Поверхневі води. Річкові басейни

Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ

Тема 6. ВНУТРІШНІ ВОДИ

Водні ресурси вкрай потрібні – це відомо всім. Проте мало хто усвідомлює те, що кожна людина має обов’язково знати реальний стан водних ресурсів. Чому? А тому що наше багатство на цю дивовижну природну речовину, що зветься водою, є оманливим. На превеликий жаль, Україна потерпає від нестачі води. І тому байдуже, де і ким ви працюєте чи лише збираєтеся працювати, вам обов’язково знадобляться знання про водні ресурси. Адже відсутність

їх спричиняє безліч проблем. Можуть зупинитися металургійні комбінати й машинобудівні заводи, виникнути перебої в постачанні електроенергії та питної води, занепасти рибне господарство і сісти на мілину судна річкової флотилії… Зрештою, може порушитися налагоджене життя багатотисячних міст і регіонів нашої країни.

§24. Поверхневі води. Річкові басейни

Географічна розминка

Пригадайте з курсу 6-го класу, що належить до внутрішніх вод. Назвіть одним словом площу, з якої вода стікає в одну річку.

Загальні особливості поверхневих вод. Водні об’єкти України – це десятки тисяч річок

і природних озер, а також багато тисяч ставків, які створила людина. Це видовжені на сотні кілометрів штучні канали і водосховища, які за їхні великі розміри називають морями. До водних об’єктів належать також численні болотні масиви і басейни підземних вод. Усі разом водні об’єкти вкривають понад 24 тис. км2, що становить 4 % загальної площі України.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 101. Річкові басейни території України

Найголовнішими водними об’єктами є річки, що утворюють досить густу річкову мережу. Усього в країні налічують близько 71 тис. великих і малих річок. Загальна довжина їх настільки велика, що тому, хто спробує послідовно проплисти всі ріки України, доведеться понад шість разів обігнути земну кулю по екватору. При цьому мандрівник, найімовірніше, потрапить до Чорного або Азовського моря. Адже більшість річок належить до басейнів саме цих морів. Тільки 4 % річок несуть свої води до Балтійського моря.

У західній частині України, на території Волинської та Львівської областей, проходить головний європейський вододіл, який відокремлює басейни Балтійського та Чорного й Азовського морів.

Середні та малі річки, перш ніж донести свої води до моря, зазвичай впадають у більші ріки. Загалом усі річки України належать до кількох основних річкових басейнів (мал. 101).

Нотатки краєзнавця

Річки дають назви поселенням. З назвами річок пов’язані численні назви населених міст України: Придніпровськ, Дніпропетровськ, Білгород-Дністровський, Прип’ять, Жовті Води, Тростянець… Навіть назви історико-географічних районів України подекуди безпосередньо пов’язані з річками. Наприклад, назва Покуття походить від слова “кут”, тобто землі в кутах, утворених крутими згинами рік – у цьому разі Дністра, Пруту й Черемошу.

Основні річкові басейни. Найбільший серед них – басейн Дніпра. який за площею (504 тис. км2) посідає третє місце в Європі. Частина басейну річки (20 %) розташована на території Російської Федерації, 25 % – у Білорусії, а найбільша частина (55 %) – в Україні.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 102. Дніпро поблизу Канева

Історична довідка

Борисфен-Славутич-Дніпро. Звична нині усім назва – Дніпро вперше з’явилася приблизно шістнадцять століть тому. Однак задовго до того цю ріку знали як Борисфен, що з давньогрецької означає “той, що тече з Півночі”. Наші ж предки називали її Славутич, тобто “син слави”. Вшановуючи його, Т. Г. Шевченко писав: “Здається – кращого немає нічого в Бога, як Дніпро та наша славная країна…”

Дніпро – одна з найбільших річок світу (мал. 102). В Європі він поступається за довжиною лише Волзі і Дунаю, прокладаючи собі шлях по Східноєвропейській рівнині протягом 2201 км (у межах України -981 км). Витоки Дніпра перебувають далеко за межами України, в болоті, що на Валдайській височині. Звідси він починає шлях непримітним струмочком. Однак із кожним наступним кілометром річка набирає сили завдяки численним притокам, яких загалом близько 32 тис. (мал. 103). Неподалік від кордону з Україною ширина Дніпра становить вже 250-300 м.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 103. Притоки Дніпра

На північ від Києва в головну ріку України несуть свої води понад 420 річок, серед яких – Десна, Тетерів, Ірпінь та інші. Води потужної Прип’яті добре виділяються на тлі чистих дніпрових вод завдяки бурому через частинки торфу кольору води, немов утворюють “річку в річці”.

Через деякий час уже з лівого берега поповнює води Дніпра одна з найкрасивіших річок України – Десна, що є найбільшою серед лівих приток Дніпра. Тому саме вона разом з Прип’яттю значною мірою перетворює Дніпро на широку й повноводну ріку. Тепер ширина долини Дніпра сягає подекуди до 10-18 км, і в окремих місцях він може розливатися під час повені на 12 км.

Південніше Києва в Дніпро приносять свої води ще понад 600 річок, серед яких найбільші Рось, Сула, Тясьмин, Псел тощо. Після того як ріка долає увесь каскад водосховищ, вона завершує останній відрізок довгого шляху до Чорного моря. Однак ще не досягши Херсона, ріка розгалужується на ряд проток, кількість яких у напрямку до гирла значно зростає. Тому в Дніпровський лиман (у перекладі з грецької – “гавань, бухта”) річка впадає не єдиним потоком, як це виглядає на географічній карті дрібного масштабу, а багатьма рукавами.

Басейн Дністра площею 72,1 тис. км2 охоплює південно-західну частину території України (мал. 104). Він налічує кілька сотень річок, серед яких найбільшою притокою є річка Стрий. Дністер бере початок з джерел у Карпатах і прямує (частково територією Молдови, утворюючи подекуди природний кордон) до Дністровського лиману Чорного моря. Цей шлях завдовжки 1362 км, з яких 705 км припадає на територію України.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 104. Дністер

У верхів’ях Дністер тече глибокою вузькою долиною і має вигляд типової гірської річки. Тут до нього зі схилів Карпат впадає чимало приток, серед яких і Стрий. Прийнявши його води, Дністер стає вдвічі ширший. Однак і далі, у середній течії, звивиста долина річки, хоча й стає глибшою, залишається відносно вузькою. Лише в нижній течії, на Причорноморській низовині, долина Дністра помітно розширюється, сягаючи 16-22 км. Течія стає повільнішою, і Дністер набуває типових рис рівнинної річки.

Історична довідка

Численні назви Дністра. У працях давньогрецьких учених від Геродота до Птолемея річка згадується під назвою Тірас або Тіріс, яка походить з іранської (скіфської) мови і означає “швидкий”. Починаючи з II-VI ст. нашої ери у римлян він зветься Днаструс (Данастріс, Данастр). У Київській державі – Днестрь. У молдаван і румунів – Ністру, у турків – Турла. За однією з версій, сучасна назва Дністер походить від фракійського “істрос”, що означає “сильна водна течія”, “потік”.

Басейн Південного Бугу площею майже 64 тис. км2 також поширюється на південно-західну частину території України. Південний Буг бере початок у болотах на Подільській височині, звідки, виправдовуючи свою назву (від слов’янського “зігнутий”, “кривий”), звивисто тече впродовж 806 км до Бузького лиману Чорного моря. На цьому шляху характер річки помітно змінюється. Заболочена з пологими й низькими схилами у верхів’ях долина річки в середній течії різко звужується і перетворюється на каньйон з берегами заввишки до 50 м. Перетинаючи міцні породи Українського щита, ріка утворює мальовничі пороги, нагадуючи гірські річки (мал. 105). Так само як і Дністер, при виході на Причорноморську низовину, Південний Буг стає ширшим. Басейн налічує близько 300 річок. Найголовніші з них Рів, Соб, Синюха з Гірським Тікичем і Гнилим Тікичем та інші.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 105. Південний Буг

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 106. Сіверський Донець

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 107. Святогірський монастир на крейдових берегах Сіверського Дінця

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 108. Тиса

Басейн Сіверського Дінця охоплює південно-східну частину території України. Його загальна площа становить майже 99 тис. км2. Сіверський Донець – четверта за розмірами ріка України і найбільша права притока Дону. Початок бере на південних схилах Середньоросійської височини, звідки вона протягом 1053 км тече до Дону. Отже, витоки й гирло Сіверського Дінця перебувають за межами України.

Річище Сіверського Дінця майже по всій довжині звивисте, а долина широка (мал. 106). У верхній течії долина річки прорізає крейдові породи, завдяки яким береги набувають мальовничого вигляду (мал. 107). У середній течії береги річки асиметричні: правий берег високий і стрімкий, а лівий – низький і пологий. Долаючи Донецький кряж, ріка звужується, обидва схили її стають крутими й скелястими.

До басейну Сіверського Дінця належать 270 річок. Основні з-поміж них – Оскіл, Айдар, Казенний Торець тощо.

Басейн Дунаю охоплює кілька сот річок Закарпатської області, схилів Українських Карпат, а також тих, що безпосередньо впадають у Дунай біля його гирла. Найбільші

З-поміж них – Прут і Тиса (мал. 108).

Дунай, як ви пам’ятаєте з курсу “Географії материків і океанів”, є однією з найбільших рік Європи. Його верхів’я перебувають далеко за межами України. По території країни Дунай протікає лише своєю нижньою течією, де повноводна ріка розпадається на численні рукави і глибокі протоки. Трьома такими рукавами (гирлами) Дунай впадає в Чорне море. Два з них – Сулінське та Георгіївське гирла – розташовані поза межами України, лише одне Кілійське гирло є частиною території нашої країни.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 109. Дунайські плавні – заповідна територія міжнародного значення

Серед рукавів і проток з низькими заболоченими берегами утворилися знамениті дунайські плавні (мал. 109). Так називають зарості очерету, рогози, осоки, верби та інших рослин, які пристосувалися до життя на заплавах, що регулярно затоплюються під час повені. Тут дуже багато риби і водоплавних птахів.

Проблема

Дунайські плавні є заповідною територією міжнародного значення. Однак попри це у 2004 році тут розпочалося спорудження судноплавного каналу Дунай-Чорне море, а з початку 2007 року по ньому розпочато судноплавство. Більшість фахівців природоохоронної справи вважає, що цей канал завдасть великої шкоди заповіднику. А яка ваша думка з приводу цього?

Басейн Вісли, що охоплює 120 річок на північному заході країни, – єдиний в Україні басейн, ріки якого несуть свої води до Балтійського моря. Найбільшими річками цього басейну на території України є Західний Буг (мал. 110) і Сан.

Окремо слід розглядати річки Кримського півострова, де налічують понад 1500 річок (мал. 111). Більшість із них має довжину лише близько 10 км. Тільки р. Салгир сягає завдовжки понад 200 км. Серед найбільших річок Криму також Альма, Кача, Бельбек. Початок річки Криму беруть здебільшого в гірських масивах, де річкова мережа найгустіша.

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 110. Західний Буг

 Поверхневі води. Річкові басейни

Мал. 111. Одна з малих річок Криму

ПРАКТИЧНА РОБОТА №4

Позначення на контурній карті річок

Позначте на контурній карті річки: Дніпро (Десна, Тетерів, Ірпінь, Прип’ять, Рось, Сула, Тясьмин, Псел), Дністер (Стрий), Південний Буг (Рів, Соб, Синюха, Гірський Тікич, Гнилий Тікич), Сіверський Донець (Оскіл, Айдар, Казенний Торець), Дунай (Прут, Тиса), Салгир, Альма, Кача, Бельбек, Вісла (Західний Буг, Сан).

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Більшість річок України належить до басейнів Чорного й Азовського, решта – до Балтійського морів.

Основні річкові басейни України – це басейни Дніпра, Дністра, Дунаю, Південного Бугу, Сіверського Дінця, північного узбережжя Азовського моря, Кримського півострова, Вісли.

Ключові терміни і поняття

Басейни: Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця, Дунаю (дунайські плавні), Вісли річки Кримського півострова

Самоперевірка

Визначте, до якого річкового й океанічного басейну належать річки вашої місцевості.

З’ясуйте, до якого моря несуть води річки, що належать до найменшого на території України океанічного басейну.

Користуючись фізичною картою, покажіть приблизні межі найбільшого річкового басейну України.

Назвіть басейни морів, до яких належать річки України. Які річкові басейни є найбільшими в Україні?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Поверхневі води. Річкові басейни - Географія


Поверхневі води. Річкові басейни