Героїзм українського народу

Тема 1. УКРАЇНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ (1939-1945). ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА ВІЙНА (1941-1945)

§ 6. ЗАВЕРШАЛЬНИЙ ПЕРІОД ВІЙНИ

4. Героїзм українського народу.

Перемога над нацизмом, який поставив собі на службу економічний потенціал більшості країн континентальної Європи, потребувала надзвичайного напруження всіх сил народів СРСР. Україна перебувала в епіцентрі гігантської битви, що мала визначити напрям розвитку людства. 1225 днів війни від її першого дня до 28 жовтня 1944 р. ознаменовані подвигами відомих, а ще частіше, невідомих героїв на фронті,

у тилу, на окупованій ворогом території.

Протягом 1941-1944 pp. на території України зосереджувалося від 56 до 76 % загальної кількості дивізій вермахту. Тут було проведено майже половину стратегічних операцій Червоної армії. У боях проти нацистської Німеччини та мілітаристської Японії воювало понад 7 млн українців. Кожний другий із них загинув у боях, половина учасників бойових дій повернулася додому інвалідами.

Історичний факт

У Другій світовій війні брали участь представники української діаспори. 35-50 тис. військовослужбовців українського походження перебували в канадській армії. Майже 40 тис.

етнічних українців воювали в армії CШA. 5 тис. українських добровольців билися з ворогом у лавах французького іноземного легіону. У лавах французького руху Опору воювали батальйони імені Богуна, імені Шевченка, батальйон поручника Круковського.

 Героїзм українського народу

В. Костецький. Повернення. Травень 1945 1947pp.

 Героїзм українського народу

Іван Кожедуб

Бойові подвиги українців відзначені найвищими нагородами: 2072 були вшановані званням Героя Радянського Союзу, 32 з них – двічі, а льотчик-винищувач сумчанин Іван Кожедуб – тричі (62 повітряні перемоги)..Багато українців стали кавалерами й повними кавалерами ордена Слави та ордена Богдана Хмельницького – відзнак за найвищу солдатську звитягу. Із 7 млн орденів і медалей, якими були нагороджені солдати і офіцери радянської армії, 2,5 млн вручені мешканцям України.

Подвиг Олександра Матросова повторив 31 військовослужбовець з України. У складі екіпажу капітана Миколи Гастелло, який спрямував охоплений полум’ям літак на скупчення ворожої техніки, були українці Анатолій Бурденюк і Григорій Скоробагатий. Серед тих, хто здійснив повітряний таран, – 55 льотчиків-українців. Серед них і уродженка Житомирської області лейтенант Катерина Зеленко – єдина жінка, яка здійснила повітряний таран у небі Сумщини.

Найрезультативнішим танкістом став кубанський учитель Дмитро Лавриненко. На його рахунку 52 німецьких танки.

З усієї кількості фронтів (15), які діяли в період німецько-радянської війни, більше половини очолювали маршали й генерали за походженням з України.

Багато українців отримали високі бойові нагороди від польського, чехословацького, румунського, угорського, італійського, французького та інших урядів за боротьбу проти нацизму. Серед них: генерал Павло Шандарук нагороджений в 1965 р. найпочеснішим польським воєнним орденом “Virtuti Militari”, червоноармієць з Вінниччини Василь Порик визнаний національним героєм Франції й нагороджений орденом Почесного легіону.

На відзнаку мужності та героїзму українського народу, який захищав рідну землю від поневолення, почесне звання “Місто-герой” присвоєно Києву, Одесі, Севастополю та Керчі.

Перемогу над ворогом завойовували й працівники тилу, які, самовіддано працюючи, забезпечували фронт усім необхідним.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Героїзм українського народу - Історія


Героїзм українського народу