УРОК 10
Тема. Вивчення складу, властивостей, застосування природного й супутнього нафтового газів, нафти й продуктів їх переробки
Мета: закріпити знання про природні джерела органічних речовин, склад нафти, природного газу, поширення в природі, галузі застосування, про склад, фізичні властивості нафти, процеси переробки й продукти перегонки нафти, їх застосування, детонаційну стійкість бензину.
Обладнання: таблиці, додаткова література, ППЗ “Органічна хімія”, проекти та презентації учнів, роздавальний матеріал.
Тип
Форми проведення: “Мікрофон”, “Міні-тести”, “Взаємоперевірка”, “Творчала бораторія”, “Незакінчені речення”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань.
“Мікрофон”
Учні по черзі промовляють основні поняття теми, отримуючи по черзі уявний мікрофон.
– Природні джерела вуглеводнів;
– природний газ;
– супутній нафтовий газ;
– газовий бензин;
– сухий газ;
– нафта, її види;
– нафтопродукти;
– крекінг та його види;
– детонаційна стійкість
– октанове число.
IV. Систематизація знань
1. Міні-тести
Виберіть правильні відповіді. Відповідей може бути декілька.
1) Вкажіть природні джерела вуглеводнів:
А) вода;
Б) кам’яне вугілля;
В) вапняк;
Г) нафта.
2) Вкажіть основну теорію походження нафти:
А) теорія будови органічних речовин;
Б) теорія мінерального походження;
В) теорія О. М. Бутлерова;
Г) теорія органічного походження.
3) Вкажіть основні компоненти природного газу:
А) азот;
Б) метан;
В) етан;
Г) гелій.
4) Вкажіть чим відрізняється супутній нафтовий газ від природного:
А) кращий вид палива;
Б) містить менше метану;
В) має більш різноманітний склад;
Г) його спалюють під час добування.
5) Вкажіть переваги природного газу перед вугіллям:
А) більш екологічно чисті продукти згоряння;
Б) потребує більшого об’єму повітря для спалювання;
В) має вищу теплоту згоряння;
Г) є сировиною для хімічної промисловості.
6) Вкажіть правильну відповідь щодо складу нафти:
А) газуваті, рідкі та тверді вуглеводні;
Б) рідкі та тверді вуглеводні;
В) рідкі вуглеводні;
Г) газуваті та тверді вуглеводні.
7) Вкажіть фізичні властивості нафти:
А) рідина темно-бурого кольору;
Б) безбарвна рідина;
В) густа оліїста рідина;
Г) добре розчинна у воді.
8) Вкажіть спосіб первинної переробки нафти:
А) фільтрування;
Б) перегонка;
В) відстоювання;
Г) випарювання.
9) Вкажіть основні продукти первинної перегонки нафти:
А) водень;
Б) гас;
В) етан;
Г) газойль.
10) Вкажіть світлі нафтопродукти:
А) мазут;
Б) бензин;
В) етан;
Г) газойль.
11) Вкажіть правильне твердження щодо крекінгу:
А) процес сполучення низькомолекулярних речовин з утворенням високомолекулярних;
Б) розщеплення вищих вуглеводнів з утворенням нижчих;
В) приєднання водню до молекул вуглеводнів;
Г) відщеплення водню від молекул вуглеводнів.
12) Вкажіть правильну відповідь щодо застосування газойлю:
А) паливо в котельних установках;
Б) паливо для тракторів;
В) пальне для дизелів;
Г) пальне для ракет.
13) Вкажіть правильне твердження щодо детонаційної стійкості бензину:
А) здатність бензину вибухати у двигунах внутрішнього згоряння;
Б) здатність бензину згоряти без вибуху у двигуні з іскровим запалюванням;
В) підвищення октанового числа бензину з допомогою спеціальних добавок;
Г) стійкість бензину до нагрівання.
14) Вкажіть правильне твердження щодо застосування гасу:
А) паливо в котельних установках;
Б) паливо для тракторів;
В) пальне для дизелів;
Г) пальне для автомобілів.
Застосовуємо метод “Взаємоперевірка”.
2. “Творча лабораторія”
Складіть рівняння реакцій за схемами.
3. Напишіть рівняння реакцій, які можуть відбуватися під час крекінгу речовин
А) Гексану;
Б) декану;
В) додекану.
V. Закріплення знань
“Незакінчені речення”
1) Нафта – це ______(1)________ рідина, ______(2)________ кольору, ______(3)_________ за воду, у воді практично ______(4)________.
1 – масляниста, 2 – чорно-бурого, 3 – легша, 4 – нерозчинна.
2) Крекінг – це ______(5)________ вуглеводнів на більш ______(6)________ вуглеводні.
5 – розклад, 6 – леткі.
3) Детонаційна стійкість ______(7)________ – це здатність бензину згоряти без ______(8)________ у двигуні з іскровим запалюванням.
7 – бензину, 8 – вибуху.
4) Чим вище октанове число, тим більше ______(9)________ бензин перед ______(10)________ і тим кращі експлуатаційні якості він має.
9 – стійкий, 10 – детонацією.
Розв’язуємо задачу (фронтально).
Бак автомобіля заповнений бензином, масова частка гептанових ізомерів у якому становить 20 % і октанових – 80 %. Який об’єм кисню потрібний для спалювання бензину масою 30 кг (н. у.)?
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
Учні об’єднуються в групи й готують проекти на теми:
1. Парниковий ефект.
2. Фотохімічний смог.
3. Кислотні дощі.