Мета: продовжити роботу з деформованим текстом; навчати учнів замінювати недоречно повторювані слова у тексті, записувати вдосконалений текст; розвивати мовлення, мислення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Всі почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда
– З чого складається текст?
– Як розташовані речення в тексті?
– Що можна дібрати до тексту?
Підготовча
– Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.
– Замість яких слів у ньому вжиті виділені слова?
Одного разу Юрко побачив на дереві синичку. Вона сиділа на гілці, не ворушачись, і хлопчик подумав, що пташка спить. А потім він побачив синичку на снігу. Здавалося, що бідолага замерзла. Юрко узяв її, відігрів, нагодував і випустив.
Висновок. Виділені слова дають можливість уникнути повторення тих самих слів. Вони допомагають зв’язати речення в тексті.
III. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо працювати з деформованим текстом. Будемо вчитися замінювати
РОБОТА З МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ Робота над загадкою
- Голі поля,
Мокне земля,
Дощ поливає,
Коли це буває? (Восени)
– Що збирають люди на городах восени?
Робота за малюнком до вправи 117 (с. 56)
– Кого ви бачите на першому малюнку?
– Що вона робить?
– Які нові герої з’явилися на другому малюнку?
– Що вони задумали?
– Які події змальовано на третьому малюнку?
Робота в “Зошиті з розвитку писемного мовлення” Фізкультхвилинка Самостійна робота учнів
– Запишіть складений текст у зошити.
Підказка. Під час удосконалення тексту використовуйте синоніми. Вони допоможуть вам уникнути повторення тих самих слів.
Самоперевірка робіт Колективне слухання та редагування кількох учнівських робіт ПІДСУМОК УРОКУ
– Чого навчалися на уроці?
– Які вправи вам найбільше сподобалися?
– Яке завдання здалося найскладнішим?
ДОДАТОК ДО УРОКУ 36
Перевірка домашнього завдання (вправа 129, с. 61)
– Прочитайте складені фразеологізми.
– Обміняйтеся зошитами та перевірте правильність написання закінчень у сусіда по парті.
Розподільний диктант
– Запишіть слова в три стовпчики залежно від того, яке закінчення вони матимуть в орудному відмінку.
Пісня, зброя, груша, хвоя, їжа, пшениця, доля, зозуля, задача.
– Поясніть правопис іменників жіночого роду в орудному відмінку.
Каліграфічна хвилинка
Фф Фр Фт Фх Цц ММ це ме
Фартух футбол цемент
Гра “Шосте “зайве”
Цемент | Футбол |
Цементний | Футболіст |
Цементувати | Футболити |
Порошок | Футбольний |
Зацементувати | М’яч |
Цементовоз | Футболка |
Гра “Порівняй закінчення”
Зима – зимою | Рік – роком |
Куля – кулею | Нуль – нулем |
Лінія – лінією | Край – краєм |
Каша – кашею | Душ – душем |
Межа – межею | Вуж – вужем |
Задача – задачею | Меч – мечем |
– До якого роду належать іменники першого стовпчика?
– До якого роду належать іменники другого стовпчика?
– У якому відмінку стоять іменники чоловічого і жіночого роду?
– Чи однакові вони мають закінчення?