Мета: вчити учнів читати і записувати чотирицифрові числа, представляти їх у вигляді суми розрядних доданків і навпаки, визначати, скільки всього в чотирицифрових числах тисяч, сотень, десятків; розширити уявлення про кут, вчити школярів будувати різні кути за допомогою лінійки; повторити правило знаходження периметра многокутника; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра “Хто
1-ша команда | 2-га команда | 3-тя команда |
600 : 10 + 20 (80) | 700 : 10 + 20 (90) | 800 : 10 + 20 (100) |
600 : 6 – 20 (80) | 700 : 7 – 20 (80) | 800 : 8 – 20 (80) |
630 : 9 • 2 (140) | 720 : 8 • 3 (270) | 540 : 6 • 4 (360) |
229 + 50 : 5 (239) | 290 – 80 : 8 (280) | 270 – 60 : 6 (260) |
– На аркуші паперу Знайка написав число 686. Як, не виконуючи жодних обчислень, він отримав число, на 303 більше?
Відповідь: 989 – перевернув 686.
3. Математичний диктант
– Чому дорівнює
– Знайти добуток чисел 180 і 3.
– Чому дорівнює добуток, якщо один із множників дорівнює 0?
– Різницю чисел 300 і 250 збільшити в 4 рази.
– Добуток чисел 160 і 3 збільшити в 2 рази.
– Добуток трьох чисел дорівнює 60. Перше число дорівнює 3, друге – 4. Чому дорівнює третє число?
– 1/3 числа становить 90. Чому дорівнює число?
– Частку 360 і 6 збільшити в 4 рази.
Відповіді: 126; 540; 0; 200; 960; 5; 270; 240.
4. Фізкультхвилинка
III. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота
Завдання 176; 177 (усно)
Завдання 178
– Якщо в чотирицифровому числі є одиниці кожного з розрядів, то при розкладанні на розрядні доданки буде 4 доданки. Якщо в числі відсутні одиниці певного розряду, то доданків буде менше чотирьох.
Учні розкладають числа на розрядні доданки.
1587 = 1000 + 500 + 80 + 7;
2579 = 2000 + 500 + 70 + 9;
3650 = 3000 + 600 + 50 (відсутні одиниці)
5005 = 5000 + 5; (відсутні сотні і десятки)
6800 = 6000 + 800; (відсутні десятки і одиниці)
2040 = 2000 + 40; (відсутні сотні і одиниці)
4032 = 4000 + 30 + 2; (відсутні сотні)
6704 = 6000 + 700 + 4; (відсутні десятки)
– У яких числах відсутні одиниці певного розряду? Назвіть розряд.
Завдання 179
Учні записують сушу одним числом.
6000 + 500 + 40 + 1 = 6541;
4000 + 600 + 20 = 4620;
8000 + 1 = 8001.
2. Творча робота над задачею
Завдання 181
Пояснення дітей:
57 : 3 – кількість телят;
57 : 3 + 57 – усього корів і телят;
57 – 57 : 3 – на скільки корів менше, ніж телят.
3. Робота в парах. Знаходження периметра многокутників
Завдання 180
– Назвіть інші фігури, зображені на малюнку. (Відрізок, ламана)
4. Практична робота
Завдання 182
Учні читають пояснення про кут.
Будують у зошитах гострий і тупий кути за допомогою лінійки.
5. Закріплення знань
– Запишіть суму як одне число.
4000 + 500 + 80 + 4
9000 + 40 + 3
7000 + 200 + 30 + 2
– Розкладіть числа на розрядні доданки.
2820; 5483; 7245; 6852
– Назвіть попередні і наступні числа до поданих.
(1890; 2000; 5030; 7002 (1889, 1891; 1999, 2001; 5029, 5031; 7001; 7003))
– Додайте відповіді в порядку зростання і дізнайтеся назву однієї з частин світу.
– Використовуючи цифри 0; 3; 6; 9, напишіть найбільше і найменше чотирицифрові числа. (9630 і 3069)
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 183; 184 (с. 29-30).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?
– Що вдалося найкраще?
– Що спричинило труднощі?