж берегів Південної Америки. Потім маршрут пролягав через Тихий океан і далі – уздовж берегів Азії. Перетнувши Індійський океан і обігнувши з півдня Африку, Атлантичним океаном у 1806 р. вони благополучно повернулися додому (мал. 20).
І. Крузенштерн і Ю. Лисянський провели низку метеорологічних і океанографічних спостережень (вимірювання глибин, температури води та ін.). Вони відкрили й описали невідомі острови, перевірили й уточнили карти океанів і прилеглих берегів Азії й Америки.
Іван Крузенштерн (1770-1846)
Юрій Лисянський (1773 – 1837)
Український Магеллан
Юрій Лисянський – нащадок українського козацького роду. Він народився в місті Ніжині Чернігівської області. Ю. Лисянський став британським офіцером і капітаном російського флоту. Його ім’ям названо острів у Тихому океані, півострів на Алясці, протоку і річку, гору на о. Сахалін, вулицю в Ніжині. Цікаві нотатки географа-дослідника про далекі краї викладені у “Подорожі навколо світу на кораблі “Нева” в 1303-1306 роках”.
Мал. 21. Шлюпи “Надія” і “Нева” біля берегів Гавайських островів. Худ. С. Пен
Фадей Беллінсгаузен (1778-1852)
Михайло Лазарев (1788- 1851)
ВІДКРИТТЯ АНТАРКТИДИ. У XIX ст. на пошуки невідомого материка Південної півкулі вирушили російські моряки. Шлюпами “Восток” і “Мирний” командували Фадей Беллінсгаузен і Михайло Лазарев.
Капітани вміло провели судна через кригу до невідомої “білої плями”. З великим ризиком вони досягай місця, яке було покрите суцільною кригою. Такий потужний льодовий покрив міг утворитися лише на материку. Мандрівники намагалися підійти до його берегів, але всюди наражалися на непрохідний лід. Обійшовши довкола невідомої землі, вони нанесли на карту її береги. Таку 1820 р. було відкрито Антарктиду – важкодоступний материк, що останнім знайшов своє місце на карті.
ЯКІ РЕЗУЛЬТАТИ ВІДКРИТТІВ. Так на початку XIX ст. вся планета стала пізнаною, окрім внутрішніх районів Антарктиди й океанів. Географічні карти набули точності. Кожна частина суходолу і водного простору дістала назву. Материків на Землі виявилося шість. Найбільший – Євразія. Найспекотніший – Африка. Два, сполучені між собою, – Північна Америка і Південка Америка. Найменший-Австралія. І найвіддаленіший, найхолодніший – Антарктида.
Упродовж пізнання людством Землі склалося так, що суходіл поділяють також на шість части не віту: Азія, Європа, Африка, Америка, Австралія з Океанією, Антарктида.
Дістали свої назви й океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий. Такий вигляд має поверхня нашої Землі.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
– У XVII ст. голландці Віллєм Янсзон і Абел Тасман відкрили Австралію.
– У XVIІІ ст англієць Джеймс Кук здійснив три навколосвітні плавання і відкрив Австралію вдруге.
– У1803- 1806 pp. відбулася навколосвітня подорож під командуванням Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського.
– У 1820 р. експедиція Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарева відкрила Антарктиду.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Хто і коли відкрив Австралію? Знайдіть на карті море, острів і протоку, названі на честь одного з першовідкривачі в Австралії.
2. Чому Джеймса Кука вважають великим мореплавцем?
3. Коли і ким була відкрита Антарктида?
4. Якими були результати географічного пізнання Землі на початку XIX ст.?
5. Поміркуйте, чому Юрія Лисянського називають “українським Магелланом”.