УРОК 13
Тема. Синтез органічних сполук різних класів на основі вуглеводневої сировини
Цілі: закріпити знання учнів про напрямки синтезу органічних сполук різних класів на основі вуглеводневої сировини, кам’яне вугілля, його склад, процеси та продукти його переробки, про основні види палива та їх значення в енергетиці країни; вміти характеризувати напрямки охорони навколишнього середовища від забруднень під час переробки вуглеводневої сировини та використання продуктів її переробки.
Обладнання: мультимедійний проектор,
Тип уроку: З(РДН).
Форми проведення: “Мікрофон”, робота в групах, тестування, “Творча лабораторія”.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
“Мікрофон”
– Вугілля, його склад;
– метод переробки кам’яного вугілля;
– продукти коксування кам’яного вугілля;
– склад коксового газу;
– застосування коксового газу;
– склад кам’яновугільної смоли;
– продукти, які добувають з кам’яновугільної смоли;
– галузі хімічної
– органічний синтез;
– українські науковці, які зробили внесок у розвиток синтетичної органічної хімії;
– природні органічні сполуки;
– синтетичні органічні сполуки.
IV. Закріплення знань
Робота в групах Завдання групам
1. Дайте відповіді на запитання тесту (може бути декілька правильних відповідей)
1. Вкажіть основний компонент кам’яного вугілля:
А) графіт;
Б) вуглець;
В) органічні речовини;
Г) водень.
2. Вкажіть назву процесу нагрівання вугілля понад 1000 °С без доступу кисню:
А) крекінг;
Б) розклад;
В) коксування;
Г) піроліз.
3. Вкажіть речовини, які, крім коксу, утворюються під час коксування кам’яного вугілля:
А) бензин;
Б) амоніакова вода;
В) мазут;
Г) кам’яновугільна смола.
4. Вкажіть складову переробки кам’яного вугілля, яка містить найбільше речовин:
А) кокс;
Б) кам’яновугільна смола;
В) амоніакова вода;
Г) коксовий газ.
5. Вкажіть галузь застосування коксу:
А) виробництво лікарських препаратів;
Б) металургія;
В) виробництво барвників;
Г) виробництво вибухових речовин.
6. Вкажіть речовину, яка спричиняє “парниковий ефект” на планеті:
А) кисень;
Б) азот;
В) карбон(ІV) оксид;
Г) сульфур(ІV) оксид.
7. Вкажіть причину, що викликає розвиток парникового ефекту:
А) озонові діри;
Б) кислотні дощі;
В) фотохімічний смог;
Г) дисбаланс між умістом кисню й карбон(ІV) оксиду в атмосфері планети.
8. Вкажіть речовини, які спричиняють кислотні дощі:
А) карбон(ІV) оксид;
Б) сульфур(ІV) оксид;
В) азот;
Г) нітроген(ІV) оксид.
9. Вкажіть причину, що викликає фотохімічний смог:
А) дисбаланс між умістом кисню й карбон(ІV) оксиду в атмосфері планети;
Б) підвищення вмісту нітроген(ІV) оксиду в атмосфері;
В) дія сонячного світла;
Г) озонові діри.
10. Вкажіть основні заходи, що забезпечують зменшення шкідливих забрудників атмосфери в результаті використання палива:
А) ощадливо використовувати ці продукти, тим самим зменшуючи кількість шкідливих викидів;
Б) уловлювати відходи фільтрами;
В) пошук альтернативних джерел енергії;
Г) створення технологій повного згоряння палива.
2. Творча лабораторія
1. Закінчіть рівняння реакцій:
А) неповний розклад метану за t = 1500°С СН4
Б) повний розклад СН4
2. Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:
3. Розв’яжіть задачі.
А) Який об’єм ацетилену (н. у.) утвориться внаслідок розкладу 64 г метану за температури 1500 °С?
Б) Яка маса сажі утвориться в результаті термічного розкладу 112 л етану (об’єм С2Н6 виміряний за н. у.)?
V. Підбиття підсумків уроку
VI. Домашнє завдання