Географічне положення та берегова лінія Євразії

Розділ VI Материки північної півкулі

Тема 2. Євразія

Площа – 54,6 млн км2.

Населення – 5,1 млрд осіб.

Довжина берегової лінії – 120,3 тис. км.

Найвища точка над рівнем моря – гора Джомолунгма (Еверест) (8850 м).

Найнижча точка від рівня моря – поверхня Мертвого моря (-400 м).

Середня висота над рівнем моря – 840 м.

Найдовша річка – Янцзи (Чанцзян) (5800 км).

Найбільше озеро – Каспійське море (376 тис. км2)

Найбільший острів – Калімантан (744,1 тис. км2

 Географічне положення та берегова лінія Євразії

Анонсування теми

Євразія

– найбільший материк планети. Тут усе вражає своїми розмірами та контрастами. Саме на цьому материку – найбільші за площею півострови, найвищі гірська система й нагір’я планети, найглибша западина на суходолі, найбільші за площею та найглибші озера.

У Євразії зародилися найдавніші цивілізації. На її території проживає 2/3 населення планети, представники всіх рас. Найбільша та найменша за площею держави світу також розташовані на території материка.

В обіймах чотирьох океанів з безліччю островів, півостровів, морів, заток і проток простягнулася Євразія на 16 000 км із заходу на схід і на

8000 км – з півночі на південь.

Євразія – це материк, на якому знаходиться держава Україна – наша батьківщина.

& 39. Географічне положення та берегова лінія Євразії

Пригадайте: 1. Яку площу займає Євразія? Порівняйте її з площами інших материків. 2. Які характерні ознаки географічного положення Північної Америки? 3. Що таке частини світу? Які частини світу історично виокремлювали на території Євразії?

– Визначте за малюнком 95 положення Євразії щодо екватора, нульового й 180-го меридіанів. Установіть, через які території материка проходять Північне полярне коло й Північний тропік. Порівняйте з Північною Америкою.

Географічне положення. Євразія – найбільший масив суходолу нашої планети. За площею вона займає понад 1/3 всього суходолу Землі.

Як і Північна Америка, Євразія повністю розташована в Північній півкулі відносно екватора. Її протяжність із заходу на схід вражає: материк перетинає не лише нульовий, а й 180-й меридіан. Більша частина Євразії розташована в Східній півкулі, крайні західна та східна частини знаходяться в Західній півкулі.

 Географічне положення та берегова лінія Євразії

Мал. 95. Географічне положення Євразії

Євразію, як і Північну Америку, перетинають Північне полярне коло та Північний тропік, тому вона простяглася через усі теплові й кліматичні пояси Землі.

Євразія – єдиний материк, який омивають води всіх чотирьох океанів: на сході – Тихий, на заході – Атлантичний, на півдні – Індійський, на півночі – Північний Льодовитий. Найбільше на природу материка впливають теплі течії Атлантичного океану: Північноатлантична та її відгалуження, які заходять у Північний Льодовитий океан. Ці продовження Гольфстріму спричинюють значну кількість опадів і зігрівають західну частину материка, аж до Уральських гір. Так, коли на сході Канади лютують зимові морози, на тих самих широтах у Європі зими теплі, а сніговий покрив несталий.

У Тихому океані тепла течія Куросіо, яку також називають “японським Гольфстрімом”, спричинює підвищення температури повітря та збільшення кількості опадів на східних узбережжях Євразії. Холодна Сомалійська течія в Індійському океані формує посушливу й спекотну погоду Аравійського півострова, де пустелі простягаються аж до океанічного узбережжя.

Північний Льодовитий океан поповнюється теплими водами Атлантичного та частково Тихого океанів. Завдяки цьому він не охолоджує, а, навпаки, робить теплішим суходіл Північної півкулі. Тому тут не буває таких низьких температур повітря, як в Антарктиді.

Євразія межує з іншими материками. Від Африки вона відокремлена Гібралтарською протокою, Середземним морем, Суецьким каналом і Червоним морем, від Північної Америки – Беринговою протокою. Цим зумовлена подібність природних умов сусідніх материків.

Крайня північна точка Євразії – мис Челюскін, південна – мис Піай, західна – мис Рока, східна – мис Дежньова.

Через велику територію Євразії природа материка дуже різноманітна й контрастна. На півночі – багаторічна мерзлота, а на півдні – постійне літо, на узбережжях морів і океанів панує морський вологий клімат, натомість у внутрішніх частинах материка простягаються безводні пустелі.

Берегова лінія. Береги Євразії дуже розчленовані. Протяжність берегової лінії материка більше ніж у 2,5 раза довша за лінію екватора.

Океани біля берегів материка утворюють великі за площею моря. В Атлантичному океані це: Північне, Балтійське, Середземне, Чорне й Азовське моря. У Північному Льодовитому – Баренцове, Карське, Східносибірське й інші моря. У Тихому – Берингове, Охотське, Японське, Жовте, Східнокитайське й Південнокитайське моря. В Індійському океані – Аравійське море.

– Проаналізуйте особливості географічного положення Євразії та поясніть, до природних умов якого материка – Африки чи Північної Америки – більш подібні природні умови Євразії.

– Визначте географічні координати крайніх точок материка.

Найбільшими затоками біля берегів Євразії є: в Індійському океані – Бенгальська, Перська й Аденська, в Атлантичному – Біскайська та Ботнічна, у Тихому – Сіамська.

Найбільші на Землі за площею півострови далеко виступають в океанічні простори: на заході – Скандинавський, Піренейський, Апеннінський, Балканський, Кримський, Мала Азія; на півдні – Аравійський (найбільший у світі), Індостан (мал. 96), Малакка, Індокитай, на сході – Корея, Камчатка; на півночі – Чукотський, Таймир.

 Географічне положення та берегова лінія Євразії

Мал. 96. Індостан

Поблизу берегів Євразії утворилися численні острови материкового й вулканічного походження. Біля західних берегів Євразії розташовані великі острови материкового походження – Великобританія та Ірландія, відокремлені від материка протокою Ла-Манш. Уздовж північних берегів після останньої епохи зледеніння залишилися численні острови материкового походження, зокрема Шпіцберген і Нова Земля. На сході на межі літосферних плит виникли розташовані дугою острови вулканічного походження – Японські й Філіппінські. Також тут є острів материкового походження – Сахалін, відокремлений від континенту протокою Лаперуза. На південний схід від Євразії розташований найбільший на землі архіпелаг – Великі Зондські острови (Калімантан, Суматра, Ява) материкового походження. Від материка його відділяє Малаккська протока. У Середземному морі найбільшим островом є Сицилія.

Один материк – дві частини світу. Уперше назва “Євразія” з’явилася на географічних картах тільки в першій половині XIX ст. Раніше писали введені ще в давнину назви двох частин світу, з яких складається материк, – Європа й Азія. На Азію припадає 4/5 площі материка, на Європу – 1/5. Межа між Європою та Азією умовна. Вона проходить східними схилами Уральських гір, річкою Емба, північним узбережжям Каспійського моря й Кумо-Маницькою западиною. Морська межа розділяє материк по Азовському й Чорному морях, а далі протоками Босфор і Дарданелли, що сполучають Чорне й Середземне моря.

Коротко про головне!

– Географічне положення Євразії визначається її територією, великою протяжністю із заходу на схід і з півночі на південь. Євразія розташована в усіх кліматичних поясах Землі. Це єдиний материк, який омивають води всіх чотирьох океанів.

– Берегова лінія материка дуже розчленована, що виявляється у великій кількості морів, заток, проток, півостровів та островів.

– На материку Євразія історично виокремилися дві частини світу – Європа й Азія.

1. Охарактеризуйте географічне положення Євразії за типовим планом.

Які особливості розташування цього материка?

2. Як територія Євразії впливає на формування її природних умов?

3. Як впливають океани на природу Євразії?

4. Покажіть на карті географічні об’єкти, якими проходить умовна межа між Європою та Азією.

5. Порівняйте особливості географічного положення Євразії та Північної Америки. Зазначте подібність і відмінності.

6. Разом з однокласниками проведіть гру “Мандрівка на двох кораблях навколо Євразії” від мису Піай до мису Челюскін. Перший корабель здійснюватиме плавання на захід від мису Піай, другий – на схід.

7. Розрахуйте в градусах і кілометрах протяжність Євразії з півночі на південь за 105° сх. д.

8. Визначте в градусах і кілометрах протяжність Євразії із заходу на схід за 40° пн. ш., якщо довжина дуги паралелі в 1° становить приблизно 85,4 км.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Географічне положення та берегова лінія Євразії - Географія


Географічне положення та берегова лінія Євразії