Розділ 1 Загальна економіко-географічна характеристика світу
Тема 3. ВЗАЄМОДІЯ СУСПІЛЬСТВА І ПРИРОДИ. СВІТОВІ ПРИРОДНІ РЕСУРСИ
§ 13.РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ СВІТУ. РЕСУРСИ СВІТОВОГО ОКЕАНУ
Рекреаційні ресурси світу. Рекреаційними називають природні умови, ресурси та суспільні об’єкти, які можуть використовуватися для відпочинку, туризму та охорони здоров’я.
Рекреаційні ресурси поділяють на природно-рекреаційні та культурно – історичні. До природно-рекреаційних належать морські й озерні узбережжя, гірські області, території
Ресурси Світового океану. З другої половини XX ст. значна увага приділяється освоєнню ресурсів Світового океану. Океан багатий на біологічні, мінеральні та енергетичні ресурси. У морській воді розчинено понад 70 хімічних елементів, за що її називають
Біологічні ресурси Світового океану – це морські організми, які використовує людина. В Океані налічується 180 тис. видів тварин і 20 тис. видів рослин. Господарське значення мають риби, морські безхребетні (устриці, краби), морські ссавці (кити, моржі, тюлені) та морські водорості. Поки що вони забезпечують продовольчі потреби людства лише на 2 %. Найбільш продуктивною є зона шельфу.
Мінеральні ресурси Світового океану дуже різноманітні. Нині на шельфі океану видобувають нафту, природний газ, кам’яне вугілля, залізні руди, алмази, золото, бурштин тощо. Почалося освоєння ложа океану. Тут виявлено великі запаси залізо-марганцевої сировини, що значно перевищують її запаси на суходолі. Крім основних компонентів, в океанських родовищах міститься понад 20 корисних елементів: нікель, кобальт, мідь, титан, молібден та ін. У США, Японії, Німеччині та інших країнах уже розроблені технології видобування залізо-марганцевих руд з океанічного дна.
Енергетичні ресурси Світового океану невичерпні та різноманітні. Енергія припливів уже використовується у Франції, США, Росії, Японії. Значним резервом є енергія хвиль, морських течій, різниці температур води.
У наш час постає проблема економного використання багатств Світового океану, охорони його ресурсів. Особливо непокоїть світову громадськість нафтове забруднення Океану. Адже достатньо лише 1 грама нафти, щоб знищити життя в 1 м3 води. Для збереження природи Світового океану укладаються міжнародні угоди про охорону вод від забруднення, правила використання біологічних ресурсів, заборону випробувань зброї масового ураження в Океані. Великі надії покладаються на використання в майбутньому справді невичерпних ресурсів: енергії Сонця, вітру, внутрішнього тепла Землі, космосу.
КОРОТКО ПРО ГОЛОВНЕ:
– Рекреаційні ресурси використовують з метою відпочинку, туризму та охорони здоров’я. Їх поділяють на природно-рекреаційні та культурно-історичні.
– Ресурси Світового океану мають комплексний характер. Людина використовує морську воду (в якій розчинено багато корисних хімічних речовин), біологічні ресурси (рибу, морських безхребетних, ссавців та водорості), мінеральні ресурси (в наш час уже значно освоєні корисні копалини шельфу), енергетичні ресурси (енергію припливів, морських течій, хвиль, різниці температур).
Для допитливих
Вчені вважають, що першим металом, який став відомий людині, була мідь. На думку археологів використання самородної міді розпочалося ще за кам’яного віку, за 12-11 тис. років до нової ери. Мідний вік починався з Близького Сходу, поступово охоплював Європу, Середню Азію, Закавказзя. Протягом наступних тисячоліть мідь широко застосовувалася для виробництва засобів праці, прикрас та грошей. Самородне золото відоме людині з давніх часів. Розробка золотоносних родовищ практикувалася ще в стародавньому Єгипті. Там цей благородний метал обожнювався і символізував культ Сонця. Свідченням цього є знайдена в 1922 р. гробниця фараона Тутанхамона. Лише золота домовина для його мумії важить понад 110 кг.
Значну роль у розвитку людської цивілізації відігравало залізо. Археологи встановили, що залізний вік тривав близько 3,5 тис. років. Перші спроби плавлення залізних руд та виготовлення виробів із заліза датують 2 тис. до нової ери.
Запаси алюмінієвих руд – бокситів – були вперше знайдені на початку XIX ст. на півдні Франції, біля містечка Бокс. Звідси й походить їхня назва. Пізніше була розроблена технологія промислового виробництва алюмінію, який у XX ст. завдяки своїм властивостям набув значного поширення в господарстві.
Головним чинником сучасного процесу опустелювання насамперед є діяльність людини, що порушує рівновагу існування екосистем. Учені підрахували, що загальна площа антропогенних пустель наприкінці XX ст. перевищила 9 млн км2, тобто дорівнює територіям таких держав, як США чи Китай. Нині опустелювання загрожує територіям більш як 60 країн світу, це стосується площі близько 40 млн км2, що в 4 рази перевищує розміри Канади – другої за площею країни світу.
Ідея транспортування айсбергів виникла ще на початку XX ст. А в 50-х pp. минулого століття американський океанолог Дж. Айзекс запропонував використовувати для їх буксування, крім потужних морських суден, і попутні холодні течії. Айсберги можуть зберігатися у водах Світового океану кілька років. Тим часом в Океані плаває 9 тис. км3 прісного льоду. Це більше, ніж дає найповноводніша річка світу Амазонка за цілий рік! Саудівська Аравія виступила з ініціативою створення Міжнародної компанії з транспортування айсбергів.