РОЗДІЛ III ОБОЛОНКИ ЗЕМЛІ
Тема 3 ГІДРОСФЕРА
§48. РОБОТА І ХАРАКТЕР ТЕЧІЇ РІЧОК
– Пригадайте, яку роботу на земній поверхні виконують річки та тимчасові потоки води.
ЯКУ РОБОТУ ВИКОНУЄ РІЧКА. Ви вже знаєте, що робота річок належить до потужних природних явищ, які змінюють земну поверхню. Насамперед вони виконують руйнівну роботу. Століттями струмки та річ їси розмивали, точили, свердлили гірські породи, аж поїси не проклали собі шлях до моря. Цей шлях – річкова долина. Та й після її створення вода не припиняє своєї діяльності.
Зруйновані подрібнені порода (пісок” глина, галька) річки переносять униз за течією. Поступово вони відкладають їх у руслі та гирлі. У руслах річок із наносів утворюються пляжі, коси та острови. У гирлах принесені річкою породи відкладаються на дні. З року в рік у гирлі річка міліє. Там виникають невеликі острівці наносів. Із часом острівці з’єднуються й утворюють вирівняну ділянку – дельту. Вона постійно збільшується і висувається в море. Так, дельта річки Міссісіпі
Подорож у слово
Дельти річок часто мають вигляд трикутника і нагадують четверту літеру грецького алфавіту дельту – ∆.
Космічний знімок дельти річки Міссісіпі (Північна Америка)
Мал. 219. Руйнівна (ерозійна) робота річки Колорадо (Північна Америка)
Мал. 220. Рівнинна річка і поперечний профіль її долини
ЯКИЙ ХАРАКТЕР ТЕЧІЇ РІЧОК. Напрямок, характер і здатність річок виробляти собі долину залежать насамперед від рельєфу.
Напрямок течії річки визначається загальним похилом поверхні, якою вона тече. Так, територія, якою протікає Дніпро, похилена на південь, тому й річка тече на південь до Чорного моря. Що більший похил поверхні, то дужче річка її руйнує, то глибшою є її річкова долина.
Рівнинні pічки течуть рівнинами. Рівнини мають незначний похил поверхні. Тому швидкість течії рівнинних річок невелика – близько 1м/с. Вони течуть повільно й спокійно (мал. 220). Не маючи сили, достатньої для того, аби прокласти собі прямий шлях, рівнинна річка обходить перепони і виробляє широку, але неглибоку долину, по дну якої звивається її русло. Рівнинними річками є Дніпро, Волга, Амазонка та ін.
Гірські річки течуть у горах, де місцевість має великий похил поверхні. Тому вони стрімкі та бурхливі. Завдяки цьому утворюють глибокі й вузькі річкові долини (мал. 221). Сотні тисяч років потрібно для того, щоб річка прорізала в горах долину. Глибока річкова долина з дуже крутими схилами і вузьким дном називається каньйон. Найвідоміший – Великий каньйон річки Колорадо в Північній Америці має глибину до 1800 м (мал.219 на с. 187). Багато річок, що починаються в горах, мають характер гірських. Але потім вони виходять на рівнину і стають рівнинними. Такими є, наприклад, Дунай, Янцзи.
Мал. 221. Гірська річка і поперечний профіль її долини
Мал. 222. Пороги на річці Рось (Україна)
Схема утворення порогів
ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ ПОРОГИ І ВОДОСПАДИ. Дно річок складається з різних за твердістю гірських порід. М’якші породи легко й швидко розмиває течія, твердіші – повільніше. Тверді породи (граніт, гнейс) у вигляді величезних кам’яних брил можуть виступати з води, утворюючи пороги (мал. 222). Бони виникають як на гірських, так і на рівнинних річках, Пороги різко змінюють характер течії. Долаючи їх, річка піниться, високо вгору здіймаються бризки, утворюється вир. У таких місцях рівнинні річки схожі на гірські. Якщо на річці є високий скелястий уступ, то вода з нього падає, утворюючи водоспад. Русло річки робить немовби стрибок із висоти. Одним із найвідоміших і найпотужніших у світі є Ніагарський водоспад у Північній Америці (мал. 223). Вода річки Ніагари падає з уступу заввишки 50 м. Каміння, яке крутиться у вирах, пробурило під водоспадом багатометровий котлован. В Україні невеликі водоспади є на гірських річках Карпат і Криму.
Дніпровські пороги
Колись пороги на Дніпрі виступали з води від Дніпропетровська до Запоріжжя. Там річка перетинає тверді кристалічні породи. Ця ділянка, завдовжки 65 км, була непрохідною для суден. Після зведення греблі біля Запоріжжя утворилося велике водосховище, і пороги опинилися глибоко під водою. Тепер вони не заважають судноплавству.
Мал. 223. Ніагарський водоспад
Схема утворення водоспаду
Подорож у слово
Ніагара у перекладі з мови одного з індіанських племен означає гуркотливе, вода. Адже вода, що падає з уступу, створює такий гуркіт, що його чути на відстані декількох кілометрів.
ЯК ЛЮДИНА ВИКОРИСТОВУЄ РІЧКИ. Річки мають велике значення в природі. Вони є ланкою світового кругообігу води. Водообмін у них відбувається кожні 12 днів.
Річки і для людей виконують величезну роботу, Насамперед вони є головним джерелом прісної води. А це життєво необхідно для людини і всього живого на Землі. Тому люди завжди оселялися поряд із річками. Саме біля великих рік виникли могутні цивілізації стародавнього світу.
Вода також необхідна для побутових потреб людини. Вода виконує функцію природного санітара. Нею обігрівають житло. Багатьом подобається відпочивати біля річок, де можна вудити рибу, кататися на човні, купатися. Здавна річки були шляхами сполучення. Річкові перевезення приблизно втричі дешевші від залізничних. Водами річок зрошують землі в посушливих районах. Енергію проточної води широко використовують на гідроелектростанціях (ГЕС) для виробництва порівняно дешевої електроенергії. Багато річкової води потребують фабрики і заводи.
Річки виносять у Світовий океан за рік стільки води, що вистачило б для забезпечення питною водою всіх людей на 25 тис. років.
Мал. 224. Річки – найдавніші шляхи сполучення
Мал. 225. Гідроелектростанція
Потреби у воді постійно зростають. Унаслідок цього загострюється проблема нестачі прісної води й охорони річок від забруднення відходами господарської діяльності. Жителям нашої планети потрібно дбати про збереження “блакитних скарбів”, адже немає нічого ціннішого у світі за звичайну чисту воду. Берегти воду означає берегти життя, красу навколишньої природи.
Для видобування 1т вугілля витрачається 3 т води, для виробництва сталі необхідно 300 т води, а для 1 т штучного волокна – 4000 т води.
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
– Річки виконують три види роботи: 1) руйнують породи на шляху течії; 2) переносять течією зруйновані рештки порід; 3) відкладають уламки порід у руслі та гирлі.
– За характером течії річки бувають рівнинними і гірськими; рівнинні річки утворюють широкі, неглибокі долини, а гірські – вузькі й глибокі.
– Пороги – кам’яні брили твердих порід, що виступають із води у руслі річки.
– Водоспад – високий скелястий уступ у руслі річки, з якого падає вода.
– Охороняти річки означає запобігати забрудненню води та дбайливо її використовувати для господарських потреб.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. У чому полягає руйнівна і творча (створювальна) робота річки?
2. Що таке дельта річки?
3. Чим рівнинна річка відрізняється від гірської?
4. Поміркуйте, яку географічну інформацію закладено в назві міста Запоріжжя.
5. Чому річки потрібно охороняти і дбайливо використовувати їх воду?
6. Щороку річки відбирають у материків 12 км3 твердих речовин і несуть їх у моря й океани. Для суходолу достатньо 10 млн років, щоб уся його поверхня змилася, розчинилася і потрапила разом з річковою водою в океан. Поміркуйте, чому не зникають материки.
ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ
Пригадайте з уроків історії, з якими річками пов’язане виникнення стародавніх цивілізацій. Розкажіть, яку роль відігравала річка у їх зародженні і розвитку:
Група 1 – давньоєгипетської;
Група 2 – вавилонської;
Група 3 – індської;
Група 4 – китайської.
ПРАКТИЧНА РОБОТА 7 (Продовження. Поч. див. с. 166.)
Тема: Позначення на контурній карті річок, водоспадів
3. Зазначте на контурній карті назви:
А) річок – Дніпро, Дунай, Волга, Янцзи, Ніл, Амазонка, Міссісіпі;
Б) водоспад – Ніагарський.