Мета: формувати вміння складати речення з однорідними членами речення; розвивати вміння поширювати однорідні члени речення залежними словами; виховувати любов до рідного слова.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось і дзвінок пролунав,
Для навчання час настав.
Щоб країні прислужитись,
Ви повинні добре вчитись –
Для могутності і слави
Української держави.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Пояснювальний диктант
Вулицями міста їздять автобуси, тролейбуси, трамваї. Косар стомився і сів під деревом перепочити.
– Назвіть однорідні члени речення.
– Підкресліть сполучники при однорідних членах речення.
– Поясніть уживання розділових знаків при однорідних членах речення.
2. Каліграфічна хвилинка
Оо Оо ок ом ов он
Океан – водний простір між материками.
– Доберіть спільнокореневі слова до слова океан. (Океанський, океанічний, океанчик)
– Запишіть словосполучення.
Безмежний
– Підкресліть словосполучення, вжиті у переносному значенні.
3. Порівняй!
– Прочитайте і порівняйте речення, записані на дошці.
Грав музикант про сонце, про хмаринку, про очі.
Грав музикант про сонце в блакитному небі, про біленьку хмаринку, про щасливі дитячі очі.
– Назвіть однорідні члени в першому реченні.
– Назвіть однорідні члени в другому реченні.
– Що ви помітили?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що однорідні члени речення можуть мати при собі залежні слова, будете вчитися поширювати однорідні члени речення залежними словами.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. “Попрацюймо разом!”
– Установіть зв’язок слів між словами в другому реченні. Користуйтеся схемою.
Висновок. Однорідні члени речення можуть мати при собі залежні слова. Залежні слова не є однорідними, бо зв’язані з різними словами.
2. Первинне закріплення
– Поширте речення словами, залежними від однорідних членів.
Сергійко… присів на траву, … придивився, … прислухався. Для птахів ми заготували… насіння і… ягоди. У лісі ростуть… дуби, … ялини. У саду доспіли… яблука, … груші, … сливи.
Слова для довідки: тихо; пильно; уважно; лляне; калинові; могутні; стрункі; соковиті; духмяні; смачні.
– У кожному реченні назвіть тільки однорідні члени речення. Потім назвіть однорідні члени речення разом із залежними від них словами.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота з деформованим текстом
– З кожної групи слів складіть і запишіть речення.
– Установіть зв’язок слів в одному з речень за вибором.
Горах, корови, випасаються, у, вівці, кози.
Гаї, опустіли, поля, навкруги, ліси, долини.
Темні, і, оповили, хмари, небо, насунули.
2. Письмо з пам’яті
– Запишіть вірш з пам’яті.
ЩО Я ЛЮБЛЮ?
Люблю я Бога, маму, тата.
Люблю село, де рідна хата.
Люблю ту школу, де я вчуся.
Люблю ту церкву, де молюся.
Л. Дичук
– Підкресліть однорідні члени речення і слова, від яких вони залежать.
3. Самостійна робота
1 варіант
– Складіть і запишіть речення з однорідними підметами.
Коропи, окуні, карасі.
Вовки, лисиці і зайці.
Книги, газети і журнали.
Сонце, повітря і вода.
2 варіант
– Складіть і запишіть речення з однорідними присудками.
Пишемо, читаємо і лічимо.
Прочитав, подумав і відповів.
В’яне, жовкне й обсипається.
Учиться і працює.
4. Складання сенкана
Однорідні члени.
Підмети, присудки, другорядні члени.
Називають, перелічують, виконують дію.
Однорідні члени поширюють речення.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового дізналися про однорідні члени речення?
– Чи змінюють залежні слова розділові знаки при однорідних членах речення?
– Чи є однорідними залежні слова, які вживаються при однорідних членах речення?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ