УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ
Види складних речень
Складнопідрядні речення з підрядними обставинними
Підрядні обставинні речення поділяються на такі види: підрядні місця, часу, ступеня і способу дії, мети, причини, умовні, допустові, наслідкові.
Підрядними місця називаються речення, що вказують на місце дії в головному реченні і відповідають на питання Де? куди? звідки?
Де кров текла козацькая, трава зеленіє (Т. Шевченко). Хилилися густі лози, звідки вітер віє (Народна творчість).
Підрядні
Підрядними часу називаються речення, що вказують на час дії в головному реченні і відповідають на питання Коли? відколи? як довго? з якого часу? до якого часу?
А мамина колискова звучить найніжнішою музикою і тоді, коли посрібляться наші скроні (Н. Дмитровська). І складаються строфи-куплети, коли серце болить і плаче (С. Пушик). Не пробуй з ковалем у кузні розмовлять, як молоток його з ковадлом у розмові (М. Рильський).
З
Для зв’язку підрядних речень із головним можуть також слугувати словосполучення, до складу яких входять сполучники підрядності: Після того як, у той час як, відтоді як, з того часу як, у той час коли Та ін.
Найчастіше перша половина цих словосполучень входить до складу головного речення, а друга – підрядного: Бо пісня доти ще жива, допоки хтось її співає (Г. Чубач).
Підрядними ступеня і способу дії називаються речення, що вказують на ступінь і спосіб дії головного речення і відповідають на питання Якою мірою? наскільки? як? у який спосіб?
У світі все було так (як?), як сто, і тисячі, і мільйони років тому (Ю. Збанацький). Пісенність ІПевченкової лірики настільки приваблива і природна (якою мірою? наскільки?), що багато його поезій стали народними піснями (О. Гончар).
Підрядні ступеня і способу дії приєднуються до головного речення сполучниками Ніж, чим, як, мов, немов, наче, неначе, ніби. У головному реченні здебільшого вживається вказівне слово Так.
Підрядні ступеня і способу дії можуть вказувати і на ступінь вираження якості: Скільки зір у високім небі, стільки співів у серці моїм (В. Сосюра). Вона засоромилась вся, аж сльози заблищали на очах (М. Коцюбинський).
Різновидом підрядних способу дії є Підрядні порівняльні.
Вогонь то здіймався, то падав, наче дихали груди (М. Коцюбинський). Видно, хоч голки збирай (Народна творчість).
Порівняльні сполучники Як, мов, немов, наче, неначе, ніби, ніж Часто приєднують неповні підрядні речення, що називаються порівняльними зворотами:
Навколо стало видно, як удень (В. Козаченко). На хвилину залягла тиша і натяглася, наче струна (М. Коцюбинський).
ЦЕ ТРЕБА ЗНАТИ!
Якщо порівняльний зворот входить до складу присудка, то він комою не відокремлюється: Руки зробилися як лід. Він був неначе і сонний (М. Коцюбинський).
Підрядними мети називаються речення, що вказують, з якою метою відбувається дія головного речення, і відповідають на питання Для чого? з якою метою?
Я для пісні вікно розчинив, щоб вона залила мою душу весною (В. Сосюра).
Підрядні речення мети приєднуються до головного сполучником Щоб. У головному реченні вживаються вказівні слова Для того, з тим.
Присудок у підрядних реченнях мети найчастіше виражається неозначеною формою дієслова:
Щоб рибу з’їсти, треба в воду лізти (Народна творчість).
Підрядними причини називаються речення, що вказують на причину того, про що йдеться в головному реченні, і відповідають на питання Чому? через що? з якої причини?
Підрядні речення причини приєднуються до головних сполучниками Бо, тому що, від того що, через те що. Сполучення Тому що, від того що, через те що інколи можуть розриватися; тоді кому ставимо перед сполучником що:
Ми повинні виграти матч, тому що краще підготувалися до змагань. – Ми повинні виграти матч тому, що краще підготувалися до змагань.
Підрядними умовними називаються речення, що вказують, за якої умови можливе те, про що йдеться в головному реченні, і відповідають на питання За якої умови?
Якби я турбувався лиш про себе, вже б онімів давно від самоти (Д. Павличко). Якщо на Василів вечір (14 січня) зірок на небі рясно – чекайте ягідного літа (3 календаря).
З головним реченням підрядні умовні поєднуються сполучниками Коли, якщо, якби, як та ін. Цим сполучникам у головному реченні може відповідати сполучник То:
Як виросту, збудую хату, над дахом колесо приб’ю… (Д. Павличко).
Підрядними допустовими називаються речення, які вказують на умови, незважаючи на які або всупереч яким відбувається дія, виражена в головному реченні, і які відповідають на питання Незважаючи на що?
У полі ще лежав сніг, хоч весна брала своє.
З головним реченням підрядні допустові поєднуються сполучниками Хоч, хоча, хай, нехай, дарма що, незважаючи на те що та ін.
Якщо підрядне допустове речення стоїть перед головним, то між реченнями можуть вживатися протиставні сполучники А, але, зате, однак, проте.
Де б я не був, а все ж думками лечу в Донеччину свою (В. Сосюра).
Окрім сполучників, підрядні допустові поєднуються з головним реченням сполучними словами Скільки, як з підсилювальною часткою Не.
Скільки на море не дивись, воно ніколи не набридне. Як вовка не годуй, він усе в ліс дивиться (Народна творчість).
Підрядними наслідковими називаються речення, у яких вказується на наслідок дії головного речення і які відповідають на питання Внаслідок чого?
Теплий туман слався по полю і наливав балку посамі вінця, так що дерева потопали в ньому (М. Коцюбинський).
З головним реченням підрядні наслідкові поєднуються сполучником Так що.
ЦЕ ТРЕБА ЗНАТИ!
Підрядні наслідкові слід відрізняти від підрядних способу дії, які приєднуються сполучником що до вказівного слова так: У кімнаті стало темно, так що довелося увімкнути світло (підрядне способу дії).