Мета: перевірити, як учні вміють застосовувати знання про людину та її організм; розвивати мислення, пам’ять; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
– У яких умовах ви зазвичай виконуєте домашні завдання, читаєте і пишете, щоб запобігти псуванню зору?
– Як потрібно поводитися, щоб зберегти гарний слух?
– Розкажіть, як би змінилося наше сприйняття навколишнього світу, якщо б з нього зникли запахи.
– Поміркуйте,
– Доведіть, що всі мешканці нашої планети повинні піклуватися про своє здоров’я.
2. Робота в парах
Тестування
1. Наука, що вивчає будову тіла людини, – це:
А) анатомія;
Б) фізіологія;
В) гігієна.
2. Який орган керує діяльністю всього організму?
А) Скелет;
Б) нервова система;
В) м’язи.
3. Орган нюху – це:
А) шкіра;
Б) язик;
В) ніс.
4. Які предмети догляду за шкірою названо правильно?
А) Зубна щітка, зубна паста, жувальна гумка;
Б) мочалка, мило, рушник, крем;
В) гуталін, взуттєва щітка,
5. Якою є роль скелета людини?
А) Захищає внутрішні органи від ушкодження;
Б) скорочуючись і розслабляючись, приводить у рух м’язи;
В) є опорою тіла.
6. Для чого людині потрібна їжа?
А) 3 їжею людина отримує поживні речовини;
Б) з їжею людина отримує необхідний для життя кисень;
В) з їжею людина отримує воду і вітаміни.
7. Завдяки чому поживні речовини розносяться по всьому організму?
А) Крові;
Б) м’язам;
В) нервам.
8. У якому органі відбувається газообмін між повітрям і кров’ю?
А) У носі;
Б) у бронхах;
В) у легенях.
9. Яка система органів забезпечує організм киснем, виділяє вуглекислий газ?
А) Кровоносна;
Б) дихальна;
В) травна.
10. Яка система органів забезпечує рух крові по організму?
А) Кровоносна;
Б) дихальна;
В) травна.
11. Яка складова повітря потрібна органам тіла для роботи?
А) Кисень;
Б) вуглекислий газ;
В) азот.
12. У якому рядку вказані слова, що описують здорову людину?
А) Сутулий, міцний, незграбний, високий;
Б) горбатий, блідий, кволий, низький;
В) стрункий, спритний, сильний, справний.
– Чи часто ви хворієте?
– У чому причина ваших захворювань?
– Чи можна попередити хвороби?
3. Фізкультхвилинка
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви перевірите, як умієте застосовувати знання про людину та її організм.
IV. ПЕРЕВІРНА РОБОТА
1) Які ви знаєте системи органів у тілі людини? Назвіть.
2) Прочитайте і проаналізуйте всі твердження про правила повноцінного харчування. Знайдіть серед них ті, які ви вважаєте неправильними, та доведіть їх хибність.
– їж тоді, коли хочеться, і не варто дотримувати режиму.
– Уживай свіжі продукти.
– Не їж багато солодкого, булок і цукерок.
– Випивай півтора-два літри води на добу.
– їж лише дуже гарячі страви.
– їж навіть із каструлі, аби наїстися.
– Дбай про привабливе оформлення стола і страв.
3) Що відбувається в організмі людини під час дихання? Розкажіть.
4) Яку роботу виконує кров в організмі людини? Поясніть.
5) Доведіть, що краса тіла – в його здоров’ї.
6) Складіть розповідь про те, як ви загартовуєте свій організм. Проілюструйте її фотографіями або малюнками.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Розгляньте фотографії на с. 169.
– Розкажіть про зображене, використовуючи знання про людину та її організм, отримані на уроках природознавства.
– Що вам запам’яталося найбільше?
– Що вас вразило або здивувало?
– Які знання ви можете використати в щоденному житті?
– Які з них, на вашу думку, будуть потрібні вам і в майбутньому?