Мета: ознайомити учнів зі способом визначення часу за відомими швидкістю і відстанню; вдосконалювати вміння додавати і віднімати іменовані числа; розвивати уважність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
– Обчисліть способом округлення.
3. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– Скільки днів у 8 тижнях? 10 тижнях?
– У четвертому класі
– Літак летів на висоті 7000 м. Запишіть висоту в кілометрах.
– Невідоме число зменшили в 4 рази й отримали 240. Запишіть невідоме число.
– Господиня виростила 15 курчат, а гусенят – у 3 рази більше. Скільки всього курчат і гусенят виростила господиня?
– Яку відстань проїде електропотяг за 2 години, якщо рухатиметься зі швидкістю 100 км/год?
– 3 якою швидкістю рухатиметься теплохід, якщо він за 2 години подолає 52 км?
Відповіді: 56; 70; 27; 7 км; 960; 60; 200 км; 26 км/год.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Як знайти
– Як знайти швидкість за відомими часом і відстанню?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми навчимося визначати час за відомими відстанню і швидкістю, повторимо додавання і віднімання іменованих чисел.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Фронтальна робота
Задача
Турист пройшов 20 км зі швидкістю 5 км/год. Скільки часу перебував у дорозі турист?
– Складемо короткий запис задачі за допомогою схеми.
– За одну годину турист проходив 5 км. Скільки разів число 5 міститься в числі 20? (Підвести учнів до висновку: щоб визначити час, потрібно відстань розділити на швидкість.)
2. Первинне закріплення
Завдання 510
Учні читають і коментують прочитане.
Завдання 511
– Виконайте ланцюжком, кожен раз повторюючи правило знаходження часу.
(Лижник 26 : 13 = 2 (год)); потяг 240 : 60 = 4 (год); автомобіль 240 : 80 = 3 (год).)
3. Фізкультхвилинка
VI. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
Завдання 512
Відстань | Швидкість | Час | |
По асфальтованій дорозі | 210 км | 70 км/год | |
По грунтовій дорозі | 90 км | 45 км/год |
1) 210 : 70 = 3 (год) – рухався автомобіль по асфальтованій дорозі;
2) 90 : 45 = 2 (год) – рухався автомобіль по грунтовій дорозі;
3) 3 + 2 = 5 (год).
210 : 70 + 90 : 45 = 5 (год)
Відповідь: автомобіль проїхав усю відстань за 5 годин.
Завдання 513
Колективно розглядаються різні випадки руху човнів (за течією і проти течії). Складається графічна схема. Учні розв’язують задачу, записуючи її в зошитах і на дошці з коментуванням.
17 250 + 15 000 + 19 885 = 52 км 135 м
19 885 + (17 250 – 15 000) = 22 км 135 м
Завдання 514
– Прочитайте задачу. Повторіть умову, користуючись таблицею.
Рухомий об’єкт | Відстань | Швидкість | Час |
Човен | 1 км = 1000 м | 100 м/хв | Однаковий |
Плавець | 400 м | ? |
1) 1000 : 100 = 10 (хв) – час руху;
2) 400 : 10 = 40 (м/хв).
Відповідь: швидкість, з якою рухався плавець, дорівнює 40 м/хв.
Завдання 515
2. Самостійна робота
Самоперевірка – з дошки.
Завдання 516 (взаємоперевірка – в парах)
3. Колективна робота над задачею
Завдання 517
– Ознайомтеся з текстом задачі. Зобразіть її схематично.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 518; 519 (с. 83).
VIII. ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого вчилися на уроці?
– Як знайти невідомий час за відстанню і швидкістю?