Мета: перевірити рівень сформованості знань учнів за темою “Іменник”; розвивати мислення школярів, увагу, самостійність; виховувати культуру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
Варіант 1
1. Як називається зміна закінчень іменників?
А) Чергування;
Б) питання;
В) відмінювання.
2. У якому рядку всі наведені слова – іменники?
А) Літера, галасливий, крик, дощ;
Б) воля, соняшник, щедрість, ворота;
В) гнів, чалапає, влітку,
3. У якому рядку всі іменники подано у формі множини?
А) Степи, гори, узлісся, підйом;
Б) буряки, мрії, серпи, вишні;
В) козак, борщі, м’ячі, книги.
4. Позначте рядок, у якому всі слова у реченні записані правильно.
А) З важкою ношою Петрусь повертався додому.
Б) Сашко довго думав над складною задачею.
В) Кіт Мурко уважно спостерігав за мишою.
5. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини.
Книга – Вільха – Фіалка –
6. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте наголос у кожному слові.
Інж..нер, д..ржава, ц..мент, д..сципліна, ч..рнетка.
7. Запишіть
Учень Петренко –
Добродій Іванюк –
Тренер Федір Миколайович –
8. Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте число, рід, відмінок іменників.
Пишуть, ручка.
Відпочивати галявина.
Дякувати, гості.
Варіант 2
1. Як змінюються іменники?
А) За родами й числами;
Б) за відмінками й родами;
В) за відмінками й числами.
2. У якому рядку всі наведені слова – іменники?
А) Сузір’я, морквяний, злетіти, віддаль;
Б) обличчя, тінь, милість, лев’ячий;
В) солов’ї, українець, сьогодення, плащ.
3. У якому рядку всі іменники подано у формі множини?
А) Лани, задачі, краї, річки;
Б) пальми, бур’яни, цвяхи, довір’я;
В) вокзал, заєць, юність, прохання.
4. Позначте рядок, у якому всі слова в реченні записані правильно.
А) Маленький Тарас потягнувся до тарілки з кашою.
Б) Під кручею туристи розбили намет.
В) Юхим насолоджувався тишою.
5. Запишіть іменники у місцевому відмінку однини.
Дівчинка – райдуга – комаха –
6. Запишіть слова, вставляючи пропущені букви. Позначте наголос у кожному слові.
Фу..бол, гв..нтівка, ш..ренга, гардеро.., т..мпература.
7. Запишіть словосполучення у давальному відмінку.
Пан Василь –
Учитель Дмитро Григорович –
Брат Ігор –
8. Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте число, рід, відмінок іменників.
Читати, книжка. Зустрітися, Микола. Дякувати, друзі.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які завдання виявилися найскладнішими? Чому?
– Які найцікавішими?
– Як слід працювати, щоб уникати помилок?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 57
1. Перевірка домашнього завдання (вправа202, с. 91)
– Прочитайте прикметники з основою на твердий приголосний.
– Прочитайте прикметники з основою на м’який приголосний.
– Поясніть правопис закінчень прикметників кожної групи в орудному відмінку однини.
2. Каліграфічна хвилинка
Оо ой йо ом ор ов он
Осінні обруч ось
Два зелені огірочки
Походжали по садочку.
– Розберіть слово походжали за будовою.
– Складіть речення зі словом осінні.
3. Гра “Допоможи Незнайкові”
– Прочитайте вірш. Виправте помилки.
Хто в хустині червоненька (-ій)
Став у лісі між дубів?
Може, дівчинка маленькі (-а)
Назбирать прийшла грибів?
Ні, не дівчина там стала,
Горобина виростала,
Ту хустину гаптувала
Щедро (-а) осінь золотий (-а).
М. Познанська
– Чому саме такі закінчення повинні мати прикметники? (Тому що прикметник завжди стоїть у тому числі, роді, що й іменник, від якого він залежить.)