Розділ 5 ГЕОГРАФІЯ СВОЄЇ ОБЛАСТІ
Тема 1. ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА СВОЄЇ ОБЛАСТІ
§49. Населення області
Географічна розминка
Пригадайте, що таке природний і механічний рух населення.
Дайте визначення поняття “трудові ресурси”.
Коли утворилися адміністративні області. Територіально-адміністративний устрій України у сучасному вигляді був закладений на початку 1930-х років. Саме тоді було утворено перші сім адміністративних областей: Вінницька, Дніпропетровська, Київська, Одеська, Харківська (усі 27.02.1932), а потім –
Перед, під час і після Другої світової війни внаслідок возз’єднання на західних землях утворено такі сучасні області, як Львівська (4.12.1939), Тернопільська, Івано-Франківська (до 1961 р. Станіславська), Рівненська і Волинська (усі 4.12.1939), Чернівецька (7.08.1940) та Закарпатська (22.01.1946). Останніми серед сучасних областей
Населення. Вам уже відомо, що населення розподілене по території України нерівномірно. Історично склалося, що загалом більшими за кількістю населення є східні області, а меншими – західні. При цьому кількість населення деяких областей відрізняється у п’ять разів. Так, у Донецькій області нині мешкає близько 4,5 млн осіб. Водночас у Чернівецькій – лише 0,9 млн. В областях центральної частини України – Київській, Чернігівській, Житомирській, Черкаській та Вінницькій – проживає кожний п’ятий її мешканець.
Практичне завдання
За Додатком 2 визначте, яке місце серед інших посідає ваша область за кількістю населення.
Кількість населення будь-якої області зумовлена передусім природним рухом населення. З попереднього матеріалу (§ 6) вам уже відомо, що особливістю природного руху майже в усіх областях України є від’ємний природний приріст.
Помітний вплив на кількість населення областей має і механічний рух населення. Хоча останніми роками темпи міграції в Україні загалом знизилися, в 11 областях сальдо зовнішньої міграції від’ємне. Ще більше областей (19) мають від’ємне сальдо внутрішньої міграції. Найбільше від’ємне сальдо міграції спостерігається в Луганській області: щодо зовнішньої міграції воно становить -1503, а щодо внутрішньої сальдо сягає -3333.
Практичне завдання
За Додатком 4 визначте природний приріст у вашій області.
За Додатком 21 визначте сальдо зовнішньої та внутрішньої міграції у вашій області.
Національний склад населення областей України також помітно відрізняється (див. § 7). Нагадаємо, що найбільш строкатим він зазвичай стає з наближенням до кордонів. Так, в АР Крим проживають представники 10 національностей, Донецькій – 8, Закарпатській – 7. Крім того, досить різноманітний національний склад і в промислових областях, як-от в Одеській, де проживає 9 національностей, у Запорізькій – 8, Харківській – 7 тощо. Області, що на сході України – Донецька і Луганська, характеризуються найменшою часткою українського населення, тут найбільше російськомовних мешканців.
Практичне завдання
За Додатком 22 визначте особливості національного складу своєї області.
Індустріальні області України – Донецька, Дніпропетровська, Харківська і Луганська – є найурбанізованішими. Більша частина жителів цих областей проживає у містах (Додаток 2). При цьому особливу роль тут відіграють міста-мільйонники, що є головними осередками суспільного життя і діяльності. Як відомо, таких міст чотири: Київ, Харків, Одеса, Дніпропетровськ. До них наближаються Донецьк, Львів і Запоріжжя. Названі міста – це соціально-економічні, культурні, адміністративні (Київ – столиця, Харків – екс-столиця, Львів – колишня столиця ЗУ HP тощо) осередки України, навколо яких групуються інші численні населені пункти.
Області Західного регіону – Рівненська, Тернопільська, Івано-Франківська, Закарпатська – мало урбанізовані, понад половину населення тут зазвичай мешкає у сільських населених пунктах.
Практичне завдання
За Додатками 1 і 2 визначте, яке населення – міське чи сільське – переважає у вашій області, а також співвідношення міських та сільських населених пунктів.
Трудові ресурси і зайнятість населення. Трудові ресурси розподілені по території України нерівномірно. Так само відрізняється у різних областях і зайнятість населення. Найбільше зайняте населення у східних промислово розвинених областях – Донецькій і Дніпропетровській, а найменше на заході – в Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій областях. Невисока зайнятість населення в ряді областей спричинює відповідно високий рівень безробіття.
Практичне завдання
За Додатком 6 визначте зайнятість населення у вашій області і тенденції її зміни упродовж останніх двох років.
Проблема
Попри скорочення останнім часом безробіття в Україні ця проблема ще не вирішена остаточно у цілому ряді областей. Запропонуйте способи вирішення проблеми безробіття у вашій області.
УЗАГАЛЬНЕННЯ
Більшими за населенням є східні, а меншими – західні області України.
Природний приріст майже в усіх областях України від’ємний.
Значна кількість областей має від’ємне сальдо зовнішньої міграції.
Національний склад населення найбільш строкатий у прикордонних і промислових областях України.
Індустріальні області України найбільш урбанізовані і характеризуються найбільшою часткою зайнятого населення.
Ключові терміни і поняття
Природний і механічний рух населення міграції населення трудові ресурси сальдо міграції національний склад трудові ресурси зайнятість населення
Самоперевірка
Спрогнозуйте можливі зміни щодо кількості населення у вашій в області. Поясніть свої висновки.
Поясніть причини міграції жителів вашої області.
З’ясуйте національний склад вашого населеного пункту.
В якому році утворилася ваша область і скільки нині жителів вона налічує?