Тема: Види речень за метою висловлювання
Мета: розширити знання учнів про види речень за метою висловлювання; вчити правильно ставити розділові знаки в кінці речення; формувати навички правильного інтонування речень; розвивати вміння аналізувати, співставляти; виховувати любов до мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 3-м класі
Діти – просто молодці.
ІІ.
1. Перевірка домашнього завдання (с.28,впр.51)
1-2 учні зачитують складені тексти за темою “Для чого існують бібліотеки?”
– До якого типу текстів він належить? Чому? (Міркування учнів.)
2. Самостійна робота
– Позначте кінець і початок речень. Запишіть речення.
Ось і пізня осінь. Дні стали короткі. Холодний осінній вітер несе по дорогах жовте листя. Опустіли гнізда птахів. Поховались комахи. Небо вкрите хмарами. Часто йдуть дощі. З городів давно зібрали капусту, картоплю, помідори. Незабаром настане зима. Випаде сніг. Ударять морози. Замерзнуть
3. Перевірка виконаної роботи
– Прочитайте записаний текст. Кожне речення виділяйте інтонаційно.
– Що містить кожне речення? (Кожне речення містить закінчену думку.)
– Як пов’язані слова в реченні? (Слова в реченні пов’язані за змістом.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми пригадаємо, які бувають речення за метою висловлювання. Будемо вчитися правильно писати їх та вимовляти з правильною інтонацією, а також будемо вчитися правильно ставити розділові знаки в кінці речень.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за вправою 52 (с. 29)
– Прочитайте і відгадайте загадку.
– Поясніть, як ви розумієте значення слова борня.
– Спишіть загадку.
– Скільки речень у загадці?
– Про що вони повідомляють?
2. Вправа “Мікрофон”
– Доведіть, що за метою висловлювання речення, якими записана загадка, є розповідними.
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 29)
– Які речення називаються розповідними?
– Який розділовий знак ставимо в кінці такого речення?
4. Робота в групах (с. 29, впр. 53)
– Прочитайте речення з відповідною інтонацією.
– Поясніть, як ви розумієте значення слова абонемент.
– Які це речення за метою висловлювання?
– Запишіть запитання і відповіді на них.
5. Звітування груп
6. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 29)
– Які речення називаються питальними?
– Який розділовий знак ставимо в кінці такого речення?
7. Фізкультхвилинка
8. Робота за вправою 54 (ст. 30)
– Прочитайте текст.
– Як слід читати книжку?
– Де можна знайти значення невідомих слів?
– Що слід знати, крім назви книги?
– Прочитайте речення, які спонукають до дії.
– Як називаються такі речення?
9. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 30)
10. Вибіркове списування
– Спишіть питальні речення з вправи 54.
– Випишіть виділене слово.
– Визначте в ньому кількість букв і звуків.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за таблицею на дошці
Типи речень за метою висловлювання | ||
Розповідне | Питальне | Спонукальне |
У реченні про когось або Про щось розповідають | У реченні про когось або Про щось запитують | У реченні когось спонукають До певної дії |
У кінці речення ставиться Крапка | У кінці речення ставиться Знак питання | У кінці речення ставиться Крапка або знак оклику |
2. Творча робота
– Перебудуйте речення з розповідних на спонукальні.
Треба берегти кожну хвилину.
Діти шанують батька і неньку.
Мама попросила Оленку купити хліб.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які бувають речення за метою висловлювання?
– Яке речення називають розповідним? Питальним?
– Що виражає спонукальне речення? Наведіть приклади.
– Які розділові знаки ставимо в кін ці розповідного, питального, спонукального речень?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 30, впр.55.
– Спишіть спонукальні речення із вправи 54.