Урок 51
Тема. Велика літера у кличках тварин. Складання опису тварин
Мета: поглибити й розширити знання учнів про вживання великої літери на письмі; вчити писати клички тварин з великої літери; розрізняти назви тварин та їх клички; розвивати мовні вміння; виховувати любов до братів наших менших.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 223)
Перевірка – індивідуальне опитування.
– Як пишуться імена людей?
– Які ще
2. Бесіда
– Поясніть написання слів.
Хлопчик (Д, д)митрик, (У, у)читель (І, і)ван (С, с)тепанович, (У, у)чень (Л, л)исиченко, (К, к)орова (З, з)ірка.
– У написанні яких слів у вас виникли труднощі?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, як же правильно писати клички тварин та їх назви, й учитимемося їх розрізняти.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Самостійна робота (вправа 224)
– Зробіть висновок із виконаної вправи. Звірте його з правилом на с. 105.
– Про що ви дізналися? А в чому різниця між назвою тварини
– Що слід написати з великої літери – назву чи кличку?
– Наведіть приклади назв і кличок своїх домашніх улюбленців.
2. Робота в парах (вправа 225)
Одна пара учнів працює на дошці.
– Які ще слова, крім імен, по батькові та прізвищ людей, слід писати з великої літери?
V. Закріплення та систематизація знань
1. Диференційоване завдання
Учні з більш високим рівнем підготовки виконують самостійно вправу 228.
Учні з нижчим рівнем підготовки виконують вправу 230 з учителем.
По одному учню з кожної групи працюють на дошці.
Перевірка – взаємоперевірка.
– Поясніть вживання великої літери.
2. Фізкультхвилинка
3. Самостійна робота (вправа 229)
– Як ви написали клички тварин?
4. Складання опису тварини (вправа 226)
Вправу виконати колективно з коментарем.
– Назвіть слова, які ви написали з великої літери. Поясніть свою думку.
– Чому в реченнях слова кіт, півень, собака написані з великої літери? (Тому що вони стоять на початку речення.)
– Змініть речення так, щоб ці слова писалися з малої літери.
– А чи зміниться написання слів Цезар, Букет, Сирота, Айстра зі зміною їх місця в реченні? Чому?
VI. Підсумок уроку
1. Бесіда
– Про що сьогодні ви дізналися на уроці? Наведіть приклади.
– Назвіть усі групи слів, які ви будете писати лише з великої букви. Наведіть приклади.
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
VII. Домашнє завдання
Правило на с. 105; I варіант – вправа 227; II варіант – вправа 232.