Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи

Урок 96

Тема. Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи

Мета: познайомити учнів з системою закінчень дієслів 3-ї особи однини і множини, вчити розпізнавати дієслова 3-ї особи, правильно писати й вживати їх у мовленні, підготувати дітей до знайомства з орфограмою “Ненаголошений голосний у закінченнях дієслів”; розвивати культуру письмового спілкування; виховувати почуття патріотизму, інтерес до історії країни.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 129

Діти обмінюються листами, читають

їх, обмінюються враженнями.

Вчитель пояснює, що лист – особиста інформація, яку читати має право лише той, кому вона адресована.

– Які дієслова 2-ї особи ви вживали у листах?

– Що ви можете розповісти про дієслова 2-ї особи І і ІІ дієвідмін?

2. Робота із словниковими словами

– Замініть одним словом, запишіть:

– школяр, який цікавиться і досліджує природу (юннат);

– людина, яка грає у футбол (футболіст);

– характеристика будь-якого об’єкта, яка вимірюється у градусах (температура);

– найбільша одиниця ваги (тонна);

– жорстко встановлений порядок (дисципліна);

зоровий або слуховий умовний знак для передачі будь-якого повідомлення (сигнал).

– Чим схожі всі ці слова? (Всі вони – іменники.)

– Спробуйте утворити від будь-якого іменника спільнокореневе дієслово. Поставте його у форму 2-ї особи однини.

– Про що може розповісти закінчення дієслова?

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

– Систематизуйте закінчення: – еш, – у, – ете, – емо.

Однина

Множина

1-а особа

-емо

2-а особа

-еш

-ете

– Які ще закінчення можливі у цих особах? Чому? (-иши, – имо, – ите)

– А чого не вистачає в цій таблиці? (Закінчень 3-ї особи)

III. Оголошення теми і мети уроку

– Отже, скажіть, чим ми будемо сьогодні знайомитися?

– Спробуйте спрогнозувати, з чим ми можемо там зустрітися? (Мабуть, знову з літерами – е та – и в закінченнях дієслів залежно від дієвідміни.)

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пошукова робота (за вправою 130)

Роботу провести колективно.

– Визначте не тільки час, дієвідміну, а й особу дієслів.

– Виберіть дієслова тільки 3-ї особи. Визначте закінчення.

– Звірте свої спостереження із таблицею з вправи 131.

– Підготуйте усну розповідь про закінчення дієслів І та ІІ дієвідміни у 3-й особі однини і множини.

– Звірте свої спостереження із правилом на с. 70.

2. Творчий диктант за варіантами

I варіант – утворює і записує форму 3-ї особи однини дієслова теперішнього часу;

II варіант – утворює і записує форму 3-ї особи множини дієслова теперішнього часу.

Мати, говорити, везти, ходити, вести, важити, чекати.

– Визначте закінчення.

– Чим зумовлений вибір голосного в закінченнях дієслів?

V. Закріплення та систематизація знань

1. Вибіркове списування (за вправою 130)

2. Самостійна робота з підручником (вправа 132)

– Визначте дієвідміни слів, які змінювали.

– Як впливає дієвідміна на закінчення дієслів?

– Що ви можете розповісти про закінчення 3-ої особи однини і множини дієслів теперішнього і майбутнього часу?

VI. Підсумок уроку

1. Перевірка роботи шляхом постановки питань

– Подумайте, які питання за матеріалом сьогоднішнього уроку ви можете поставити.

– Виберіть товариша і поставте йому своє питання.

У разі потреби вчитель допомагає дітям сформулювати питання й дати відповідь на них.

– Чи цікаво вам було сьогодні на уроці?

– Які корисні відомості ви отримали на сьогоднішньому уроці?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

Правило на с. 70; вправа 133.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи - Плани-конспекти уроків по українській мові


Написання закінчень у дієсловах 3-ї особи