II Семестр
Тема 7. РОЛЬ ХІМІЇ В ЖИТТІ СУСПІЛЬСТВА
Урок 64
Тема уроку. Роль хімії в сучасному матеріальному виробництві. Біо-, нанотехнології. Роль хімії в розв’язанні сировинної, енергетичної, продовольчої проблем, створенні нових матеріалів. Найважливіші хімічні виробництва України
Цілі уроку: розкрити значення хімії в розв’язанні сировинної й енергетичної проблем; розвивати екологічне мислення учнів на прикладі важливості економії енергії й сировини в промисловості й побуті; розвивати навички пошуку
Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: розповідь учителя, навчальний семінар.
Обладнання: матеріальні й віртуальні моделі фулеренів, нанотрубок тощо, зразки природних і синтетичних полімерів, зразки сировини, традиційних і новітніх матеріалів, виробів з них, зразки видів палива, презентації учнів, таблиці, схеми.
ХІД УРОКУ
I.
II. Мотивація навчальної діяльності
Практична діяльність людей пов’язана із застосуванням матерії як речовини, тому хімічне знання необхідне в усіх галузях науки й технології. Цілком можна говорити й про хімічний аспект багатьох наук, особливо природничих.
РОЛЬ ХІМІЇ В СУЧАСНОМУ МАТЕРІАЛЬНОМУ ВИРОБНИЦТВІ
1. Розповідь учителя
Взаємини хімії й людини завжди були непростими. В окремі періоди історії хімія була джерелом захоплення і сліпої віри. Свого часу хімізація всього народного господарства, здавалося, була головним засобом прогресу. Потім настало сліпе відкидання й острах хімії.
Так, на зміну широкому застосуванню хімічних добрив приходив “нітратний” синдром. Образ алхіміка-мага, що приховує свої цілі й має незрозумілу силу, дотепер витає над хімічною наукою і практикою. Отрути й порох, забруднення навколишнього середовища й розробка психотропних речовин навіть сьогодні міцно асоціюються в суспільній свідомості з хімією. Часом хемофобія свідомо розпалюється в кон’юнктурних цілях – коли потрібно розправитися з успішним конкурентом, який розвиває хімічну промисловість.
Насправді хімія є системотвірним фактором сучасного суспільства. Існування людства наразі немислиме без хімії й різноманітних продуктів і матеріалів, які можна одержати лише з допомогою хімічних технологій. При цьому штучно створений людиною навколишній світ – техносфера – усе швидше насичується продуктами хімічного виробництва. Грамотне, і тому безпечне, поводження з ними вимагає високого рівня хімічних знань.
Без хімії неможливо зрозуміти такі науки, як біологія, геологія, екологія. Знання хімії надзвичайно необхідні в сільському господарстві – для того, щоб уміло й розумно використовувати мінеральні добрива, отрутохімікати, антибіотики. Без хімічних знань не можна працювати в хімічній промисловості, будівництві, медицині, металургії.
Знання хімії необхідне не лише фахівцям, які працюють над створенням, дослідженням і застосуванням хімічних речовин. Навіть удома, в побуті не обійтися без хімічних знань, які допомагають правильно й за призначенням використовувати різні речовини. Інакше можна поплатитися своїм здоров’ям і здоров’ям оточуючих, адже багато які з препаратів побутової хімії є вогненебезпечними, впливають на різні життєво важливі органи, спричиняють алергійні захворювання.
Найважливішим завданням хімії стає контроль над хімічними процесами, що відбуваються у природі й техносфері, у виробництві й перетворенні потрібних людині речовин і матеріалів.
2. Повідомлення учнів
– Роль хімії в сучасному матеріальному виробництві.
– Сучасні технології: біо-, нанотехнології.
– Роль хімії в розв’язанні сировинної й енергетичної проблем.
– Роль хімії у створенні нових матеріалів.
– Продовольча проблема і хімія.
– Найважливіші хімічні виробництва України.
III. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда з питань розглянутої теми.
IV. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, підготуватися до уроку з теми “Хімія і здоров’я людини. Шкідливий вплив уживання алкоголю, наркотичних препаратів, тютюнопаління на здоров’я людини. Роль хімії в розв’язанні проблем ВІЛ/СНІДу та інших захворювань”.