Мета: повторити прийоми табличного додавання і віднімання двоцифрових чисел в переходом через десяток; формувати вміння порівнювати довжину відрізків, розв’язувати задачі за коротким записом; розвивати логічне мислення, просторове уявлення, математичне мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Запишіть число, в якому 7 десятків і 8 одиниці; 4 десятки і 5 одиниць.
– Запишіть найменше двоцифрове
– Запишіть “сусідів” числа 39.
– Запишіть число, попереднє до числа 80.
– Запишіть число, наступне до числа 49.
– Запишіть число 73 у вигляді суми розрядних доданків.
– Запишіть у вигляді прикладу: як утворити число 69 з попереднього числа?
– Запишіть у вигляді прикладу: як утворити число 90 з наступного за ним числа?
– Запишіть у вигляді прикладу: скільки дістанемо, якщо від числа 24 відняти кількість його одиниць?
Відповіді: 78; 45; 10; 38; 40; 79; 50; 73 = 70 + 3; 68 + 1 = 69; 91 – 1 = 90; 24 – 4 = 20.
3. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1) Обчисліть значення
2) Знайдіть периметр трикутника, сторони якого дорівнюють 5 см, 7 см, 2 см.
Картка 2
1. Обчисліть значення виразу 36 + а, якщо а = 13.
2. Знайдіть периметр трикутника, сторони якого дорівнюють 6 см, 8 см, 5 см.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо прийоми табличного додавання і віднімання двоцифрових чисел, порівнюватимемо довжину відрізків, розв’язуватимемо задачі.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота (с. 6, завдання 23)
– Прочитайте правило в підручнику нас. 6.
– Користуючись цим твердженням, обчисліть та випишіть парами вирази, числові значення яких рівні.
2. Пояснення вчителя (с. 6, завдання 24)
– При додаванні і відніманні двоцифрових чисел з переходом через десяток ми користуємося прийомом розкладання числа на два зручні доданки:
– А можемо розкласти на розрядні доданки.
15 – 8 = 7
10 – 8 = 2
5 + 2 = 7
3. Розв’язування прикладів з коментуванням (с. 6, завдання 25)
4. Розв’язування кругових прикладів. Робота в групах (с. 6, завдання 26)
Клас об’єднати в групи. Кожний учень групи розв’язує по одному прикладу і передає естафету іншому учаснику. Переможе група, яка швидше розв’яже приклади та отримає початковий результат.
Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота (с. 6, завдання 27)
– Складіть задачі за коротким записом та розв’яжіть їх.
– Розв’язання запишіть виразом.
Перевірка виконаної роботи.
1 варіант | 2 варіант | |
Розв’язання | Розв’язання | |
1-й спосіб: | 46 – 4 – 7 = 35 (м) | 24 – (6 + 7) = 11 (ігр.) |
2-й спосіб: | 46 – (4 + 7) = 35 (м) | 24 – 6 – 7 = 11 (ігр.) |
2. Робота з геометричним матеріалом
1) С. 6, завдання 28.
– Назвіть точки, які лежать поза кругом; усередині круга; на колі.
– Які з відрізків є радіусом круга і кола, діаметром круга і кола?
2) С. 7, завдання 31.
1 дм = 10 см
10 см – 8 см = 2 см – відрізок КМ
– На скільки сантиметрів відрізок КМ коротший за відрізок АВ?
3. Робота з нерівностями (с. 7, завдання 30)
– Поставте необхідний знак
Під час пояснення використовуйте допоміжні слова:
– “Я вважаю…”
– “На мою думку…”
– “Тому, що…”
4. Робота над задачею (с. 6, завдання 29)
11 – 7 = 4 (кг)
– За рахунок чого маса глини зменшилась? (За рахунок випаровування води під час сушіння.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Як називаються компоненти при додаванні?
– У яких прикладах ми розбиваємо компоненти на розрядні доданки, а в яких – на зручні? Чому?
12 – 9
25 + 4
9 + 2
69 – 40
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 7, завдання 32; 33.