Погода, її елементи, типи, зміна в часі

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 2. Атмосфера

§ 40. Погода, її елементи, типи, зміна в часі

Пригадайте

Які погодні явища ви спостерігали у своїй місцевості?

У яку пору року погода змінюється найістотніше?

Мінлива та примхлива. Слухаючи постійно прогноз погоди, ми вже звикли до таких метеорологічних термінів, як циклон, антициклон, опади, відлига, гроза. Де б людина не працювала, що б не робила, вона так чи інакше “спілкується” з погодою. Навіть настрій людини та її самопочуття залежать від погоди.

Що ж таке погода?

Погода – це стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості, в даний час чи за якийсь короткий проміжок часу. Основними характеристиками погоди є температура повітря, атмосферний тиск, вітер, вологість, хмари і хмарність, опади, гроза тощо.

Найголовнішою особливістю погоди є її мінливість. Погода змінюється постійно, щодня і щогодини. Навіть коли здається, що погода врешті-решт встановилася, вона все одно продовжує змінюватися непомітно для нас. Може, й ви колись спостерігали, особливо навесні, як дощ раптово змінювався сніговієм, а потім зникали хмари і на небі яскраво світило Сонце.

Сонце і рух

повітря змінюють погоду. Які саме чинники зумовлюють мінливість погоди? Насамперед це зміна кута падіння сонячних променів протягом доби, місяця, року, що впливає на температурні умови кожної території. Значну роль у формуванні погоди відіграє також неоднорідність рельєфу та рух повітряних мас, утворення циклонів і антициклонів.

Вікно в Україну

Повітряні маси і погода. Безперервний потік повітряних мас, що переміщується на територію України з заходу, зумовлює то циклональну погоду із сильним вітром, значною хмарністю і опадами, то антициклональну – безхмарну, безвітряну, суху. З вторгненнями арктичного і тропічного повітря на територію України пов’язані найвідчутніші зміни погоди: раптово настають або похолодання, або потепління.

 Погода, її елементи, типи, зміна в часі

Мал. 115: Морозна погода в Антарктиді

Розрізняють періодичні й неперіодичні зміни погоди. Періодичні зміни погоди пов’язані з рухом Землі навколо своєї осі та навколо Сонця. Це, зокрема, добові та сезонні зміни температури і вологості повітря, напрямку вітру. Неперіодичні зміни погоди зумовлені переміщенням повітряних мас, атмосферних фронтів, циклонів і антициклонів.

Тисяча погод. Погоду розрізняють переважно за температурними умовами та характером переміщення повітряних мас.

За температурними умовами погоду поділяють на три типи: безморозна, з переходом температури через 0 °С і морозна. Безморозна погода переважає протягом року здебільшого в екваторіальних і тропічних широтах. Погода з переходом через 0 °С характерна для перехідних сезонів – весни й осені і буває лише у помірних широтах.

Морозну погоду спостерігають у помірних і полярних широтах. Так, в Антарктиді середня добова температура навіть улітку не піднімається вище -30 °С, а взимку вона часто нижча за -70 °С (мал. 115). Морозна погода буває і на території України, але переважно взимку і належить до слабо і помірно морозних, тобто порівняно м’яка, з нестійкими морозами і частими відлигами.

За характером переміщення повітряних мас і процесів, що при цьому відбуваються в атмосфері, погоду поділяють на ясну, або малохмарну, хмарну з проясненнями та короткочасними зливами, хмарну дощову та сльотаву.

 Погода, її елементи, типи, зміна в часі

Мал. 116. (1) і хмарна дощова (2)погода

Ясна, або малохмарна, погода формується в антициклонах (мал. 116). Узимку така погода вирізняється дуже низькою температурою, відсутністю будь-яких опадів і вітру. Для літньої антициклональної погоди характерні сухість і тепло. Температура повітря при цьому дуже висока, і тому таку погоду ми називаємо жаркою.

Хмарна з проясненнями та короткочасними зливами погода буває, коли проходить холодний атмосферний фронт (пригадайте, як він утворюється). Унаслідок швидкого надходження холодного повітря швидко утворюються потужні купчасто-дощові хмари з грозами, зливовими опадами. Після фронту, зазвичай, настає прояснення і похолодання.

Хмарна дощова погода часто супроводжується мрякою. Така погода характерна для зимового періоду і пов’язана з атмосферним фронтом, що руйнується.

Сльотава погода є типовою для циклонів. Основні її ознаки – сильні пориви вітру, інтенсивні опади, а взимку хуртовини.

Факти сьогодення

Дощі за розкладом. У районі екватора впродовж усього року переважає волого-тепла безморозна погода, причиною якої є надзвичайно висока температура повітря: зранку світить сонце, після полудня починається злива, яку часто супроводжує дуже сильна гроза; надвечір знову настає ясна тепла погода. І так буває щодня з року в рік. “Вічна сухість”. У районах тропічних широт, зокрема в пустелях, погода майже впродовж усього року посушлива. Для такої погоди характерна висока температура і значна сухість повітря. Часто повітря в таких місцях насичене не вологою, а гарячим пилом, тому небо тут набуває білястого відтінку.

ПІДСУМКИ

Погода – це стан нижнього шару атмосфери в певний час і в певній місцевості.

Головна особливість погоди – мінливість.

Температура, атмосферний тиск, напрямок і швидкість вітру, хмари, хмарність, опади є основними характеристиками погоди.

Погоду розрізняють переважно за температурними умовами та характером переміщення повітряних мас.

Запитання і завдання для самоперевірки

Підберіть загадки, прислів’я та приказки, які характеризують різні типи погоди, проілюструйте їх малюнками.

Спробуйте пояснити їхній зміст.

Яка основна причина різких похолодань навесні, сильної спеки влітку та значних потеплінь узимку на території України? Схарактеризуйте особливості циклональної та антициклональної погоди у своїй місцевості влітку та взимку.

Що таке погода? Які головні характеристики погоди?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Погода, її елементи, типи, зміна в часі - Географія


Погода, її елементи, типи, зміна в часі