Цілі уроку:
– освітня: узагальнити, систематизувати і закріпити знання з теми;
– розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
– виховна: виховувати розуміння єдності всього живого, бережливе ставлення до життя та розуміння відповідальності людини за наслідки її діяльності.
Обладнання і матеріали: таблиці “Тип Кільчасті черви. Клас П’явки”, “Тип Членистоногі”, “Комахи”, “Павукоподібні”, “Кишковопорожнинні”, вологі
Базові поняття і терміни уроку: тварини, кишковопорожнинні, кільчаки, членистоногі, ракоподібні, павукоподібні, комахи, паразити.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Хто такі паразити?
– Які переваги дає тваринам паразитичний спосіб життя?
– Які особливості будови притаманні внутрішнім паразитам?
– Які особливості будови притаманні зовнішнім паразитам?
– Яке значення для людини мають
– Яке значення для людини мають блохи?
– Як можна боротися з клопами?
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Завдання для перевірки знань з теми
Варіант 1
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Паразитичним червом є:
А) блоха; б) кліщ; в) аскарида.
2. Шість ходильних кінцівок і одну пару вусиків має:
А) тарган; б) каркурт; в) річковий рак.
3. Жалкі клітини має:
А) виноградний слимак; б) кораловий поліп; в) травневий хрущ.
Напишіть “так”, якщо ви згодні із наведеним твердженням, або “ні”, якщо не згодні:
№ | Твердження | “Так” або “ні” |
4 | Більшість ракоподібних живе у воді | |
5 | Дощові черви зменшують родючість грунтів | |
6 | Виноградний слимак є головоногим молюском |
7. Дайте визначення.
Паразит – це____________________________________ .
8. Дайте відповідь на запитання.
Яке значення для людини мають двостулкові молюски?
Варіант 2
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Паразитичним павукоподібним є:
А) блоха; б) кліщ; в) аскарида.
2. Вісім ходильних кінцівок і жодної пари вусиків має:
А) тарган; б) каркурт; в) річковий рак.
3. Черепашку має:
А) виноградний слимак; б) кораловий поліп; в) травневий хрущ.
Напишіть “так”, якщо ви згодні із наведеним твердженням, або “ні”, якщо не згодні:
№ | Твердження | “Так” або “ні” |
4 | Більшість павукоподібних живе у воді | |
5 | Дощові черви збільшують родючість грунтів | |
6 | Восьминіг є головоногим молюском |
7. Дайте визначення.
Комахи з повним перетворенням – це_________________
8. Дайте відповідь на запитання.
Яке значення для людини мають головоногі молюски?
Варіант 3
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Паразитичною комахою є:
А) блоха; б) кліщ; в) аскарида.
2. Десять ходильних кінцівок і дві пари вусиків має:
А) тарган; б) каркурт; в) річковий рак.
3. Крила має:
А) виноградний слимак; б) кораловий поліп; в) травневий хрущ.
Напишіть “так”, якщо ви згодні із наведеним твердженням, або “ні”, якщо не згодні:
№ | Твердження | “Так” або “ні” |
4 | Більшість комах живе у воді | |
5 | Трубочник здатен очищувати воду | |
6 | Мідія є двостулковим молюском |
7. Дайте визначення.
Комахи з неповним перетворенням – це_______________
8. Дайте відповідь на запитання.
Яке значення для людини мають черевоногі молюски?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ВИВЧЕННЯ ТЕМИ