ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10
Урок 54. ПОНЯТТЯ “НА… БІЛЬШЕ”, “НА… МЕНШЕ”. ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗМЕНШЕННЯ ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ.
ЗАДАЧІ НА ЗБІЛЬШЕННЯ (ЗМЕНШЕННЯ) ЧИСЛА НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ
Мета: розкрити зміст понять “на… більше”, “на… менше”; закріплювати знання таблиць додавання і віднімання числа 2, вміння розв’язувати задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати старанність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
1. Веселі задачі
– Було у Маринки
Сім ягід малини
4 ягідки з’їла,
А скільки лишила?
– Біля лісу на галявці
Знайшли моркву сірі зайці.
Вісім морквин – це чимало,
Чотири з’їли. Скільки стало?
2. Усні вправи
– Збільшити на 2 числа 5; 1; 8; 0.
– Зменшити на 2 числа 4; 8; 7; 10.
3. Розв’язування “ланцюжків” прикладів
4. Розв’язування прикладів
3 + 2 + 1=
4 + 2 + 2 =
6 – 2 – 1 =
7 – 2 – 2 =
9 – 2 + 1 =
5 + 2 – 1 =
10 – 1 =
10 – 0 =
7 – 7 =
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 61)
Завдання 1
– Скільки рибок в акваріумі у дівчинки? Скільки рибок в акваріумі у хлопчика? Складіть задачу і поясніть її розв’язання. Прочитайте відповідь.
Завдання 2
– Скільки шишок у білочки? Скільки шишок у зайчика? Складіть задачу і поясніть її розв’язання. Прочитайте відповідь.
– Шукаючи більше число, слід додавати. Шукаючи менше число, слід віднімати.
Завдання 3
– На яку глибину пірнула гагара?
– На яку глибину пірнув баклан?
– Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 4
– Скільки пиріжків з’їв Пончик?
– Скільки пиріжків з’їв Незнайко?
– Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?
Завдання 5
– Розгляньте таблиці.
– Що треба зробити з числами першої таблиці? Яку дію виконати?
– Що треба зробити з числами другої таблиці? Яку дію виконати?
Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повторення понять “умова”, “запитання”, “розв’язання”, “відповідь” задачі. Складання і розв’язування задач за коротким записом
Було – 5 Було – 6
Виїхало – 2 Прилетіло – 2
Залишилося – ? Стало – ?
2. Задача на кмітливість
У білочки було 5 горішків. Вона з’їла всі, крім третього. Скільки горішків залишилось у білочки?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що означає “збільшити число на 2”?
– Що означає “зменшити число на 2”?