РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА
Тема 3. Гідросфера
§ 48. Рух води в океані
Пригадайте
Чому і куди рухається повітря? (Див. § 35.)
Що таке постійні вітри? (Див. § 36.)
Океан ніколи не буває спокійним, адже вода в ньому безперервно рухається. Цьому є кілька причин.
Вітрові хвилі – коливання води, зумовлені вітром (мал. 137). Вітрові хвилі зазвичай не перевищують 4 м, рідше вони сягають 8-10 м, і, як виняток, бувають хвилі заввишки 20 метрів і більше. Чим довший шлях вітру над водною поверхнею, тим сильніше він дме і відповідно тим вищою
Висота хвиль залежить ще й від глибини океану. Великі глибини і безмежні водні простори сприяють зростанню хвиль. Не випадково дуже високі хвилі трапляються передусім у Тихому океані.
Дивовижні об’єкти і явища
Хвилі-“хмарочоси”. У 1933 році капітанський місток одного з американських суден у Тихому океані опинився на одному рівні з гребенем сусідньої хвилі. Оскільки висота містка була відома,
Мал. 137. Хвилі в океані
Мал. 138. Виверження вулкана в океані (1 ) і схема утворення цунамі (2)
Цунамі – хвилі, зумовлені землетрусами і виверженнями вулканів. Цунамі значно відрізняється від вітрової хвилі. Народжене рухами земної кори, цунамі охоплює усю водну товщу від дна до поверхні. Поширюється воно не лише в одному певному напрямку, а й у різні боки від місця виникнення. Побачити і відчути цунамі у відкритому океані важко, адже там їхня висота рідко перевищує 60-90 см (мал. 138). З наближенням до узбережжя цунамі, що поширюється зі швидкістю від 50 до 1000 км/год, стрімко й різко зростає – до 50 м і більше. Ось тут і проявляється його колосальна енергія.
Цунамі здебільшого зароджуються у Тихому океані. В Атлантиці та в Індійському океанах за останнє тисячоліття вони спостерігалися лише декілька разів.
Ні запобігти, ні уникнути, ні знешкодити цунамі неможливо. Можна лише вчасно попередити населення про наближення цієї небезпечної хвилі. Після катастрофічного цунамі (заввишки понад 18 м), що сталося 1 квітня 1946 року на Гавайських островах, у США було створено Національну систему сповіщення, яка з часом стала міжнародною організацією. Її мета – термінове попередження мешканців узбережжя Тихого океану про наближення цунамі.
Факти сьогодення
“Сюрприз” Індійського океану. Двадцять шостого грудня 2004 року сталась одна з найбільших в історії людства природних катастроф. Спричинені землетрусом в Індійському океані велетенські хвилі зі швидкістю реактивного лайнера прокотилися південно-східним узбережжям Шрі-Ланки, Індії, Мальдівів, західним узбережжям Таїланду, Малайзії, Індонезії, берегами Африки (Сомалі). Цунамі забрало життя як мінімум 260 тис. людей, позбавило даху понад 1,5 млн осіб.
Українські цунамі. Цунамі неодноразово накочували і на узбережжя Чорного моря. Згідно з літописами і легендами, за останні дві тисячі років тут сталося 22 цунамі. Деякі з них мали руйнівний характер і супроводжувалися значними коливаннями рівня моря, що призводило до затоплення великих територій і завдавало значних збитків.
Припливи і відпливи – періодичні коливання рівня води океану, зумовлені силами тяжіння Місяця і Сонця. Рівень поверхні океанів і морів раз у раз, зазвичай двічі на добу, змінюється – поступово підвищується, а потім знижується. Під час припливу вода тече до берегів, під час відпливу – від берегів. Ці рухи води добре знають мешканці узбереж (мал. 139).
Припливи – дуже складне явище, час настання якого і висота не скрізь однакові. Адже на висоту припливів, окрім взаємного розташування Землі, Місяця і Сонця, впливають також глибина моря, обриси берегів тощо. Якщо у відкритому океані висота припливів дорівнює 0,5 м, то у мілководних морях вона іноді сягає 6 м, а в гирлах річок – 12-15 м. Найвищий приплив на земній кулі спостерігають біля східних берегів Північної Америки в затоці Фанді – до 18 м. Це приблизно висота шестиповерхового будинку.
Дивовижні об’єкти і явища
Рибні припливи. На півострові Нова Шотландія, що в Канаді, рибалки закидають свої сіті не в море, а на… високі стовпи, вбиті у землю. Адже тут, на узбережжі затоки Фанді, під час високих океанських припливів вода заходить на кілька кілометрів у глиб суходолу. З нею приходить риба, яка заплутується у рибальських тенетах. Рибалкам залишається тільки дочекатися відпливу і потім лізти по рибу на стовпи.
Морські течії – безперервний рух морських вод з одного місця в інше. Упродовж багатьох сотень років водні маси рухаються тими самими маршрутами під дією вітру. Ось чому напрямок найбільших морських течій майже збігається з головними повітряними потоками планети.
Мал. 139. Приплив (а) і відплив (б)
Мал. 140. Течії Світового океану
Зверніть увагу на дві паралельні течії приекваторіальних широт, які перетинають Світовий океан зі сходу на захід. Це Північна і Південна Пасатні течії. Назви їх не випадкові. Саме пасати панують у цих широтах і спричиняють рух водних мас зі сходу на захід. На заході океану завдяки пасатним течіям надходить стільки води, що часом рівень океану піднімається на кілька метрів. Тому частина водних мас, шукаючи виходу, повертає назад між Північною і Південною Пасатними течіями. Цей потік так і назвали – Міжпасатна протитечія (мал. 140).
Інші гілки пасатних течій розгалужуються на північ і південь біля східних берегів континентів. Досягнувши помірного поясу, вони змінюють свій напрямок на схід під дією західних потоків повітря. Про це нагадує і назва найпотужнішої течії Світового океану – течія Західних Вітрів. Підхоплені західними вітрами, течії перетинають океани. Натрапивши на континент, кожна з них розгалужується на два потоки. Один з них прямує до екватора у вигляді холодної течії, яка замикає великий колообіг течій. Інший, теплий потік уздовж західних берегів прямує від екватора до полюсів. З ним пов’язане утворення в помірних широтах іншого великого колообігу морських течій.
Колообіги морських вод утворюють теплі й холодні течії, показані на картах відповідно червоним і синім кольорами. Наскільки холодними є холодні течії і що таке теплі течії? Якщо течії переміщуються з екваторіального (тропічного) поясу до високих широт, вони теплі, бо їхня температура вища за температуру навколишніх вод. І навпаки, течії, що прямують з високих широт у напрямку до екватора, холодні, адже їхня температура нижча за температуру навколишніх водних мас. Поступово температура потоків змінюється під впливом навколишніх вод. Тому різниця між теплими і холодними течіями іноді становить лише кілька градусів.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 10 (продовження)
Позначення на контурній карті морських течій
Позначте такі течії: Західних Вітрів, Гольфстрім, Північноатлантичну, Північнотихоокеанську, Північну та Південну Пасатні.
ПІДСУМКИ
– До основних видів руху води в океані належать вітрові хвилі, цунамі, припливи і відпливи, морські течії.
– Вітрові хвилі – коливання води, зумовлені вітром.
– Цунамі – хвилі, спричинені землетрусами і виверженнями вулканів.
– Припливи і відпливи – періодичні коливання рівня води океану, зумовлені силами тяжіння Місяця і Сонця.
– Морські течії – безперервний рух вод під дією вітру.
Запитання і завдання для самоперевірки
Температура води на окремих ділянках Перуанської та Аляскинської течій приблизно однакова і становить +15 °С.
Чому одну з них вважають холодною, а іншу – теплою?
За картою атласу визначте, береги яких материків можна побачити, мандруючи колообігами течій Атлантики за годинниковою стрілкою: а) у Північній півкулі; б) у Південній півкулі. Які хвилі небезпечніші у відкритому океані – вітрові чи цунамі? Який рух води на Землі зумовлений іншими небесними тілами?