БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

1 Здоров’я людини

ЗДОРОВ’Я І СПОСІБ ЖИТТЯ

&4. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Дізнаєшся про види та джерела ризику для здоров’я і життя; основні принципи безпеки життєдіяльності; навички безпечної поведінки

Пригадай

Що таке безпека життєдіяльності?

Назви формулу безпеки.

Природні, техногенні та соціальні небезпеки

Протягом усього життя люди займаються певною діяльністю: ігровою, навчальною, трудовою тощо. І завжди люди дбають про власну безпеку, учаться запобігати небезпечним ситуаціям, уникати

небезпек. Розрізняють природні, техногенні та соціальні небезпеки.

Небезпеки природного середовища

(небезпеки, пов’язані з постійними природними процесами Землі)

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Небезпеки техногенного середовища

(небезпеки, пов’язані з діяльністю людини)

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Небезпеки соціального середовища

(небезпеки, пов’язані з поведінкою, звичками, способом життя людини)

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Щоб убезпечити життя, людина має керуватися основними принципами безпеки життєдіяльності (формулою безпеки).

Принципи

безпеки життєдіяльності

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Якщо діятимеш за цими принципами, то менше помилятимешся, уникатимеш небезпеки, знатимеш, як правильно діяти, щоб зберегти здоров’я і життя. Але завжди пам’ятай: передбачити небезпеку та уникнути її значно легше, ніж опиратися їй і боротися з негативними наслідками. Щоб навчитися передбачати небезпеку, потрібно постійно набувати і вдосконалювати навички безпечної поведінки. Це сприятиме впевненим діям у щоденному житті та зменшить ризик небезпеки для здоров’я.

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Удосконалюючи навички безпечної поведінки, не забувай також користуватися алгоритмом прийняття зважених рішень.

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

На основі принципів безпеки життєдіяльності (формули безпеки) та поетапного виконання дій (алгоритму прийняття зважених рішень) складають правила безпечної поведінки на виробництві, у побуті, школі, серед природи, для пішоходів, пасажирів, водіїв, велосипедистів тощо.

Види і джерела ризику. Рівні ризику

Ти пам’ятаєш, що чисте навколишнє середовище, безпека оселі, благополуччя, здоровий спосіб життя – найважливіші проблеми безпечної життєдіяльності людини. Знаючи джерела ризику для здоров’я і життя, маєш також розуміти, як слід убезпечитися від наслідків небезпечних ситуацій. За наслідками будь-якої ситуації, що пов’язана з ризиком, оцінюють рівень ризику.

Джерела ризику навколишнього середовища

Природне середовище

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

– Стихійні лиха

– Несприятливі погодні умови (різка зміна атмосферного тиску, температури, вологості повітря тощо)

– Сонячна радіація

Техногенне середовище

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

– Аварії на підприємствах

– Забруднення отруйними речовинами водойм, повітря, грунтів, продуктів харчування

– Порушення правил безпечного користування побутовими приладами

Соціальне середовище

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

– Епідемії хвороб

– Сварки, бійки, глузування, вимагання грошей, навмисне пошкодження майна

– Кримінальні небезпеки: крадіжки, шахрайство, пограбування, здирництво

Такі небезпеки негативно впливають на здоров’я і життєдіяльність людей. Убезпечитися від наслідків дуже важко. Тому ці події, а також екстремальні й надзвичайні ситуації, пов’язані з ними, вважають ситуаціями з високим рівнем ризику. Проте слід зважити, що рівень ризику стихійного лиха значно вищий, ніж ризик від несприятливих погодних умов. Здебільшого людина може захиститися від таких ситуацій.

Щодня потрапляючи в різні ситуації, тобі слід швидко оцінювати їх рівень безпеки. Ти вже знаєш, що ризики бувають виправдані й невиправдані. За наслідками спробуй оцінити рівень своїх щоденних ризиків.

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Наприклад, через неправильну позу під час сидіння за партою, робочим столом розвивається сколіоз – викривлення хребта. А ти знаєш, що хребет забезпечує нормальну діяльність внутрішніх органів. Отже, щоб внутрішні органи працювали нормально, треба дбати про правильну поставу під час сидіння за робочим столом. Джерело ризику в такій ситуації – неправильно облаштоване робоче місце, неправильна висота між столом і стільцем або партою. Тому витратити час на облаштування робочого місця, не лінуватися встати раніше, щоб зробити зарядку, навіть коли хочеться ще поспати, не забувати слідкувати за тим, щоб сидіти рівно, значно нижчий ризик, ніж можливі проблеми зі здоров’ям у майбутньому.

Облаштування робочого місця

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Неправильне

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

Правильне

Щоб знизити ризик для здоров’я, слід чергувати навчання й відпочинок. Виконуючи домашні завдання, працюючи за комп’ютером, важливо робити невеликі перерви для відпочинку. Це убезпечить від перевтоми, сприятиме збереженню гостроти зору. Можливо, ти витратиш трохи більше часу на підготовку домашнього завдання, не подивишся телепередачу, але це значно нижчий ризик, ніж майбутні проблеми зі здоров’ям. З таких самих міркувань не варто переглядати телепередачі тривалий час, сидіти дуже близько до екрана телевізора. Не слід відкладати підготовку до контрольної роботи на останній день або на пізній вечір. Ти ризикуєш не встигнути підготуватися як слід, перевтомишся, почнеш нервувати. Якщо не виспишся, на уроці важко буде зосередитися, а відтак працюватимеш повільніше й неуважніше. Як результат – високий ризик одержати незадовільну оцінку, виникнення головного болю, перевтоми. Ти можеш знизити рівень ризику, якщо приділятимеш підготовці певний час протягом кількох днів.

Чи є пішохід, який не знає, для чого встановлено світлофори на регульованих переходах і перехрестях? Мабуть, ні. Проте іноді пішоходи, поспішаючи, наприклад, на зупинку громадського транспорту, перебігають дорогу на червоне світло світлофора, порушуючи Правила дорожнього руху. У таких випадках вони створюють небезпечні ситуації на проїзній частині дороги. Така поведінка призводить до дорожньо-транспортних пригод, травмування не тільки того, хто ризикує сам, але й тих, кого він наражає на небезпеку. Такий ризик невиправданий і значно вищий, ніж ризик дочекатися зеленого сигналу світлофора, безпечно перейти дорогу й витратити час на очікування іншого транспорту. Джерело ризику в такому разі – небезпечні дії пішохода.

Виправданими ризиками (хоча іноді й високого рівня) можуть вважатися ризики, пов’язані із захистом слабших, рятуванням життя, захистом власної гідності.

Висновок

Розрізняють природні, техногенні та соціальні небезпеки. Для убезпечення власного життя, здоров’я та діяльності треба застосовувати в житті принципи безпечної життєдіяльності, набувати й вдосконалювати навички безпечної поведінки. Важливо навчитися швидко оцінювати рівень ризику в повсякденному житті. Уникати небезпечних ситуацій та невиправданих ризиків.

Завдання

1. Наведи приклади природних, техногенних та соціальних небезпек.

2. За якими ознаками розрізняють природні, техногенні та соціальні небезпеки?

3. Назви види ризиків.

4. Наведи приклади виправданих і невиправданих ризиків. Поясни, чим вони відрізняються.

5. Пригадай, як впливають на здоров’я і життя людини невиправдані ризики.

6. Як визначається рівень ризику? Проаналізуй наведені в параграфі види ризиків та їхні рівні.

7. Назви принципи безпеки життєдіяльності людини. Схарактеризуй кожен з них. Скористайся схемою на с. 20 і форзацем 2.

8. Яких якостей слід набути людині, щоб передбачити небезпеку?

9. Як діяти, якщо не вдалося передбачити небезпеку?

Моделюй – набувай життєвих навичок

1. Розглянь фотоілюстрації. Назви вид ризику в кожній ситуації й оціни його рівень. Обгрунтуй відповідь. Поясни, як уникнути ризику в кожній ситуації.

 БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ

2. Як не наразитися на небезпеку, коли йдеш додому ввечері? Обгрунтуй відповідь.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ - Валеологія


БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ