Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ
Тема 6. ВНУТРІШНІ ВОДИ
§27. Болота. Підземні води
Географічна розминка
Пригадавши курс загальної географії, поясніть, що називають болотом, і назвіть типи боліт, які розрізняють за умовами утворення. З’ясуйте, де у вашій місцевості є болота і до якого типу вони належать.
Болота. В Україні болота утворюються переважно внаслідок заростання водойм і охоплюють 9,4 тис. км2. Це більше ніж площа Чернівецької області або майже половина території Волинської
Загальна закономірність поширення боліт по території України полягає в зменшенні їхньої кількості з півночі на південь. Найсприятливіші умови для утворення боліт на півночі – в Поліссі. Тут налічують близько 1,5 тис. боліт загальною площею понад 6 тис. км2. Найбільшу площу боліт мають Волинська (1,17 тис. км2), Чернігівська (1,15 км2) та Рівненська (1,07 км2) області.
Практичне завдання
Знайдіть і покажіть на карті України найбільші масиви боліт.
На північному заході Полісся болотяні масиви сягають особливо великих розмірів. Цьому сприяють кілька чинників. Це незліченні
До того ж дає про себе знати й спадщина давнього льодовика – численні водойми, які тепер чергуються з болотами.
Географія культури
Болота очима письменника. Ось як описує поліські болота письменник Іван Тургенев у повісті “Поїздка до Полісся”: “…ліс стояв навкруги такий старий, високий і дрімучий, що навіть повітря здавалося спертим. Місцями просіка була вся залита водою; по обидва боки розстелялося лісове болото, усе зелене і темне, усе вкрите очеретами і дрібним вільшняком… і хочеться людині вийти скоріше на простір, на світло, хочеться їй зітхнути на повні груди – і давить її ця пахуча вогкість і гнилість…”
Більшість боліт на території нашої країни належить до низинних. Вам уже відомо, що такі болота утворюються в заплавах річок та внаслідок заростання водойм (мал. 126). Низинні болота багаті на мінеральні речовини, мають відносно багату рослинність і зазвичай ховають значні поклади торфу. Тому низинні болота в Україні мають господарське значення і нерідко великі їх масиви охороняються державою.
Перехідні та верхові болота на території України охоплюють невеликі площі. Масиви таких боліт трапляються на північному заході Полісся, у лісостепу та Українських Карпатах.
Мал. 126. Болото
Нотатки краєзнавця
“Болотяні” географічні назви. Поширення боліт відобразилось у численних географічних назвах нашої країни. Наприклад, назви таких річок, як-от: Полова в басейні Прип’яті, Пониква в басейні Стиру, Тня в басейні Горині – у перекладі з різних мов означають приблизно те саме – “болото”. Промовистою є й назва селища міського типу Заболоття, що в Ратнівському районі Волинської області.
Значна частина боліт осушена, тепер їх використовують у сільському та лісовому господарстві. З метою подальшого збереження цих своєрідних природних комплексів під охорону взято близько 15 % загальної площі боліт України. Особливо цінні болота віднесені до водно – болотяних угідь міжнародного значення.
Проблема
В Україні осушення боліт називали “меліорацією”, тобто поліпшенням земель. Водночас чимало вчених вважають, що осушення боліт спричиняє шкоду як людині, так і природі. Висловіть свою думку з цього приводу, спираючись на набуті раніше знання з географії.
Підземні води. Вони розташовуються по території України дуже нерівномірно й утворюють кілька підземних басейнів (мал. 127). Особливу цінність мають артезіанські води. З попередніх курсів географії ви пам’ятаєте, що так називають води, які самостійно піднімаються на поверхню.
Близько 65 % ресурсів підземних вод зосереджено в Дніпровсько-Донецькому та Волино-Подільському артезіанських басейнах.
Дніпровсько-Донецький артезіанський басейн, що розташований переважно в межах Дніпровсько-Донецької западини, є найбільшим в Україні. На нього припадає майже половина (49 %) усіх ресурсів підземних вод країни (мал. 127). Він має прісні води, що самостійно піднімаються на поверхню з глибини подекуди 500-600 м. Води цього басейну використовують, зокрема, для водопостачання Києва, Чернігова, Сум, Харкова, Полтави, Луганська та прилеглих територій.
Волино-Подільський артезіанський басейн розташований на північному заході України. Води цього басейну, що піднімаються з глибин 600 і більше метрів, надходять до Львова, Луцька, Хмельницького, Рівного і Тернополя.
Причорноморський артезіанський басейн пов’язаний з Причорноморською западиною. Прісні води цього басейну, що перебувають на глибині до 200 м, використовують для водопостачання південних областей країни – Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької, а також Криму.
Мал. 127. Підземні води
Запаси підземних вод зберігаються також і в інших природних басейнах – в області Карпат, Гірського Криму тощо. Однак ці регіони мають менш сприятливі умови для формування підземних вод.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Кількість боліт на території України зменшується з півночі на південь.
Більшість боліт на території нашої країни належить до низинних.
Підземні води розподілені по території України нерівномірно й утворюють підземні басейни.
Найбільшим в Україні є Дніпровсько-Донецький артезіанський басейн.
Ключові терміни і поняття
Низинні, перехідні та верхові болота підземні води Дніпровсько-Донецький та Волино-Подільський артезіанський басейни
Самоперевірка
З’ясуйте, чи використовують у вашому населеному пункті підземні води. До якого басейну вони належать і яке мають застосування?
Схарактеризуйте значення для населення України кожного з великих артезіанських басейнів.
Поясніть, де і чому в Україні поширені болота.
Назвіть найбільші артезіанські басейни України.