Єресі та інквізиція

РЕЛІГІЙНЕ ТА КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ

§ 8. Церква в другій половині XI – XVст.

4. Церква в XIV – XV Ст.

На початку XIV ст. політична ситуація в Західній Європі докорінно змінилася. Активізувався процес державної централізації. Почали формуватися національні держави. Королівська влада підпорядковувала собі феодальну знать – світську й церковну. Але папство, всупереч цим новим віянням, намагалося відстояти і навіть зміцнити свою владу над світськими правителями.

На цьому грунті розгорнулася жорстока боротьба між

папою Боніфацієм VIII і французьким королем Філіппом IV Красивим. Король заборонив вивозити з королівства до Риму кошти, зібрані як церковна десятина. Боніфацій VIII готувався відлучити Філіппа IV від церкви. Але король направив в Італію загін на чолі зі своїм радником Гійомом де Ногаре, який взяв папу під

 Єресі та інквізиція

Папа Боніфацій VIII і посланці Філіппа IV Красивого в Анані. Могутній король не хотів ділитися владою з папою.

Варту й поводився з ним дуже грубо. Як зазначено в окремих хроніках, Ногаре важкою рицарською рукавицею навіть вдарив Боніфація VIII по обличчю. Невдоволені городяни

звільнили папу, але той не виніс такого приниження і незабаром помер.

Новий папа Климент V переніс резиденцію з Риму в Авіньйон. Хоча це місто не було підвладне Філіппові IV, але знаходилося у сфері його впливу. Так почався занепад папства, його так званий “авіньйонський полон”, що тривав із 1309 р. до 1377 р.

За ці майже 70 років Рим занепав. Більшість колишніх папських будівель і храмів перебувала у вкрай занедбаному стані. У місті вирувала боротьба за владу. Саме в такий Нелегкий час папа Григорій XI вирішив повернути папський престол у Рим. Однак його раптова смерть 1378 р. призвела до неочікуваних наслідків. Колегія кардиналів, у складі якої були італійці та французи, не дійшла згоди: кожна зі сторін обрала свого папу. На чолі християнського світу постало відразу двоє пап і кожен із них вважав себе законним. Це призвело до Великої схизми західної церкви, що тривала упродовж 1378-1417 pp.

Схизма викликала неспокій як у церковних, так і у світських колах. Щоб припинити протистояння, у Пізі зібрався церковний собор. Він змістив обох пап та обрав нового. Але жоден із пап-суперників не визнав законності свого скинення. У результаті християнський світ раптом отримав трьох пап. Розколові поклав край Констанцький собор. На ньому 1417 р. папою був обраний Мартин V. Так з Великою схизмою нарешті було покінчено.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Єресі та інквізиція - Історія


Єресі та інквізиція