Сучасні екологічні проблеми материка. Об’єкти Світової природної спадщини

РОЗДІЛ II . МАТЕРИКИ ТРОПІЧНИХ ШИРОТ

ТЕМА 2. Південна Америка

& 24. Сучасні екологічні проблеми материка. Об’єкти Світової природної спадщини

Пригадайте:

1. Коли європейці розпочали активно заселяти Південну Америку?

2. Що таке об’єкти культурної та природної спадщини?

Екологічні проблеми. Активна господарська діяльність у Південній Америці розпочалася з XVI ст. у зв’язку з колонізацією материка європейцями. Найбільшими сучасними екологічними проблемами є: знищення амазонських лісів, розораність саван, пампи,

витоптування трав’яного покриву численними отарами свійських тварин, збіднення рослинності та тваринного світу; ерозії грунтів, зростання площ пустель, забруднення річок, морів, повітря в гірських районах тощо.

Освоєння земель як сільськогосподарських угідь у багатьох районах Південної Америки призвело до змін природного середовища. Майже повністю зорано пампу, вирубано ліси в тропічному рідколіссі, винищено багато тварин. Особливо непокоїть доля лісів Амазонки (мал. 63). Будівництво Трансамазонської автомагістралі й подальше

Освоєння цієї області супроводжується хижацьким вирубуванням

і випалюванням лісів на величезних територіях. Така діяльність людини значно порушує природну рівновагу, загрожуючи зміною природного середовища не лише екваторіальних лісів, а й сусідніх природних зон (зменшення опадів, обміління річок, ерозія грунту, збіднення рослинного покриву та тваринного світу).

 Сучасні екологічні проблеми материка. Обєкти Світової природної спадщини

Мал. 63. Вирубування лісів Амазонки. Фото з космосу

Занепокоєний швидким знищенням лісів, бразильський уряд ухвалив рішення про створення першого великого заповідника в Амазонії.

На території південноамериканських країн розвивається тропічне землеробство, що значно порушує природні екосистеми. В екваторіальних і тропічних широтах інтенсивно вирощують кавові дерева, банани, ананаси, цукрову тростину тощо. У субтропічних районах – цитрусові, чай, пшеницю, кукурудзу тощо. Нижні схили Анд теж використовують у землеробстві, а високогірні луки – як пасовища.

Значно змінюються природні комплекси в районах добування корисних копалин. Під час відкритого добування корисних копалин ширина кар’єрів може сягати кількох кілометрів. Промислові центри Сан – Паулу та Буенос-Айреса є забрудненими містами материка.

Останнім часом у країнах Південної Америки посилилася боротьба за збереження довкілля. Удосконалюється законодавство про охорону природи, інтенсивно створюються національні парки та заповідники. Нині на материку їх існує понад 300. В Амазонії створено 6 національних парків і 8 наукових станцій і заповідників. Площа охоронних територій у Південній Америці становить майже 1 %.

Об’єкти Світової природної спадщини. На території країн Латинської Америки та країн Карибського басейну знаходиться 13 % пам’яток (серед них 90 – культурної спадщини, 36 – природної спадщини, 3 – змішаного типу). Розкажемо про деякі з них.

На території Національного парку Ігуасу в Аргентині розташовані водоспади “Горло Диявола” (мал. 64). Залежно від рівня води в річці Ігуасу, у парку діє від 160 до 260 водоспадів. Навколо росте понад 2000 різновидів рослин і живе 400 видів птахів.

Льодовик Періто-Морено розташований у Національному парку Аргентини (мал. 65). Льодовик є одним із найбільш цікавих туристичних об’єктів в аргентинській частині Патагонії та третім за обсягом у світі після Антарктиди й Гренландії.

 Сучасні екологічні проблеми материка. Обєкти Світової природної спадщини

Мал. 64. Водоспади “Горло Диявола”

 Сучасні екологічні проблеми материка. Обєкти Світової природної спадщини

Мал. 65. Льодовик Періто-Морено

Дослідження

Природні унікуми Південної Америки

Використовуючи різноманітні джерела інформації, здійсніть віртуальну подорож унікальними природними об’єктами Південної Америки. Підготуйте розповідь (презентацію) про один із них. Виступіть перед однокласниками з повідомленням. Нанесіть унікальні природні об’єкти на контурну карту Південної Америки.

Запитання та завдання

1. Назвіть екологічні проблеми Південної Америки. З чим вони пов’язані?

2. Які екологічні проблеми материка можуть стати глобальними проблемами світу?

3. Назвіть відомі об’єкти Світової природної спадщини, занесені до списку ЮНЕСКО, на материку.

4. Які шляхи збереження об’єктів природної спадщини можуть бути в наш час?

Працюємо з картою та атласом

Знайдіть на фізичній карті райони материка, де виникли екологічні проблеми. Позначте їх на контурній карті.

Сторінка дослідника

Запропонуйте власні шляхи вирішення екологічних проблем у Південній Америці.

Цікавий факт

Міст Сторіччя (мал. 66) перетинає Панамський канал. Його було введено в експлуатацію у 2004 р. на честь 100-річчя проголошення незалежності Панами. Міст було сконструйовано за 29 місяців, вартість будівельних робіт – майже 120 млн доларів. Його висота – 80 м, довжина становить 1 км 52 м.

 Сучасні екологічні проблеми материка. Обєкти Світової природної спадщини

Мал. 66. Міст Сторіччя


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Сучасні екологічні проблеми материка. Об’єкти Світової природної спадщини - Географія


Сучасні екологічні проблеми материка. Об’єкти Світової природної спадщини