Складне речення
Синтаксичний розбір складного речення
1. Речення.
2. Схарактеризувати речення за метою висловлювання та інтонацією.
3. Вказати вид за типом зв’язку (безсполучникове, складносурядне, складнопідрядне (з одним підрядним, з кількома), речення з різними видами зв’язку).
4. Визначити кількість частин у реченні, смислові зв’язки між ними, виділити граматичні основи у частинах складного речення.
5. У складнопідрядних реченнях визначити вид підрядного, а у реченнях із кількома підрядними – вид підрядності.
6.
7. Побудувати схему речення.
8. Розібрати кожну частину за схемою розбору простого речення (за потреби).
Зразки розбору
Речення складне, безсполучникове, розповідне, неокличне.
Складається з чотирьох частин. Перша, друга і третя частини пов’язані зв’язком одночасності, третя і четверта – зв’язком протиставлення.
Частини складного речення розділяються комами, тире стоїть тому, що зміст третьої частини протиставляється змісту четвертої.
Речення
Складається з трьох частин, з’єднаних сполучниками і. Між першою та другою частиною існує причинно-наслідковий зв’язок, між другою і третьою – єднальний, одночасності.
Тире ставиться тому, що друга частина речення виступає як наслідок того, про що говориться в першій. Друга і третя частини відділяються комою за загальним правилом при наявності інтонації перелічення.
У другій частині наявна кома, яка відділяє однорідні члени, з’єднані безсполучниковим зв’язком.
Речення сполучникове, складнопідрядне; розповідне, неокличне.
Складається з двох частин. Перша – головна, друга – підрядна означальна, відповідає на питання які?, відноситься до іменника очі в головній частині; підрядна частина приєднана до головної сполучним словом що.
Підрядна частина від головної відділяється комою за загальним правилом.
Речення складне з різними видами зв”язку – сполучниковим сурядним та підрядним; розповідне, неокличне.
Складається з чотирьох частин. Перша (головна) і друга (підрядна) частини з’єднані підрядним зв’язком (підрядне означальне) за допомогою сполучника що; друга і третя поєднані підрядним з’ясувальним зв’язком (друга частина – головна щодо третьої), поєднані вони сполучним словом як; третя і четверта частини поєднані сурядним протиставним зв’язком за допомогою сполучника а. Частини складного речення відділяються комами за загальним правилом.
Речення складне з різними видами сполучникового зв’язку – сурядним та підрядним; питальне, неокличне.
Складається з трьох частин. Перша частина ускладнена однорідними членами. Між першою (головною) і другою (підрядною) частинами існує підрядний означальний зв’язок (підрядне означальне); поєднані частини за допомогою сполучного слова яке; четверта частина приєднується до речення сурядним зв’язком єднальності за допомогою сполучника і.
Частини складного речення відділяються комами за загальним пра
Вилом.