Урок № 51
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
Тема. Доповідь і реферат, пов’язані з виучуваними предметами (із залученням науково-популярної літератури)
Мета: удосконалювати вміння учнів опрацьовувати наукові та науково-популярні джерела, в яких порушуються теми, пов’язані з виучуваними предметами; проаналізувати зразки рефератів щодо їх змісту, композиційного та графічного оформлення, звернути увагу на дотримання вимог до підготовки реферату; належним чином підготувати до самостійної роботи над рефератом.
Обладнання: підручник,
ХІД УРОКУ
I. Повідомлення мети і завдань уроку.
II. Вивчення нового матеріалу.
V Робота з підручником.
Виконання вправи 320.
V Колективне складання пам’ятки
“Послідовність виконання дій у роботі над рефератом”.
ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИКОНАННЯ ДІЙ У РОБОТІ НАД РЕФЕРАТОМ
1. Добір літератури відповідно до теми (не менше 2-3 джерел).
2. Обмірковування меж теми, осмислення головної думки реферату.
3. Опрацювання дібраних джерел (помітки, виписки, систематизація виписок за змістом).
4. Складання плану реферату в чорновому варіанті.
5. Концентрація
6. Робота над остаточним варіантом плану з урахуванням головної думки реферату та його обсягу.
7. Обмірковування цікавого вступу. Продумування вичерпних висновків і узагальнень. Складання тексту реферату на чернетці.
8. Редагування тексту реферату. Графічне оформлення.
V Доповнення вчителя.
Реферат пишеться не на основі власних суджень, а за чужими матеріалами, тому така робота називається компілятивною.1 Це не наукова праця в повному розумінні слова, проте вона привчає до застосування методів наукового опрацювання літератури, заохочує до праці з науковими першоджерелами.
У тексті реферату можна цитувати думки з опрацьованих джерел, а можна переказувати їх, обов’язково посилаючись на авторів (на думку І. Огієнка, як стверджує А. Кримський тощо). Відповідним чином оформлений список опрацьованої у процесі підготовки реферату літератури додається в кінці роботи. Використані джерела паспортизуються так: Пентилюк М. І. Культура мови і стилістика: Пробний підруч. для гімназій гуманіт. профілю.- К.: Вежа, 1994.
Оздобленням обкладинки не варто захоплюватися надміру: головне в рефераті – старанний добір літератури, її ретельне опрацювання, логічність, послідовність, аргументованість викладу та чіткість висновків.
Здебільшого реферати складаються в науковому стилі, рідше – в науковому з елементами публіцистичного (якщо дозволяє тема).
V Зачитування учителем зразків учнівських рефератів.
Аналіз рефератів учнями та вчителем.
IIІ. Підведення підсумків уроку.
IV. Домашнє завдання.
Вправа 322.
________________________________________________________
1 Компіляція – неоригінальна, несамостійна наукова чи літературна праця, побудована на використанні чужих думок.