Життя в Піднебесній імперії

Розділ V І Середньовічний Схід

& 29. Життя в Піднебесній імперії

1. СЕРЕДНЬОВІЧНІ КИТАЙСЬКІ ДЕРЖАВИ

Хто міг брати участь в управлінні Китаєм?

На початку VII ст. в Китаї утвердилася династія Тан, яка правила країною майже 300 років. Єдину державу очолював імператор з необмеженою владою, який вважався “сином Неба”, тому країну називали “Піднебесною”. Згодом різні династії правили країною. У XIII-XIV ст. Китай також зазнав монгольської навали. Лише після відновлення незалежності, за династії Мін, почалося піднесення держави.

У

китайському суспільстві існувала жорстка ієрархія. Нижче імператора перебували його найближчі родичі, ще нижче – чиновники. На відміну від Західної Європи, у Китаї родова знать до управління країною прямого доступу не мала. Дорогу до влади в Піднебесній відкривала, насамперед, освіченість. Чиновників призначали тільки з тих, хто склав непрості іспити, де на одне місце було понад сто претендентів.

До іспитів допускалися всі вільні люди, однак переважна більшість тих, хто успішно витримував іспит, походила все-таки зі впливових і заможних сімей. Водночас система іспитів давала можливість

залучати на службу й талановитих простих людей.

 Життя в Піднебесній імперії

Китайські чиновники (середньовічна мініатюра)

2. ПОВСЯКДЕННЕ ЖИТТЯ В ПІДНЕБЕСНІЙ ІМПЕРІЇ

На основі карти (с. 210) і тексту, схарактеризуйте вплив природних умов на спосіб життя населення Китаю в епоху Середньовіччя. Підтвердіть слова автора підручника, що побут і звичаї у Китаї відзначалися своєрідністю.

На зрошуваних землях вирощували рис (на півдні його збирали по два врожаї на рік), цукрову тростину, чайні кущі. Китай вів морську торгівлю з країнами, розташованими на берегах Індійського океану. Розвивалася торгівля і всередині країни. Аби полегшити перевезення, було споруджено Великий канал завдовжки 1700 км, який сполучав річки Янцзи та Хуанхе й використовувався для зрошення полів.

Побут і звичаї в Китаї відзначалися своєрідністю. Чоловіки й жінки носили довге волосся, яке зав’язували на маківці. Однією з ознак жіночої краси в Китаї вважали маленькі ніжки. Дівчаткам із багатих сімей перев’язували ноги бинтами, щоб вони не росли. Згодом дорослій жінці важко було ходити такими непропорційно малими ногами.

На сталих традиціях грунтувались і сімейні звичаї. Укладанням шлюбу займалися батьки. Іноді вони домовлялися про заручини, коли діти були ще немовлятами. Якщо хлопчик помирав до одруження, то заручена з ним дівчина вважалася вдовою й не могла вже вийти заміж. Бувало, що наречені вперше бачилися на власному весіллі.

У Китаї з глибокої давнини мирно співіснували кілька релігій. У І ст. н. е. з Індії в Китай проник і поширився буддизм. Проте основою освіти, моралі, державного устрою, законодавства лишалося конфуціанство, яке виникло ще в VI-V ст. до н. е.

На основі зображень давніх китайських художників, виконаних на шовку, опишіть одяг, житло середньовічного Китаю.

 Життя в Піднебесній імперії

 Життя в Піднебесній імперії

3. ВНЕСОК КИТАЮ У СВІТОВУ КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ

Працюючи в парах, складіть перелік найважливіших досягнень науки та культури Китаю.

Важко назвати таку сферу науки, літератури або мистецтва, у яку не зробив би внесок Китай.

Саме китайці вперше винайшли книгодрукування, що дало змогу ознайомити інші країни Сходу з досягненнями китайських учених. Китайці винайшли порох і вогнепальну зброю, паперові гроші та морський компас. Китайські астрономи створили надзвичайно точний календар, у якому тривалість року лише на 27 секунд не збігалася зі справжньою величиною, знали причини сонячних і місячних затемнень і вміли їх передбачати. Особливо славилася китайська порцеляна, винайдена в епоху Тан. Китайці ревниво оберігали секрети виробництва порцеляни, і в Європі її навчилися виготовляти лише у XVIII ст.

Китайці мали глибокі знання з медицини, історії, географії. У XV ст. їхній флот здійснив грандіозне плавання до східного узбережжя Африки.

– Які винаходи середньовічного Китаю ми використовуємо зараз?

 Життя в Піднебесній імперії

1-2. Середньовічні порцелянові вироби 3. Виготовлення шовка (середньовічний малюнок) 4. Паперові гроші (IX ст.)

Із поширенням буддизму в Китаї розпочалося спорудження величезних монастирів зі статуями Будди. Чудовими пам’ятками архітектури були високі багатоярусні храми – пагоди, які споруджувалися на честь буддистських святих.

Визначте особливості китайської архітектури. Знайдіть на карті (с. 210) місцезнаходження цих пам’яток. Порівняйте китайські та європейські башти.

 Життя в Піднебесній імперії  Життя в Піднебесній імперії

1. Пагода Суньюєсі в Хенані

2. Буддійський печерний храм Цяньфодун (печери 1000 Будд) створювався протягом кількох століть

3. Пагода Лунхуа в Шанхаї 4. Брама храму Цзюхуа в провінції Аньхой (XII ст.)

У Середні віки відбувався обмін культурними досягненнями між державами Сходу, тож високорозвинене духовне життя Китаю та Індії слугувало зразком для інших країн.

1. Назвіть китайські династії Середньовіччя.

2. Що було споруджено в Китаї для розвитку торгівлі?

3. Як називалися багатоярусні храми в Китаї?

4. Опишіть основні пам’ятки культури Китаю.

5. Оцініть внесок середньовічного Китаю у світову духовну спадщину.

6. Порівняйте устрій держави, суспільства, культуру Китаю з європейськими державами.

На основі тексту складіть короткий путівник (8-10 речень), який би пояснював іноземцю певні китайські традиції та побут. Доберіть ті, які, на вашу думку, є найцікавішими.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Життя в Піднебесній імперії - Історія


Життя в Піднебесній імперії