Основні форми рельєфу суходолу Землі: рівнини

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 1. Літосфера

§ 28. Основні форми рельєфу суходолу Землі: рівнини

Пригадайте

Які чинники впливають на формування рельєфу? (Див. § 23, 27.)

Рельєф – це сукупність форм земної поверхні, утворених під дією внутрішніх і зовнішніх процесів. Ці форми дуже різноманітні за будовою і зовнішнім виглядом.

До найбільших форм земної поверхні належать материки та океанічні западини. їх ще називають планетарними формами рельєфу. На кожному материку розрізняють рівнини і гори – основні форми земної

поверхні (мал. 73). Формування рельєфу передусім тісно пов’язане з будовою земної кори.

Що таке рівнини. Це відносно рівні поверхні, що складаються переважно з осадових порід, зокрема глини, піску, гравію, які часто залягають майже горизонтально і мають значну потужність (до кількох тисяч метрів). Але якщо “зазирнути” під товщу осадових порід, можна виявити там і міцні породи, наприклад граніт і гнейс. Тож будова рівнин ніби двоповерхова. Перший поверх, або фундамент, твердий, утворений переважно магматичними породами. Другий поверх пухкий, складається з осадових порід, що ніби чохлом вкривають

фундамент зверху. Тому його називають осадовим чохлом. Ці двоярусні ділянки літосферних плит дістали назву платформи, що французькою мовою означає “плоска форма” (мал. 74). Платформи – відносно стійкі й рівні ділянки земної кори, тому на них і утворюються рівнини.

 Основні форми рельєфу суходолу Землі: рівнини

Мал. 73. Рівнина

Розрізняють давні й молоді платформи. Більшість платформ на материках давні, вік їхнього фундаменту від 1,5 до 4 млрд років. Фундамент молодих платформ утворився близько 500 млн років тому. Наприклад, Україна сформувалась на двох платформах – одній давній і одній молодій.

В окремих місцях міцні породи фундаменту виходять з-під осадових пухких порід на поверхню. Такі ділянки називають щитами, а ділянки, вкриті чохлом, – плитами. (Не плутайте з літосферними плитами!) Оголені тверді породи щита часто виходять на поверхню в долинах річок чи на схилах ярів. У межах України це явище можна спостерігати, наприклад, у долинах річок Рось, Тетерів, Південний Буг та ін.

Наука стверджує

Платформи трусить. Прикладом є потужні землетруси у США (1920 рік), в Узбекистані (1976 і 1984 роки), в Австралії (1968 рік), в Індії (1967, 2001 роки) тощо. Не є винятком і Україна. У 1986 році інтенсивність підземних поштовхів у містах Одеса, Рені, Болград, Ізмаїл досягала 6-7 балів. А 1999 року поблизу міст Одеса, Ізмаїл, Чернівці відчувався землетрус інтенсивністю 2,5-3,2 бала. У січні 2002 року в районі міст Теребовля, Микулинці Тернопільської області стався землетрус, який спричинив деякі руйнування. Як з’ясувалося, вогнища всіх цих землетрусів збіглися з потужними розломами і були спричинені переважно горизонтальними рухами земної кори.

 Основні форми рельєфу суходолу Землі: рівнини

Мал. 74. Будова платформи

Практичне завдання

На карті атласу “Будова земної кори” знайдіть і назвіть основні платформи Землі.

Різноманітність рівнин. За висотою рівнини поділяють на низовини (від 0 до 200 м над рівнем моря), височини (від 200 до 500 м над рівнем моря) і плоскогір’я (500-700 м над рівнем моря).

Висота рівнин залежить від того, на якій ділянці платформи вони розташовані. На щитах найчастіше розміщені височини і плоскогір’я, на плитах – низовини. Найбільша на Землі низовина – Амазонська (понад 5 млн км2), що у басейні річки Амазонка. Великі низовини в Україні – це Придніпровська, Поліська, Причорноморська. Серед піднесених рівнин розрізняють плато і кряжі. Плато – підвищені рівнини, відокремлені крутими уступами від навколишніх низовин. Прикладом можуть бути Великі рівнини у Північній Америці. Кряжі – це залишки зруйнованих височин, як-от Донецький кряж.

Як утворюються рівнини. Багато сучасних рівнин земної кулі колись були морським дном, на якому накопичувалися шар за шаром пісок, глина, вапняковий мул тощо. З часом земна кора піднялася, море відступило, а його дно стало суходолом. Так з’явилась, зокрема, велетенська Західносибірська рівнина. Утворюються рівнини і внаслідок руйнування гір, як-от на території Африки. Деякі з рівнин утворюються завдяки тривалій роботі текучих вод. Вони розмивають гірські породи, переносять їх, відкладають, створюючи величезні рівнинні простори. Такими є Індо-Гангська та Месопотамська низовини в Азії, Амазонська низовина у Південній Америці. В Україні значною мірою річковими наносами Дніпра утворені Придніпровська та Поліська низовини.

Зазвичай у межах великих рівнин можуть бути і низовини, і височини, як-от на Східноєвропейській рівнині. До того ж будь-які рівнини незалежно від походження потрапляють під вплив сонця, води та вітру, які також активно долучаються до формування рельєфу.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6 (продовження)

Позначення на контурній карті найбільших рівнин і плоскогір’їв

Позначте Східноєвропейську та Західносибірську рівнини, а також плоскогір’я Декан і Середньосибірське.

ПІДСУМКИ

– Форми рельєфу, різні за походженням і за розмірами, поділяють на планетарні, основні та дрібні.

– Рівнини – відносно рівні ділянки земної поверхні, що утворюються здебільшого на платформах.

– За висотою рівнини поділяють на низовини, височини і плоскогір’я.

За фізичною картою визначте, які основні форми рельєфу Яв переважають на різних материках. Відповідь поясніть.

Які основні форми рельєфу переважають у вашій місцевості?

Чим це можна пояснити?

Валдайську височину в Європі іноді називають “гори Валдай”. Чи правильно називати горами форму рельєфу заввишки 343 м?

Що називають низовиною? Яка низовина є найбільшою на планеті?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Основні форми рельєфу суходолу Землі: рівнини - Географія


Основні форми рельєфу суходолу Землі: рівнини