Тема: Текст і його ознаки
Мета: повторити і закріпити знання учнів про текст; розширити уявлення учнів про тему, основну думку (ідею) тексту; розвивати усне мовлення учнів, вміння добирати заголовок до тексту; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Нам урок уже давно
Час розпочинати.
Будем знову мовлення
Наше розвивати.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 9, впр. 12)
– Прочитайте виразно складені речення.
– Слідкуйте
2. Лексичний диктант
Учитель читає лексичне значення слова, а учні відгадують і записують саме слово.
– Чарівні слова, які вживаються при звертанні. (Будь ласка)
– Яким словом висловлюють вдячність? (Дякую)
– Слово подяки. (Спасибі)
– Слово-вітання до друзів, товаришів. (Привіт)
– Слово, яке допомагає визнати свою провину. (Вибачте)
– Слово, яке кажуть при прощанні. (До побачення)
– У будь-якій ситуації, коли прощаємось, говоримо… (прощавайте).
– Коли прощаються, бажають… (на все добре).
– Складіть речення з одним
3. Дидактична гра “Я міркую”
– Прочитайте речення, записані ліворуч.
– Про що ідеться в кожному реченні?
– Чи становлять ці речення зв’язний текст? (Міркування учнів.)
– Прочитайте речення, записані праворуч.
– Про що в них ідеться?
– Чи можна назвати це текстом? (Міркування учнів.)
У золоті осінні дні збираються Як настала холодна осінь,
Відлетіти у вирій журавлі. журавель почав збиратися в теплі
Вкривається багрянцем клен. краї та й каже куликові:
Хазяйнує Жовтень скрізь, де не – Куличе, рушай і ти зі мною! Коли б
Глянь. ти знав, які хороші сторони є на світі.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом. Будемо вчитися визначати тему, основну думку тексту, добирати заголовок.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 70)
– Що називається текстом?
– Що таке тема тексту?
– Що є основною думкою тексту?
2. Попрацюймо разом (с. 10, впр. 13)
- Прочитайте дві групи речень.
Словник
– Поясніть значення слова сизий.
– У якій групі речення пов’язані між собою за змістом?
– Яку групу речень можна назвати текстом? Чому?
– Про що автор розказує в цьому тексті?
– Спишіть текст. Підкресліть прикметники.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над загадкою
– В лісі вогник рудуватий
Шишки лускає завзято. (Білка)
2. Робота над текстом (с. 11, впр. 14)
– Прочитайте текст.
– Що нового дізналися про білку з цього тексту?
– Визначте тему, основну думку тексту.
– Спишіть останній абзац тексту.
– Підкресліть дієслова.
3. Переказ тексту про білку
4. Робота з теоретичним матеріалом (с. 11)
– Що називається заголовком?
– Яким має бути заголовок?
5. Добирання заголовка до тексту (с. 11, впр. 15)
– Прочитайте речення.
– Чи можуть бути ці речення заголовком до тексту про білку?
6. Робота з деформованим текстом
– Запишіть речення так, щоб утворився зв’язний текст.
Він зупинився біля дівчинки, ніби благав про допомогу. Це трапилося влітку. У лелеки було перебите крило. Птах ішов прямо до неї. Марійка збирала лікарські рослини. Дівчинка зрозуміла, що треба віднести лелеку до лікарні. Раптом вона побачила лелеку.
– Визначте тему тексту. Доберіть до нього заголовок.
– Чого навчає цей текст? Яка його основна думка?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що цікавого дізналися на уроці?
— Які речення утворюють текст?
– Що таке тема, основна думка тексту?
– Що можна дібрати до тексту?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 11, впр. 16.
– Спишіть перший і другий абзаци тексту вправи 14.
– Доберіть заголовок до другого абзацу.
– У виділених словах підкресліть букви, як і позначають дзвінкі приголосні звуки.