ІІ семестр
Тема 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ (13 годин)
УРОК 28
Тема уроку. Лужні метали. Натрій і Калій. Оксиди, гідроксиди, солі Натрію й Калію. Використання найважливіших сполук Натрію й Калію. Калійні добрива
Цілі уроку: поглибити й розширити знання про метали на прикладі лужних металів Натрію й Калію; вивчити зв’язок між властивостями оксидів, гідроксидів, солей Натрію й Калію, їх одержанням і застосуванням; розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей Натрію,
Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.
Форми роботи: розповідь учителя, демонстраційний експеримент, групова робота.
Обладнання: періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, колекція мінеральних добрив.
Демонстрація 1. Взаємодія натрію з водою й дослідження утвореного розчину фенолфталеїном.
Демонстрація 3. Ознайомлення зі зразками калійних добрив.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності
Бесіда
– Опишіть положення лужних металів у періодичній системі.
– Порівняйте з допомогою таблиці фізичні властивості лужних металів.
– Троє учнів на дошці складають схеми будови атомів Li, Na, K. Найбільше практичне значення мають елементи Na і K, тому згадаємо властивості лужних металів, їхніх сполук, поширення в природі й застосування на прикладі Натрію й Калію.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Семінар за планом
1. Положення в періодичній системі, будова атома
Метал | Період | Група | Ar | Порядковий номер | Заряд ядра | E- | P | N | Схема будови атома |
Натрій | II | 1 | 23 | 11 | + 11 | 11 | 11 | 12 | 1s22s22p63s1 |
Калій | III | 1 | 39 | 19 | + 19 | 19 | 19 | 20 | 1s22s22p63s23p64s1 |
2. Фізичні властивості
Na | К | |
Агрегатний стан | Твердий | Твердий |
Колір | Сірий | Сірий |
На повітрі окислюються | ||
? | ||
Tпл, °С | ||
Tкип, °С |
3. Поширення в природі
Розглядаємо колекцію природних сполук.
Кам’яна сіль | NaCl |
Глауберова сіль | Na2SO4 – 10Н2О |
Сильвініт | NaCl – KCl |
Карналіт | KCl – MgCl2 – 6H2O |
4. Способи одержання
Електроліз розплавів:
2NaCl = 2Na + Cl2
2KCl = 2K + Cl2
5. Хімічні властивості
Учні по ланцюжку записують на дошці рівняння.
1) З простими речовинами (з Оксигеном лише Літій утворює оксид, Калій і Натрій – пероксиди):
4Li + O2 = 2Li2O
2Na + O2 = 2Na2O2
2Na + Cl2 = 2NaCl
K + O2 = KO2
2Na + IS = Na2S
2K + Br2 = 2KBr
2Na + H2 = 2NaH
2) Зі складними речовинами:
K + H2O =
Na + H2O =
Демонстрація 1. Взаємодія натрію з водою
У розчинах кислот натрій і калій спочатку реагують з водою, а потім утворений луг узаємодіє з кислотою.
6. Оксиди Натрію й Калію, їх властивості
Формула | Na2O | K2O |
Агрегатний стан | Твердий | Твердий |
Колір | Білий | Білий |
У воді розчиняються – взаємодіють з водою. Хімічні властивості – основні оксиди.
Учні по ланцюжку записують рівняння реакцій.
1) З водою:
Na2O + H2O =
K2O + H2O =
2) З кислотами:
Na2O + HCl =
K2O + H2SO4 =
2) З кислотними оксидами:
Na2O + CO2 =
K2O + SiO2 =
7. Основи NaOH, KOH, їх властивості
Формула | NaOH | KOH |
Агрегатний стан | Твердий | Твердий |
Колір | Білий | Білий |
Дуже гігроскопічні.
Хімічні властивості – типові основи.
Демонструємо дію фенолфталеїну на розчин натрій гідроксиду.
Учні записують на дошці рівняння реакцій у молекулярній та іонній формах.
1) Дисоціація:
NaOH =
KOH =
2) З кислотними оксидами:
NaOH + CO2 =
KOH + SO2 =
3) З кислотами:
NaOH + HCl =
KOH + H2SO4 =
4) Із солями:
NaOH + CuSO4 =
KOH + CuSO4 =
8. Застосування солей. Калійні добрива
(Розглядаємо колекцію мінеральних добрив.)
Калійні добрива – це мінеральні речовини, що містять Калій; застосовуються як джерело калійного живлення сільськогосподарських рослин для підвищення їх урожайності.
Як калійні добрива використовуються:
– Калійні солі (сильвініт, каїніт).
– Концентровані добрива (калій хлорид і калій сірчанокислий) одержують шляхом хімічної переробки сирих калійних солей.
– Змішані (30%-ві та 40%-ві калійні солі) є механічними сумішами калій хлориду із сильвінітом або каїнітом.
– Калій-магній сульфат, або калі-магнезія.
– Деревна торф’яна та інші види золи.
Сильвініт (mKCl – nNaCl) містить у середньому 14 % K2O (прийнято перераховувати вміст Калію в калійних добривах на калій оксид K2O навіть у тому випадку, якщо добриво не містить у собі Оксигену).
Каїніт як добриво не завжди відповідає формулі мінералу каїніту MgSO4 – KCl – 3H2O, а може становити або сіль, близьку за складом до сильвініту, або механічну суміш KCl – MgSO4 – NaCl каїніту, карналіту та інших солей.
9. Узагальнююче слово вчителя, заповнення схеми
IV. Тренувальні вправи
Самостійна робота
Варіант І
1. Обчисліть масу натрію, яку можна одержати електролізом 230 г солі, що містить 5 % домішок.
2. Складіть рівняння реакцій за схемою: K KOH KCl K
3. Запропонуйте спосіб, з допомогою якого можна розпізнати калій хлорид і натрій хлорид.
Варіант ІІ
1. Обчисліть об’єм водню (н. у.), що виділиться в результаті взаємодії з водою калію масою 78 г, що містить 10 % домішок.
2. Складіть рівняння реакцій за схемою: Na NaCl Na2CO3 CaCO3
3. Запропонуйте спосіб, з допомогою якого можна розпізнати калій хлорид і натрій хлорид.
V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання.
Випереджальні завдання
1. Положення Кальцію в періодичній системі, будова атома.
2. Фізичні властивості кальцію.
3. Кальцій у природі, способи його одержання.
4. Хімічні властивості:
А) взаємодія з простими речовинами;
Б) взаємодія з водою, кислотами.
5. Кальцій оксид. Властивості, застосування.
6. Кальцій гідроксид. Властивості, застосування.
7. Солі Кальцію. Властивості, застосування.
8. Твердість води, способи усунення твердості.